protein.gen.tr https://www.protein.gen.tr Protein, Protein Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, protein.gen.tr Fri, 07 Aug 2015 00:00:00 +0000 Mon, 16 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Proteinli Besinler https://www.protein.gen.tr/proteinli-besinler.html Sun, 21 Oct 2018 14:25:00 +0000 Proteinli Besinler, Protein, tırnaklardan saç teline kadar, tüm hücrelerin önemli bir yapısal ve fonksiyonel bileşendir. Bedenin ürettiği enerjinin yaklaşık %10-15’i, besinler yoluyla alınan proteinlerden gelmektedir. Öz Proteinli Besinler, Protein, tırnaklardan saç teline kadar, tüm hücrelerin önemli bir yapısal ve fonksiyonel bileşendir. Bedenin ürettiği enerjinin yaklaşık %10-15’i, besinler yoluyla alınan proteinlerden gelmektedir. Özellikle çocukluk sürecinde yeterli miktarda protein tüketimi sağlıklı bir gelişim için çok önemlidir. Büyüklerde ise, enerjinin yanı sıra hücrelerin onarımı için de proteine ihtiyaç vardır. Tüm bitki ve hayvan hücreleri bir miktar protein içermesine karşın, besinlerdeki protein miktarı çok değişik değerlerde olabilir.

Hayvansal proteinli besinler: Hayvansal gıdalardan alınan proteinler, bedinin ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm amino asitleri içerir. Fakat kırmızı et, yüksek oranda protein içermesine rağmen ölçülü tüketilmedir; çünkü kötü kolesterole (LDL) sebep olan doymuş yağ bakımından da zengindir. Çok miktarda doymuş yağ içeren gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, başta kalp hastalıkları olmak üzere bazı başka hastalıklara yakalanma olasılığını arttırır. Kırmızı ete alternatif olarak, yine protein bakımından zengin fakat daha az yağ içeren hindi, tavuk, gibi kümes hayvanları ve balık tüketilebilir. Dünya Kanser Araştırma Fonu'nun 2007 yılında yayınladığı rapora göre, kırmızı et tüketimi kişi başına haftada 500 gram pişmiş et ile sınırlandırılmalıdır. Sosis, pastırma, salam,  hamburger eti, kavurma fast-food tavuk gibi işlenmiş etlerin tüketimi önerilmemektedir.

Bitkisel proteinli besinler: Kümes hayvanları ve Kırmızı et dahil olmak üzere, çok az miktarda et tüketiyorsanız veya hiç tüketmiyorsanız, beslenmeye protein bakımından zengin sebzeler eklenmelidir. Bitkiler, hayvansal gıdalar gibi beden için gerekli olan tüm amino asitleri içermez, bu sebeple tüketilen sebzeler iyi dengelenmelidir. İhtiyaç duyulan amino asitler açısından uygun bir diyet programı yapılmalıdır. Soya ürünleri, tahıllar, baklagiller, fasulye ve bazı yemişler  bitkisel protein açısından zengin gıdalar arasındadır.

Yüksek protein içeren besinler: Beden sağlığının korunması için devamlı olarak protein alımı yapılmalıdır. Günümüzde başka yöntemleri olsa bile en sağlıklı protein alımı protein oranı yüksek besinleri tüketmekten geçer. Bedendeki protein değerini sağlıklı düzeylerde tutmak ya da protein eksiğini gidermek için yüksek protein bulundurulan besinler tüketilebilir. Yüksek derecede protein bulunduran bazı besinler şunlardır; tavuk, hindi,  balık, özellikle somon balığı, yumurta, sığır eti, peynir, fasulye,  süt, fıstık, yoğurt, karpuz, kabak ve tohumları, badem.

Düzenli olarak bu besinleri aşırıya kaçmadan tüketmek bünyede protein eksikliği problemleriyle karşılaşmayı engelleyebilir. Ancak vücudun protein ihtiyacını karşılanırken aşırıya kaçmamak da önemlidir. Örneğin aşırı miktarda fıstık, kabak çekirdeği tüketmek cilt hastalıklarına sebep olmak üzere iş kilo almaya kadar uzanabilir. Aynı biçimde protein deposu olan kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmak kolesterol sağlığını bozar, bu da kalp sağlığını tehlikeye atar.

]]>
Protein Yemekleri https://www.protein.gen.tr/protein-yemekleri.html Sun, 21 Oct 2018 20:16:08 +0000 Protein yemekleri, vücudun ve vücutta bulunan bütün hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan, içerisinde amino asit barındıran moleküllere protein denir. Vücutta bulunan en küçüğünden en bü Protein yemekleri, vücudun ve vücutta bulunan bütün hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan, içerisinde amino asit barındıran moleküllere protein denir. Vücutta bulunan en küçüğünden en büyüğüne tüm yapıtaşları, hücreler ve dokular protein olmazsa var olamazlar. Kas sisteminde, cilt yapısında, iskelet sisteminde ve vücudun daha pek çok alanında büyük ölçüde protein bulunmaktadır. Vücudun yaklaşık %20'lik bir ağırlığı proteinlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla vücutta sudan sonra en fazla bulunan bileşen proteindir. Hormonlar, enzimler, antikorlar hepsi ayrı ayrı proteinlerdir. Kanda oksijen taşıma içinde görevli olan proteinler, ufak ünitelerden meydana gelmektedir. Bu üniteler ise protein yapı taşı olarak tanımlanan amino asitlerdir. Bilindik 20 tür amino asit bulunmaktadır. Çoğu protein amino asitlerin zincirleme birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Bu sayede proteinler büyük bir molekül haline gelir. Gıdalar yoluyla vücuda aldığımız proteinin kalitesi sağlık için oldukça önemlidir. Vücutta bulunan protein etkinliği veya kalitesi proteini oluşturan amino asitlerin miktarı ve çeşitliliğine bağlı olarak değişir. Sekiz amino asit vücutta bir arada bulunmaz ve bu aminositlerin dışarıdan gıdalar yoluyla alınması gerekir. Bu sekizli aminoasit temel amino asit olarak adlandırılır. Protein ve ne işe yaradığını kısaca açıkladıktan sonra protein yemeklerine gelin hep birlikte geçelim. Protein yemekleri, tamamen doğal besinler kullanılarak evde kolaylıkla hazırlanabilir.

Protein yemekleri

Proteinli sebzeli tavuk için gerekli malzemeler

 • 500 gr kuşbaşı doğranmış tavuk göğsü
 • 1 tane yeşilbiber
 • 1 tane orta boy domates
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 tane havuç
 • Nane, tuz
 • 1 çorba kaşığı domates salçası

Proteinli sebzeli tavuk yapımı

Kuşbaşı doğranmış tavuklar bir kabın içine alınır. Havucun, patatesin ve domatesin kabukları soyulduktan sonra tavukların üzerine küp şeklinde doğranıp eklenir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra, çukur bir kabın içinde salça bir miktar suyla açılır. Üzerine tuz ve nane eklenip karıştırıldıktan sonra malzemelere eklenip harmanlanır. Uygun bir tava ocağa alınıp, yarısına gelecek şekilde su eklenir. Üzerine tavuk ve sebze karışımı ilave edilir. Tavaya alınan malzemeler karıştırıldıktan sonra protein sebzeli tavuk pişmeye bırakılır. Afiyet olsun.

Protein deposu pizza tarifi için gerekli malzemeler

 • 1 kase iri mısır unu
 • 3/4 kase tavuk suyu
 • 1/2 kase su
 • 1 su bardağı rendelenmiş parmesan peyniri

Üzeri için

 • 7-8 dal ıspanak
 • 250 gram haşlanmış ve ince kıyılmış tavuk
 • Yarım su bardağı pizza sosu

Protein deposu pizza yapımı

Uygun bir tencereye tavuk suyu ve yarım kase su eklenir. Ocağın altı kısılarak suyun kaynaması beklenir. Kaynayan suya yavaş yavaş mısır unu ilave edilire ve bir taraftan devamlı karıştırılır. Karışım koyulaşmaya başladığında bir iki dakika beklenerek rendelenmiş parmesan peyniri ilave edilir. Ocağın altı kapatılarak karışımın soğuması beklenir. Fırın kabının her tarafı yağlanır. Ocakta hazırlanan karışım tepsiye dökülerek elle yayılır. Fırın önceden en yüksek devirde ısıtılır. Isınan fırına tepsi sürülerek 12 dakika kadar pişirilir. Pişen pizza hamuru fırından alınır ve üzerine istenilen bir sos, ince kıyılmış tavuk, ıspanak yerleştirilir. Pizza tekrar fırına alınıp 10-15 dakika kadar pişirilerek servis edilir. Afiyet olsun.

Proteinli ıspanaklı omlet için gerekli malzemeler

 • 200 gram ıspanak
 • 50 gram lor peyniri
 • 4 tane yumurta

Proteinli ıspanaklı omlet yapımı

Ispanaklar bol suyla birkaç el yıkandıktan sonra ince ince kıyılır. Tava ocağa alınarak kısık ateşte ısıtılır. Tercihe göre çok az miktarda sıvıyağ kullanılabilir. Isınan tavaya doğranan ıspanaklar eklenir. Üzerine lor peynir eklenir. Son o]]> Protein Tozu Yararları https://www.protein.gen.tr/protein-tozu-yararlari.html Sun, 21 Oct 2018 21:36:11 +0000 Protein Tozu Yararları, Herkes tarafından bilinir ki insan vücudu sağlığı için protein çok önemlidir. Özellikle kas yapımızın korunması için proteine çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için protein tozunun vücut içerisinde Protein Tozu Yararları, Herkes tarafından bilinir ki insan vücudu sağlığı için protein çok önemlidir. Özellikle kas yapımızın korunması için proteine çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için protein tozunun vücut içerisinde ne kadar yararlı olduğunu anlatacağım onun öncesinde çeşitli araştırmalar sonucunda çeşitli egzersiz aktivitelerin öncesi ve sonrasında mutlaka protein takviyesinin yapılması gerektiğini hatırlatmak isterim. Çünkü bu tür spor aktivitelerinden önce ve sonra protein alınması kas yapısı gelişimi ve dayanıklılığı için önemlidir. Peki protein tozu takviyesi tek başına yeterli olmayacaktır bunun için ne yapılmalıdır. Evet bunun için protein içeren özellikle kırmızı et, tavuk ve balık eti yani beyaz et, yumurta, mercimek, soya ve süt ve süt ürünleri protein kaynağı olması sebebi ile çok tüketilmelidir. Şimdi sizlerle yazımda protein tozunun yararlarından bahsedeceğim.


Protein Tozu Yararları nelerdir

Kas onarımını destekler; Egzersizlerde önce ve sonra protein tozu alınması vücut içerisinde protein sentezini hızlandırarak kişinin vücudu ile hedefine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Spordan önce alınan protein tozu kasları koruyarak spor sırasında oluşa bilecek kas hasarlarını önlemektedir. Spor sonrasında alınan protein tozu ise vücut içerisinde bulunan amino asit stoklarını destekleyerek kasların onarımına yardımcı olur. Protein tozu yararlarından bahsederken alınması gereken toz da çok önemlidir. Dengeli tüketilmesi vücut sağlığı açısından çok önemlidir.

Kas kaybının önlemeye yardımcı olur; Protein tozu sadece spor yapanların alması gereken bir ürün değildir. Normal durumda bile kişinin günlük protein alması gereklidir. Alınan protein sağlık için vücut içerisinde de biriken amino asitlere dönüşerek sağlığınızı korumaktadır. Alınan protein ve takviye edilen protein tozu vücuda faydaları arasında kas dokusunu inşa ederek hasarları onarmaktadır. Protein tozu faydaları arasında vücudun nitrojen dengesini sağlamaktadır. 

Öğün planlamasına yardımcı olur; Zahmetli ve uzun seren günlük yiyecek programı yapmak zor geldiği veya zaman bulunamadığı durumlarda dışarıdan hazır yemeklere yönelmeden çok kolay olarak hazırlanan ve buz dolabında muhafaza edilen protein tozu ile hazırlayacağınız karışım sizin öğün planınıza oldukça yardımcı olacaktır.

Vejetaryen olanlar için protein desteği sağlar; Günlük hayat da alınan bakliyat ve kuru gıdalardan ve sebzeler istenilen protein ihtiyacını karşılayamaz özellikle et ürünleri tüketilmelidir. İşte bu bağlamda et yemeyen vejetaryenler için protein tozu çok faydalıdır. Spor yapıyor et yiyemiyorsanız tam da size göre bir durum protein tozu kaslarınız için yatırım olarak mutlaka tüketilmelidir.

Kemik yapısını güçlendirir; Alınması gereken günlük kalsiyum ihtiyacının alınmaması durumunda alınamayan kalsiyum için protein tozu çok faydalıdır. Çünkü protein tozu günlük alınması gereken kalsiyum miktarının yüzde yirmisini karşılamaktadır. Protein tozu kısacası kemik yapılarını koruyor ve güçlendirerek vücudumuza çok büyük fayda sağlıyor.
]]>
Protein Ürünleri https://www.protein.gen.tr/protein-urunleri.html Mon, 22 Oct 2018 04:04:36 +0000 Protein ürünleri, protein vücutta kas yapma işlevi ile bilinir, lakin proteinin fonksiyonları bununla sınırlı değildir. Vücutta sayıları trilyondan fazla olan hücrelerin işlevlerini yerine getirmek için 100 binden fazla değişi Protein ürünleri, protein vücutta kas yapma işlevi ile bilinir, lakin proteinin fonksiyonları bununla sınırlı değildir. Vücutta sayıları trilyondan fazla olan hücrelerin işlevlerini yerine getirmek için 100 binden fazla değişik protein görev yapmaktadır. Büyüme çağında protein tüketimi ilerleyen dönemlerde hayati önem taşımaktadır. Bunun yanında ergen kişilerde ise hücre ve kas sağlığı için oldukça önem taşır. Protein güçlü bağışıklık sistemi oluşturmak ve vücuda giren zararlı maddeleri dışarı atan, antikorlar farklı formatlara dönüşen proteinden başka bir şey değildir. Proteinler olmadan vücudun savunma mekanizması çok zayıf kalır. Vücutta protein eksikliği sayısız hastalığın oluşmasına sebep olmaktadır. 

Protein ürünleri Nelerdir      

Vücut sağlığının korunması için düzenli olarak protein alımı yapılması gerekir. Günümüzde başka yolları olsa da en sağlıklı protein alımı, protein oranı yüksek ürünleri ancak tüketmekle gerçekleşebilir. Vücuttaki protein değerini sağlıklı seviyelerde tutmak ya da protein eksiğini gidermek maksadıyla yüksek protein içeren ürünler tüketilebilir. Yüksek derecede protein içeren bazı ürünler şunlardır; hindi, balık, tavuk özellikle somon balığı, sığır eti, peynir, fasulye, yumurta, süt yoğurt, karpuz, fıstık, badem, kabak ve kabak tohumlarıdır. Düzenli şekilde bu ürünleri aşırıya gitmeden tüketmek bünyede protein eksikliği problemiyle karşılaşmayı engeller. Ancak vücudun protein ihtiyacını karşılamanın yanında aşırıya kaçmamak da önemli olacaktır. Örneğin aşırı miktarda kabak, fıstık, kabak çekirdeği tüketmek cilt hastalıklarına sebep olabilir, sivilce başta olmak üzere iş kilo almaya kadar gidebilmektedir. Aynı şekilde protein deposu olan kırmızı et tüketiminde aşırıya gidilirse kolesterol sağlığını bozar, bu da kalp sağlığını tehdit eder.

Somon: 85 gram somon yaklaşım 23 gr protein içermektedir. Somon ayrıca omega-3 açısından oldukça zengin bir besindir. Bu yüzden cilt sağlığından, zihin sağlığına kadar faydaları vardır.

Biftek: 85 gram biftek yaklaşık  olarak 23 gr. Protein içerir. Tam bir protein deposu olan biftek özellikle kalça kısmından yapılıyorsa protein değeri daha yüksektir.

Yoğurt: 226 gramlık bir porsiyon yoğurt ortalama 23 gr protein içerir.

Yumurta: Büyük bir yumurta yaklaşık 6 gr protein içermektedir. Yumurta aynı zamanda kas sağlığı için harika besin kaynağıdır. Amino asitlerin seviyesini önemli ölçüde belirlemektedir.

Tavuk (Kemiksiz Derisiz): 85 gram tavuk eti ortalama 24 gr, protein içeriyor. Tavuk eti kas sağlığı için oldukça yararlıdır. Bundan ziyade zayıflamak isteyenlerin menülerinin en başında bulunmaktadır.

Hamsi: 85 gram hamsi yaklaşık olarak 22 gram protein içermektedir. Hamsiler çok küçük olmalarına rağmen sağlık bakımından bilhassa toksinleri vücudun dışına atma işleminde önemlidir.

]]>
Protein Tozu Çeşitleri https://www.protein.gen.tr/protein-tozu-cesitleri.html Mon, 22 Oct 2018 13:47:34 +0000 Protein Tozu Çeşitleri, Protein tozu, sporcuların sağlıklı ve de hızlı bir şekilde günlük olarak almaları gereken protein ihtiyaçlarını karşılayan gıdalara denilmektedir. Bu toz sayesinde vücut kas oluşumu daha kolay olmak Protein Tozu Çeşitleri, Protein tozu, sporcuların sağlıklı ve de hızlı bir şekilde günlük olarak almaları gereken protein ihtiyaçlarını karşılayan gıdalara denilmektedir. Bu toz sayesinde vücut kas oluşumu daha kolay olmaktadır. Sporcular tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Birçok uzman tarafından da bu gıdanın kullanımı önerilmektedir. Protein tozunun birçok yararı bulunmaktadır. Örneğin; Hücreleri onarmakla birlikte yenilemektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Enerji sağlayıp, güç vermektedir. Yaralarımızın daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein ihtiyacını gidermektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunup, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Yararının yanında zararıda bulunmaktadır. Aşırı protein tozu kullanmak böbreklerimizin ve ciğerlerimizin daha fazla çalışacağı gibi bu organlarımızın faaliyetlerini aksatmaya sebebiyet verebilir ve bir takım sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Bu gıda tüketilirken doktor kontrolü ile tüketilmesi önerilmektedir. Kullanıldığı zaman kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda protein tozu çeşitleri oldukça fazladır.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir

Whey Konsantresi; Pek çok protein tozu içerisinde bulunan en temel protein türüdür. Diğer protein tozlarından daha ucuzdur. Bu nedenle protein tozuna yeni başlayanlar ve diyetine daha fazla protein eklemek isteyenlere daha uygun bir seçenek olacaktır. Bu protein tozu, antrenmandan önce ve sonra kullanılmaktadır. Antrenman öncesi kullanıldığında kas yıkımını azaltmaktadır. Antrenman sonrası ise kas oluşumunu desteklemektedir.

Kazein Proteini; Bu protein tozu yavaş sindirilmektedir ve etkisi saatlerce sürmektedir. Gece yatmadan önce tüketilmekte olup, tüm gece boyu vücudunuz anabolik durumda olacak ve protein sentezleyecektir. Suda çözülememektedir. Ve midede uzun süre jel halinde kalmaktadır. Tamamen sindirilip kana karışması 5-8 saat arası sürmektedir.

Whey İzolesi; En hızlı sindirilen protein tozlarından biridir. Ve oldukça pahalıdır. Düşük karbonhidratlı veya karbonhidratsız diyet yapanlar için idealdir. İçerisinde hemen hemen şeker ve karbonhidrat yoktur. Antrenman öncesi ve sonrası kullanılması uygundur.

Hidrolize Protein; İzole protein gibi pahalı ve kaliteli proteinler arasındadır. En hızlı emilime sahip olduğu bilinmektedir Ve anabolik etkisi oldukça güçlüdür. Whey proteininin hidrolize edilmesiyle elde edilmektedir. Antrenman öncesi veya sonrası ya da sabah uyandıktan sonra kullanılması uygundur.

Soya Proteini; Vücut geliştirme veya başka sporla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bir protein değildir. Vejeteryan ve veganların tercih ettiği bir proteindir. Ve kullanıldığında oldukça faydalıdır. Soya fasulyesinden elde edilmiştir ve bitkisel kaynaklı olduğundan sağlıklı kolesterol profiline sahiptir.

Süt Proteini İzolesi; İnek sütü ile aynı proteinlere sahiptir. Hem kazein hem de whey proteini içermektedir. Whey proteininden ucuzdur ve faydaları aynıdır. Gün içerisinde kullanılması uygundur.
]]>
Fitness Protein https://www.protein.gen.tr/fitness-protein.html Mon, 22 Oct 2018 22:16:34 +0000 Fitness protein, yıllardır Avrupa ve ABD’de 7'den 70'e hemen herkesin kullandığı protein tozları son 5-10 yıldır ülkemizde de çok yaygın olmaya başladı. Tahminimizce herhangi bir spor branşıyla uğraşan sporcuların %75 civ Fitness protein, yıllardır Avrupa ve ABD’de 7'den 70'e hemen herkesin kullandığı protein tozları son 5-10 yıldır ülkemizde de çok yaygın olmaya başladı. Tahminimizce herhangi bir spor branşıyla uğraşan sporcuların %75 civarı bu tozları kullanmaktadır. Hem de Avrupa ve ABD'ye oranla 3 katı fiyatına satılmasına rağmen ülkemizde inanılmaz rağbet görmektedir. Fitness proteinlerin yeri tartışılmaz. Kasların sporda deformasyona uğrayan bölgelerindeki tahribatı tamir etmek için proteinlerin gerekli olduğu tıp dünyasında da kanıtlanmış durumdadır. Peki proteini ne zaman kullanmalıyız hangi durumlarda nasıl bir etkiye sahip inceleyelim. Proteinleri kullanma saatleri sporcu için önemlidir bu yüzden proteini hangi durumda nasıl almalı çok iyi bir şekilde bilmeli ve ona göre düzenli bir şekilde tüketmelidir. Gelin hep beraber protein hangi saatlerde alınır ve yaratacağı etkilere bakalım.

Fitness protein antrenman öncesi  alımı

Antrenmandan bir yarım saat kırk beş dakika önce içeceğiniz protein tozu, sizde en sağlam etkiyi bırakacaktır. Eğer tozu tükettikten birkaç saat sonra antrenmana başlarsanız çok da faydasını göremezsiniz. Sadece proteinden oluşan bir toz içmemeniz de yararınıza olacaktır; çünkü protein yönünden kuvvetli ama karbonhidrat yönünden zayıf bir toz çokta sağlıklı olmayacaktır ve kas hasarlarına sebebiyet gösterebilir.

Fitness protein antrenman sonrası alımı

Yağ alımı için uygun bir yer ve zaman mümkün elbet, fakat idman sonrası yağ için uygun bir zaman kesinlikle değildir! Vücudumuzdaki insülin salgılanımını uyandırdığı için karbonhidratlı protein tozları daha uygun olabilir. Kas dokunuzdaki işlemin hızını artırır. Peynir altı suyu proteinli olanlar en iyi tercih olacaktır; en çabuk sindirilen protein türüdür ve çok çabuk kaslara ulaşarak işlevini yerine getirmeye başlar.

Düzenli ve programlı bir şekilde egzersiz yapanlar için, vücut ağırlıklarının her bir kilogramı başına 2.5 gram protein almak çok verimli olacaktır. Fakat kendinizi protein tozuna alıştırmak da doğru bir tercih değildir; bir zamandan sonra istediğiniz kadar alın, bir işe yaramayacaktır. Antrenmandan hemen sonra almak ise zamansal anlamda doğru tercihtir.

Fitness uyku öncesi protein alımı

Bu işin optimumu, uykudan bir buçuk saat öncesidir, fakat bir kesimimiz bunu daha erken saatlere almayı tercih edebilir. Rahat bir uyku uyumak için. Kazein ağırlıklı protein tozları vücutta işleme gayet yavaş bir biçimde sokulur. Uyku sırasında salgılanan gelişme hormonları sayesinde maksimum seviyede performans alırsın. Tozlara fazla bulaşmak istemiyorsanız, bir bardak süt ve muz iyi bir tercih olacaktır. Süt yoğun bir şekilde kazein içerir ve uyku esansında kas gelişimini tetikler.

]]>
Protein Kaynakları https://www.protein.gen.tr/protein-kaynaklari.html Tue, 23 Oct 2018 09:23:15 +0000 Protein kaynakları her vücudun vazgeçilmez parçalarıdır. Vücudumuzun yapı taşı olan proteinler, saç derimizden tırnaklarımıza kadar bütün vücudumuzun en önemli yapısal ve fonksiyonel bileşeni durumundadır. Sağlıklı bir Protein kaynakları her vücudun vazgeçilmez parçalarıdır. Vücudumuzun yapı taşı olan proteinler, saç derimizden tırnaklarımıza kadar bütün vücudumuzun en önemli yapısal ve fonksiyonel bileşeni durumundadır. Sağlıklı bir vücut için dengeli ve yeterli protein alımı çok önemlidir. Vücudun ürettiği enerjinin %10-15 i proteinden karşılanmaktadır. Özellikle çocukların gelişim döneminde sağlıklı büyüyebilmeleri için, hamilelikte bebeğin kemik ve kas gelişimi için, diyet yaparken kas yapısını koruyarak kilo vermek için, vücut geliştiriciler için çok önemlidir.

Protein kaynakları aşağıdaki gibidir;
 • Kırmızı et: 100 gr dana etinde 19.7 gr protein bulunmaktadır.
 • Beyaz et: 100 gr tavuk göğsünde 33 gr protein bulunmaktadır. Tavuk kanatta 30 gr,  tavuk sırt 29 gr, tavuk but 28 gr ve tavuk karaciğerde 24 gr bulunur. 100 gr Hindi göğüs etinde 33 gr protein bulunur.
 • Balık: 100 gr somon balığında 18.4 gr protein bulunmaktadır. 100 gr ton balığında ise 24.1 gr protein bulunmaktadır. Uskumruda 20gr, Gökkuşağı Alabalıkta 24 gr, Morinada 16 gr, sazanda, levrekte ve mezgitte 18 gr protein bulunmaktadır. Hamsi ve alabalıkta 20 gr protein bulunur.
 • Deniz ürünleri: 100 gr midyede 14.4 gr protein bulunurken, 100 gr mıknatısta 16.9 gr, 100 gr karideste 18.1 gr protein bulunur.
 • Yumurta:1 yumurtada 6.25 gr protein bulunur.
 • Süt: 100 ml sütte 3.1 gr protein bulunur. 
 • Et ürünleri: 100 gr kıymada 21 gr protein, 100 gr sucukta 19 gr protein, 100 gr pastırmada 30 gr protein bulunmaktadır.
 • Süt ürünleri: 100 ml kefir 4 gr protein, 100 gr kaşarda 30 gr protein, 100 ml ayranda 2.6 gr protein, 100 gr beyaz peynirde 25 gr protein, 100 gr lor peynirde 19 gr protein, 100 gr kuru çökelekte 54 gr, 100 gr süzme peynirde 32 gr protein bulunmaktadır. 100 gr yoğurtta 4 gr protein bulunur.
 • Badem: 100 gr bademde 33 gr protein bulunmaktadır. Fındık, Fıstık ve Kabak çekirdeğininde 100 gramında 33 gr protein bulunmaktadır.
 • Yulaf: 100 gr yulafta 11 gr protein bulunmaktadır.
 • Barbunya: 100 gr barbunyada 17 gr protein bulunur.
 • Tofu: 100 gr tofuda 7 gr protein bulunur.
 • Mercimek: 100 gr mercimekte 9 gr protein bulunur. 
Meyve ve sebzelerin içeriğinde de az miktarda protein bulunmaktadır. Bu nedenle sebze ve meyveleri de protein kaynakları arasında sıralayabiliriz. 100 gr sebzede 1-3 gr arası protein bulunurken, 100 gr meyvede ortalama 1 gr protein bulunur.

Kadın ve erkeklerin protein ihtiyacı,

Uzmanlar kadınların günlük ortalama 45 gr, erkeklerin ise ortalama 55 gr protein almalarının yeterli olduğunu belirtmektedirler. Yukarıda sayılan protein kaynakları ve miktarlarını kullanarak hangi besinden ne kadar tüketmeniz gerektiğini ayarlayabilirsiniz.
]]>
Protein Ağırlıklı Beslenme https://www.protein.gen.tr/protein-agirlikli-beslenme.html Tue, 23 Oct 2018 21:43:02 +0000 Protein Ağırlıklı Beslenme, Son yıllarda protein ağırlıklı beslenme herkesin ilgi alanına girmeye başlamıştır. Bunun en büyük nedeni ise yaşlanma etkisi ve çeşitli kemik kırılmaları ve güçsüzlüğü gibi yaşanan sağl Protein Ağırlıklı Beslenme, Son yıllarda protein ağırlıklı beslenme herkesin ilgi alanına girmeye başlamıştır. Bunun en büyük nedeni ise yaşlanma etkisi ve çeşitli kemik kırılmaları ve güçsüzlüğü gibi yaşanan sağlık problemleridir. Protein ağırlıklı beslenerek bu durumu kontrol altına alabilmek mümkün olduğu için, protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca protein içeren besinler tüketmeniz, vücudun fazla yağ depolamasını engeller ve böylelikle fazla kilolardan kurtulmuş olursunuz. Ancak protein ağırlıklı besinler tüketirken ve protein destekli diyetlere başvururken sağlık durumunuzun yerinde olması gerekir. Aksi taktirde ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun için protein ağırlıklı beslenmeden önce mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Protein Ağırlıklı Beslenme, Protein ağırlıklı beslenmek kas kütlelerini arttırır. Bu nedenle protein tüketimini en fazla sporcular tercih etmektedir. Ancak bu beslenme türü için antrenman yapmak ve sağlıklı yaşamak için bol bol su tüketmekte şarttır. Bu nedenle sporcular genellikle protein ağırlıklı beslenirler. Yapılan bir çok araştırmaya göre vücudun kas kütlesi ile yaşlanma etkisi ters orantıda gitmektedir. Bu nedenle kas kütlesini arttırmak, yaşlanma etkisini giderek azalttığından kırışıklıkları yok etmekte ve kişiyi daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Egzersizden uzaklaşmak, kuvvet ve antrenmandan uzaklaşmak ve protein desteği almamak ise kas kaybına yol açar. Kemik yoğunluğunun korunması ve güçlenmesi için, protein ağırlıklı beslenmek ve ağır antrenman yapmak bu durumun önüne geçmektedir. 

Protein Ağırlıklı Beslenme Programı 

100 gram yoğurt: 6 gram protein içerir.
100 gram göğüs Tavuk, Hindi, Balık: 30 gram protein içerir.
100 gram barbunya: 17 gram protein içerir.
100 gram kepek ekmeği: 11 gram protein içerir.
100 gram brokoli: 4.2 gram protein içerir.
100 gram mercimek: 17 gram protein içerir.
100 gram karides: 17 gram protein içerir. 
100 gram yulaf: 11 gram protein içerir.
100 gram az yağlı sığır, dana eti: 36 gram protein içerir.
100 gram yumurta: 13 gram protein içerir.
1 su bardak Kefir: 11 gram protein içerir.

Kas kütlesini arttırmak için vücudumuzda kilo başına tam 1.5 gram protein tüketmemiz gerekir. Ayrıca kas lifleri proteini sevdiği için, uğraşılan antrenman ve egzersize göre protein tüketimini arttırmanız gerekir. Kas kütlesi artış gösterdikçe vücudunuzun protein ihtiyacı da o ölçüde artmış olur. Protein açısından en zengin olan besinler et ve sebze de bulunan proteinlerdir. Bir çok sporcunun tercih ettiği ve protein açısından son derece önemli bir yer tutan Kefiri doğal olarak evde hazırlamanız daha sağlıklı olacaktır. Doğal süt ile kefir mayasından oluşan karışımı iki gün boyunca cam bir kavanozda saklamanız yaptığınız Protein Ağırlıklı Beslenme de önemli bir yer tutacaktır. 
]]>
Protein Karbonhidrat https://www.protein.gen.tr/protein-karbonhidrat.html Wed, 24 Oct 2018 09:46:34 +0000 Protein karbonhidrat, protein, saç telinden tırnaklara kadar, bütün hücrelerin önemli bir fonksiyonel ve yapısal bileşeni olmaktadır. Vücudumuzun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık %5 ile %15’i, gıdalar yardımıyla alınan Protein karbonhidrat, protein, saç telinden tırnaklara kadar, bütün hücrelerin önemli bir fonksiyonel ve yapısal bileşeni olmaktadır. Vücudumuzun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık %5 ile %15’i, gıdalar yardımıyla alınan protein maddelerindendir. Protein, canlıların hücre yapılarının temel taşı olarak biliniyor. Bundan dolayı protein adı verilmektedir. Protein, Yunanca da ilk ya da  birinci anlamında kullanılan protos kelimesinden gelmektedir. Her canlı kendine ait bir protein bileşimine sahip olmaktadır.  Bilhassa da çocukluk döneminde yeterli olarak protein alımı sağlıklı bir gelişim için oldukça önem taşır. Yetişkin kişilerdeyse, enerjinin ardından hücrelerin onarımında protein mineraline ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bitki hücrelerinde ve hayvanlarda bir miktar protein içerse de, besinlerde bulunan protein miktarı çok değişik değerlere sahip olabilmektedir. Bu yüzden bir organizmadan diğer bir organ, doku ve kan yapısını direk olarak aktarmak oldukça zor gerçekleşiyor. Her hücrede 5 bin’e yakın protein çeşidi bulunur. Bunların bir  çoğunluğu enzimlerden oluşur. İnsan organizmasında olan proteinlerin farklı görevleri bulunmaktadır. Katılmadıkları biyokimyasal vukuat yok denecek kadar azdır. Besin maddesindeki protein maddelerinin görevleri, vücutta bulunan aminoasitleri uyararak vücuda has protein maddelerini oluşturuyor. Besin maddelerinde proteinin kalitesi, organizmanın ihtiyaç değişim gösterir. Proteinler doku tamirinde ve kas yapımında gerekli olan maddelerdir. Sadece karbonhidrat ve yağ miktarında bir eksik söz konusu olduğu vakit vücut proteini bir enerji kaynağı olarak kullanır. Bu şekilde bir oluşum söz konusu olduğunda, zayıf dokularda ve kaslarda kayıplar meydana gelecektir

Karbonhidrat, sağlıklı beslenmenin mühim olan maddelerindendir ve vücuda ihtiyaç duyduğu kuvveti sağlar. Beyin ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Karbonhidrat, dünyada en mühim ve en yaygın olan organik maddelerdendir. Karbonhidrat, bitkisel mikro organizmalardan, karbon maddesinden, ışık ve sudan enerjisinden oluşmuştur. Beslenme uzmanları karbonhidrat mineralini kötü ve iyi olarak iki ana gruba ayırmaktadırlar. İyi olan karbonhidrat minerali, diğer adıyla kompleks karbonhidratlar olarak isimlendiriliyor ve 1’den fazla doğal şeker türü içeriyor.Bu mineralin sindirimi epeyce yavaştır. Kötü karbonhidrat minerali ise öbür bir adıyla basit karbonhidrat olarak tanımlanır. Bu karbonhidrat mineralinin içerisinde var olan şeker kana çabuk karışarak kan şekeri düzeyini ani şekilde yükseltir. Kompleks karbonhidrat maddeler içeren sebze, meyve, bakliyat grubu ve tam tahıllı gıdalar sağlıklı bir sindirim sistemi için, gerekli olan karbonhidrat içerikli gıdalardan olmaktadır. Karbonhidrat yapısına göre polisakkarit madde, disakkarit madde, oligosakkarit madde ve monosakkarit  madde şeklinde sınıflandırılmaktadır. Karbonhidrat kaynakları genel anlamda basit olarak ve zor şekilde ayrılmaktadır. Basit şekerler çabuk emilir ve kan şekerinde ani yükselip ve ani düşüşe neden olurlar.

]]>
Protein Tozu Kilo Aldırırmı https://www.protein.gen.tr/protein-tozu-kilo-aldirirmi.html Thu, 25 Oct 2018 02:02:49 +0000 Protein tuzu kilo aldırır mı, vücut geliştirmeye yeni başlayanların veya belli bir süre evde kas yapma hareketleri ile uğraşanların ve bu konuda uzman olmayan vücut geliştirmecilerin sormuş olduğu sorulardan cevabı en çok mer Protein tuzu kilo aldırır mı, vücut geliştirmeye yeni başlayanların veya belli bir süre evde kas yapma hareketleri ile uğraşanların ve bu konuda uzman olmayan vücut geliştirmecilerin sormuş olduğu sorulardan cevabı en çok merak edilenlerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre protein tozları kilo aldırır mı sorusu epeyce araştırılan bir konu olma özelliğini korumaktadır.

Protein tozu nasıl kilo aldırır

Protein tozları, protein düzeyi en az yüzde 80, karbonhidrat oranı en fazla yüzde 15 olduğu zaman Kaliteli beslenme kurallarına uygundur. Bu oranlar protein tozu markasına göre maalesef değişkenlik göstermekte olup etkileri de birbirinden epeyce değişiktir. Protein tozu ile karbonhidrat tozu farklıdır. Protein tozu vücut geliştirmeciler tarafından kas yapmak amacıyla kullanılırken, karbonhidrat tozları kilo almak için kullanılırlar. Bu sorunun cevabını daha iyi anlayabilmek için protein tozu hakkında bilgi vermek gerekir. Bir spor salonuna gidilirse, muhtemelen protein tozu kullanılmasını tavsiye etme ihtimali olabilir. Protein tozları besin takviyesi olarak kullanılır. Bilhassa vücut geliştirmeye yeni başlayanlar arasında ünlüdür. Her beslenme deposundan ve internet üzerinden protein tozu satın alınabilir. Hatta önceden karıştırılmış, hazır içecek proteini birçok mağazada bulunabilir. Fakat protein tozu kullanımı konusunda çok özen gösterilmesi gerekiyor. Kısa vadede çok yararlı gibi görünen bazı protein tozları, uzun vadede bazı olumsuz etkilere sebebiyet verebilir. Bunların başında hiç şüphesiz böbrek rahatsızlıkları, göbekte yağlanma ve   hormon dengesizliği geliyor. Yapılan bir araştırmaya göre protein tozu kullananlar arasında en çok duyulan yakınma göbek yağlanmasıdır.

Protein tozu hangi durumlarda kilo aldırır

Sağlıklı ve mantıklı olanı  hem kilo almak hem de kas yapmaktır. Protein tozları, etkili bir kas yapma programı ile tabii ki hem kilo aldırabilir hem de kas yaptırabilir. Fakat ideal olanı kas oranını artırıp yağ oranını azaltarak kilo almaktır. Esasen burada sorulmak istenen protein tozu yağlandırır mı şeklinde olmalıdır. Bu bağlamda irileşmek isteyen ve hacim kazanmak isteyen bir vücut geliştirici için kilo almak istenmeyen bir durum değildir. İstenmeyen şey yağlanmaktır. Yani yağlanmadan kilo almak istenen bir durumdur. Bazıları da fitness yaparak, onlar için ise hem zayıflayıp hem de kas yapmak bir amaçtır. 

 Hangi şartlarda protein tozu kilo aldırır
 • Yanlış bir beslenme düzeni uygular ve bilhassa kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmadan bir kilo alma diyeti uygulandığında ve bir de üzerine protein tozu kullandığında yağlanma olasılığı fazladır.
 • Eğer yapılan egzersize göre gereğinden fazla yani tavsiye edilen fazla protein tozu kullanıldığında vücudun çeşitli bölgelerinde yağlanmalar meydana gelebilir.
 • Kaliteli olmayan bir markanın protein tozunu kullanılıyorsa yani protein oranı yüksek olduğu iddia edilen ancak şeker dolu bir ürün kullanıldığında hem yağlanarak kilo alınır, hem de sağlık bozulur. 
 • Çok az egzersiz yapıldığında yine kullanılan protein tozu kilo artışına ve yağlanmaya sebep olabilir.
]]>
Multipower Whey Protein https://www.protein.gen.tr/multipower-whey-protein.html Thu, 25 Oct 2018 12:22:24 +0000 Multipower Whey Protein, kas yapmak isteyen ve ağırlık çalışan kişilerin yağsız bir şekilde kas yapmasını sağlamaktadır. Multipower Whey Protein bu bakımdan çalışmalarınızda çok büyük bir faydası olacak ve yaptı Multipower Whey Protein, kas yapmak isteyen ve ağırlık çalışan kişilerin yağsız bir şekilde kas yapmasını sağlamaktadır. Multipower Whey Protein bu bakımdan çalışmalarınızda çok büyük bir faydası olacak ve yaptığınız çalışmalarınızdan alacağınız verimi daha kısa sürede gerçekleştirecektir. Bu nedenle hem sağlıklı bir şekilde başarılı olmak hem de kısa süre içinde çalışmalarınızın sonucunu görmek için Multipower Whey Protein tozu takviyesi kullanmanızda çok faydalı olacaktır. Yağsız bir şekilde kas kitlesini arttırmak isteyenler için ideal bir ürün olan Multipower Whey Protein tozu aynı zamanda yüksek seviyede BCAA ve Whey Proteini içermektedir. Antrenman sonrası ihtiyaç duyulan protein ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmıştır, içerisinde bulunan yüksek orandaki BCAA, konsantre ve kaliteli whey protein ile desteklenmiştir. Konsantre whey içeriğinin yanı sıra düşük ısıda filtrelenmiş whey proteini de içinde bulunmaktadır.  

Multipower Whey Protein kullanımı

Multipower Whey Protein tozu kullanımına dikkat edilmelidir. Aksi durumda düzensiz ve yanlış kullanımlardan bir sonuç almanız çok zordur. Antrenmanlarınız ve yaptığınız çalışmalardan sonra kullanılması gereken bir protein tozudur. Bu nedenle çalışmalarınızın sonrasında kullanım şeklinize göre Multipower Whey Protein tozu tüketmeniz gerekmektedir. Başlangıç, orta ve ileri seviye olarak farklı kullanım şekilleri olan Multipower Whey Protein tozu 300 ml su ile birlikte tüketilmektedir. Her kullanımda 3 ölçek Multipower Whey Protein tozunu su içerisinde sadece karıştırmanız yeterlidir.

Multipower Whey Protein içeriği ve özellikleri

Multipower Whey Protein tozu kolay bir şekilde kullanım sağlaması nedeniyle özel olarak üretilmiştir. Tat olarak da herhangi bir problem yaşamayacağınız protein tozu hoş bir tada sahiptir. İçerisinde yüksek oranda konsantre whey proteini bulunmaktadır. Protein oranı %75 dir. İçerisinde protein, şeker, lif, yağ, sodyum, enerji ve B6 önemli maddeler bulunmaktadır. Alacağınız 2250 gramlık Multipower Whey Protein tozu ile 75 kez kullanım yapabilirsiniz. Ayrıca çilek aromalı olduğu için uzun süre severek, zorlanmadan Multipower Whey Protein tozu kullanabilirsiniz.

3 ölçek Multipower Whey Protein tozunda
 • Enerji 120 kcal
 • Protein 22 g
 • Karbonhidrat 2,5 g
 • Şeker 2,1 g
 • Lif 0,6 g
 • Yağ 2 g bulunur.
Multipower Whey Protein öne çıkan özellikleri
 • Tadı ve karışımı kolaydır.
 • Zengin amino asit içeriğine sahiptir.
 • Yüksek oranda konsantre whey proteini içerir.
 • Alman teknolojisi ve hammaddesiyle üretilmiştir.
]]>
Proteinlerin Sindirimi https://www.protein.gen.tr/proteinlerin-sindirimi.html Fri, 26 Oct 2018 10:21:40 +0000 Proteinlerin sindirilmesi, Proteinler vücuda besin yolu ile alınmaktadır. Proteinlerin sindirimi ise mide ve ince bağırsakta gerçekleşmektedir. Proteinler canlı sistemlerde meydana getirilmiş olan organik makro molekül Proteinlerin sindirilmesi, Proteinler vücuda besin yolu ile alınmaktadır. Proteinlerin sindirimi ise mide ve ince bağırsakta gerçekleşmektedir. Proteinler canlı sistemlerde meydana getirilmiş olan organik makro moleküllerdir. Amino asitler yapı monomerlerinden meydana gelmektedir. Amino asitler hücrenin orgenerali olan ribozomlarda mRNA'daki genetik kodlara göre uç uça peptit bağları ile bağlanmak sureti ile proteinleri oluşturmaktadırlar. Oluşan polipeptitler( amino asit zincirleri) sonrasında katlanarak özgün formlarını oluşturmaktadırlar. Proteinlerin sindirilmesinin temel amacı, bu katlanma ve bağları ortadan kaldırarak proteinlerin yapı taşı olan amino asitlere dönüştürmektir. Proteinler ancak sindirim ile yapı taşlarına ayrıldıktan sonra canlı metabolizmasının kullanımına katılabilmektedir.

Proteinlerin vücutta sindirimi nasıl olmaktadır

Beslenme yolu ile vücudumuza almış olduğumuz proteinler ilk olarak mideye ulaşırlar. Mideye ulaşan proteinler gastrin hormonunun salgılanmasını başlatırlar. Gastrin hormonunun etkisi ile mide pepsinojen ve hidroklorik asit salgılamaktadır. Bu durumda midenin ph değeri düşerek midenin iç sıvısında asitlik ortamı artar. Düşmüş haldeki ph değeri, antiseptik bir etki yaratarak besinler ile birlikte alınmış olan bir çok mikroorganizmanın ölümüne yol açmaktadır. Ve canlılar bu sistem ile bakteri ve mikroorganizmalardan korunurlar. Bu asidik ortamda bulunan proteinler, denatürasyona uğrayarak özgün yapılarını kayıp ederek amino asit zincirleri haline gelmektedirler. Bu sayede sindirim enzimleri de daha rahat bir şekilde peptit bağlarına etki edebilmektedir. Sonrasında ise bu düşük ph değerine sahip sıvı bulunmakta olan inaktif pepsinojen otokataliz sonucunda aktif bir form olan pepsine dönüşmektedir. Aktif pepsinin görevi, mide içerisindeki proteinleri parçalamaktır. Pepsinin etkisiyle kısa kısa peptit parçalarına ayrılan proteinler, midenin içeriği ile birlikte ince bağırsaklara aktarılmaktadır.  

Midenin iç ortamı düşük ph değerine yani asidik özelliğe sahip iken, ince bağırsakların iç ortamları ise bazik bir özelliğe yani yüksek ph değerine sahiptir. Mide içeriğinin ph değeri düşük olduğundan,  ince bağırsaklara ulaştığında ph değerinin yüksek olması gerekir, oniki parmak bağırsağı tarafından salgılanmış olan sekretin hormonu pankreas bezine uyarı göndererek pankreastan ince bağırsaklara bikarbonat iyonları aktarılmaktadır. Bikarbonat iyonları ise ph değerini 7-8 arasında bir değere yükseltirler. Kısa peptit parçalarına ayrılmış olan proteinler ph değerinin yükselmesi ile tekrar katlanmaya başlayınca ince bağırsaklardan kolesistokinin hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon pankreas bezini uyararak, ph değeri aşağı yukarı 7 olan sindirim enzimlerinin pankreastan ince bağırsağa aktarılmasını sağlar. Pankreastan ince bağırsağa aktarılan bu enzimler inaktif tripsinojen, kimotripsinojen, prokarboksipeptidaz adındaki enzimlerdir. İnce bağırsakta aminopeptidaz enzimi salgılar. Yine incebağırsaktan salgılanmakta olan enterokinaz enzimi inaktif formda bulunan tripsinojeni aktif bir form olan tripsine  dönüştürmektedir. Tripsinin görevi ise diğer enzimleri aktifleştirmektir. Sonrasın da ise ince bağırsakta bulunan kısa polipeptit zincirleri halindeki proteinler bu enzimler tarafından yapıtaşlarına ayrılmaktadır. Tripsin enzimi amino asit zincirlerini arjinin ve lizin adı verilen amino asitlerin bulunduğu noktalardan kesmeye başlamaktadır. Kimotripsin ise, triptofan fenilalanin ve tirozin amino asitlerinin bulunmuş olduğu noktalardan polipeptit zinzirlerini kesmektedir. Karboksipeptidaz  proteinlerin karboksil ucundan, aminopeptidaz amino ucundan başlamak sureti ile proteinleri amino asitlere ayrıştırmaktadır. Bu şekilde sindirimi gerçekleşen proteinler artık bu ieşlmlerden sonra asit olarak ince bağırsağa geçmektedirler. İnce bağırsaktan salgılanan diğer enzimler yardımıyla geriye kalan amino asitlere parçalanırlar. Amino asitlere parçalanmış olan proteinler ince bağırsaktan emilmek suretiyle kan aracılığı ile karaciğere taşınırlar. Protei]]> Hardline Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/hardline-protein-tozu.html Fri, 26 Oct 2018 23:24:07 +0000 Hardline Protein Tozu; protein alınması çok önemli en temel makro besinlerden bir tanesidir. Protein kas oluşumunun ve dokusunun korunmasını sağlamaktadır. Eğer vücut geliştirme gibi kas dokusunu harekete geçirecek hareketler Hardline Protein Tozu; protein alınması çok önemli en temel makro besinlerden bir tanesidir. Protein kas oluşumunun ve dokusunun korunmasını sağlamaktadır. Eğer vücut geliştirme gibi kas dokusunu harekete geçirecek hareketler yapıyorsanız alacağınız besinler arasında protein tozu bulunması ayrıca çok önemlidir. Kas dokusu oluşturmak, zarar görmüş kasları onarmak yada sahip olduğunuz kas dokusunu korumak istiyorsanız protein tozları bu konuda en önemli yardımcılar arasındadır. Hardline Protein Tozu en önemli ve en kaliteli proteinleri sunabilen destek üründür.


Hardline Protein Tozu kullanımı;

Spor sonrası diğer antrenmana kadar ve özellikle antrenman sonrası ilk 45 dakika vücut yapıcı bir süreç içine girmektedir. Bu süreçte antrenmanda yorulan ve hasar gören kaslar artık kendini onarmaya ve gelişmeye başlamaktadır. Bu onarım ve gelişme için gereken temel destek ürün proteinlerdir ve bu proteini özellikle bu 45 dakikalık zaman içinde sağlayabilmenin en hızlı yolu protein tozudur. Günün kalan zamanında vücuda sağladığınız protein miktarı ile orantılı olarak kaslar kendilerini onarmaya, geliştirmeye devam ederler. Proteinlerin bu zaman sürecinde daha yakından bakılacak olursa protein kullanımının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Bir spor antrenmanı sırasında vücudun belli bir oranda ağırlığa yada dirence tabi olması sonucu kaslarda mikro yırtık olarak adlandırılan, kasın işlevini bozmayan küçük yırtılmalar meydana gelecektir. Büyüme hormonlarının ve bu yırtılmaların uyarıcı etkisi ile kas dokusunun bazal membran dediğimiz bölümünde hazır halde bulunan satellit olarak adlandırılan hücreler zarar görmüş bu bölgelere gidecek ve onarım yapacaklardır. Bu hasarlı bölgelerin onarımında taşıdıkları protein ve amino asitleri kullanacaklardır. Bu destek sonucu zarar görmüş ve onarılmış hücre ve bağlı olduğu tüm kas grubu daha fazla protein üretebilecek, büyüyecek ve sonraki zararlara karşı daha hazırlıklı olacaktır. Sonuç olarak çalıştırmış olduğunuz kas bu ve buna benzer bazı mekanizmalar ile gelişecek, büyüyecek ve güçlenecektir. Kısaca kas gelişiminin ve onarımının temel mekanizması proteindir.

Hardline Protein Tozu faydaları;
 • Protein kasların temel besin kaynağıdır.
 • İçeriğinde amino asit bulunmaktadır.
 • Günlük protein ihtiyacının karşılanmasında oldukça etkilidir.
 • Anabolik değerleri yüksektir.
Hardline Protein Tozu zararları ve yan etkileri;
 • Laktoz intöleransı olan insanlarda sindirim problemi yapabileceğinden kullanılması önerilmemektedir. Hassas bünyelerde karın bölgesinde kasılmalar, ishal ve mide bulantısı görülebilir.
 • Protein tozu kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden şeker rahatsızlığı olan kişiler kan şekeri seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Mutlaka şeker hastaları protein tozunu kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekmektedir.
 • Böbrek rahatsızlığınız varsa protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Bu durumlarda mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.
]]>
Organik Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/organik-protein-tozu.html Fri, 26 Oct 2018 23:56:42 +0000 Organik protein tozu, Vücudun gelişiminde en etkili madde proteindir. Bunun sebebi, kasları ve kas dokusunun oluşumunun ana maddesidir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin doğal yoldan ihtiyaçları olan proteini karşılam Organik protein tozu, Vücudun gelişiminde en etkili madde proteindir. Bunun sebebi, kasları ve kas dokusunun oluşumunun ana maddesidir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin doğal yoldan ihtiyaçları olan proteini karşılamaları mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı ilave olarak organik protein tozu almaları gerekir. Çeşitli firmaların satışa sunduğu organik protein tozları sayesinde kas yapmak için gerekli olan proteini en kolay ve hızlı bir şekilde vücuda alınmasını  sağlar. Bunun yanında sindirimi de bir o kadar rahat olur. 

Organik protein tozları, peynirin alt suyundan izole yöntemi ile üretilir. Yani bu tozların ana maddesi peynirdir. Tamamen doğal yöntemler sonucunda üretilir. Bu tozların içerisinde kimyasal zararlı maddeler bulunmamaktadır. Tamamen organik ve zararsız bir tozdur. Bu tozları spor salonlarından temin etmek mümkündür. Fakat fiyatından ve saflığından emin olmalısınız. Doğal olarak üretildiğinden dolayı vücutta hiçbir yan etkisi yoktur.

Organik protein tozunu sadece spor yapan kişiler için değildir. Diyetisyenler, özellikle zayıf olan kişilerin kilo alması için öğün olarak protein tozu veriyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda organik protein tozu kanser hücrelerine bile iyi geldiğini göstermiştir. Organik protein tozu sadece besin takviyesidir. Bu tozları karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişilerin kullanımı önerilmez. Bunun sebebi hasta olan organlara ek olarak yük binmesini engellemek içindir.

Organik protein tozu nasıl kullanılmalıdır

Organik protein tozları özellikle sabahları aç karnına alındığında kas yapısı için olumlu sonuçlar verir. Çünkü vücut aç iken, tüketilen her gıdayı genel olarak vücuda pompalar. Bu şekilde çok üst seviyelerde protein pompalaması yapılmış olur. Sadece protein tozunu kullanmak yeterli değildir. Aynı zamanda dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Gereğinden fazla kullanılmamalıdır. Beslenme uzmanına danışarak alınması gereken miktarı öğrenebilirsiniz. Ayrıca protein tozunun yararlarını görebilmek için uyku düzeni de oldukça önemlidir. Protein tozunu spordan yarım veya bir saat önce kullanabilirsiniz. Bu şekilde sporda daha fazla performans gösterebilirsiniz. Günlük dozu yarıya bölerek, bir kısmını spordan önce bir kısmını da spordan sonra tüketebilirsiniz. Doğru şekilde kullanıldığında hiçbir zararı yoktur. Aşırı dozda kullanıldığında böbrek taşı oluşumuna sebep olmaktadır.
]]>
Optimum Protein https://www.protein.gen.tr/optimum-protein.html Sat, 27 Oct 2018 19:58:50 +0000 Optimum Protein; kas oluşumunun ve dokusunun korunmasını sağlamaktadır. Eğer vücut geliştirme gibi kas dokusunu harekete geçirecek hareketler yapıyorsanız alacağınız besinler arasında protein tozu bulunması ayrıca çok ö Optimum Protein; kas oluşumunun ve dokusunun korunmasını sağlamaktadır. Eğer vücut geliştirme gibi kas dokusunu harekete geçirecek hareketler yapıyorsanız alacağınız besinler arasında protein tozu bulunması ayrıca çok önemlidir. Kas dokusu oluşturmak, zarar görmüş kasları onarmak yada sahip olduğunuz kas dokusunu korumak istiyorsanız protein tozları bu konuda en önemli yardımcılar arasındadır. Optimum Protein Tozu en önemli ve en kaliteli proteinleri sunabilen destek üründür.

Optimum Protein Whey İçerisinde Ne Kadar Servis Vardır

Son derece zengin protein içeriğine sahiptir. 1700 gram ve toz formda olan ürün toplam 53 servis içermektedir. Bir servisi sadece 123 kalori olan protein tozu, aynı zamanda son derece düşük yağ ve şeker oranına sahiptir.

Optimum Protein whey, servis başına 22 gram protein içermektedir. Dünyanın en iyi protein kaynaklarından üretilmiştir. Antrenman sonrası için kullanımı uygun olup, protein ihtiyacı hissettiğiniz herhangi bir zamanda kullanılabilir.

Spor sonrası diğer antrenmana kadar ve özellikle antrenman sonrası ilk 45 dakika vücut yapıcı bir süreç içine girmektedir. Bu süreçte antrenmanda yorulan ve hasar gören kaslar artık kendini onarmaya ve gelişmeye başlamaktadır. Bu onarım ve gelişme için gereken temel destek ürün proteinlerdir ve bu proteini özellikle bu 45 dakikalık zaman içinde sağlayabilmenin en hızlı yolu protein tozudur. Günün kalan zamanında vücuda sağladığınız protein miktarı ile orantılı olarak kaslar kendilerini onarmaya, geliştirmeye devam ederler. Proteinlerin bu zaman sürecinde daha yakından bakılacak olursa protein kullanımının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Bir spor antrenmanı sırasında vücudun belli bir oranda ağırlığa yada dirence tabi olması sonucu kaslarda mikro yırtık olarak adlandırılan, kasın işlevini bozmayan küçük yırtılmalar meydana gelecektir. Büyüme hormonlarının ve bu yırtılmaların uyarıcı etkisi ile kas dokusunun bazal membran dediğimiz bölümünde hazır halde bulunan satellit olarak adlandırılan hücreler zarar görmüş bu bölgelere gidecek ve onarım yapacaklardır. Bu hasarlı bölgelerin onarımında taşıdıkları protein ve amino asitleri kullanacaklardır. Bu takviye sonucu zarar görmüş ve onarılmış hücre ve bağlı olduğu tüm kas bölgesi daha fazla protein üretebilecek, büyüyecek ve sonraki zararlara karşı daha hazırlıklı olacaktır. Sonuç olarak çalıştırmış olduğunuz kas bu ve buna benzer bazı hareketler ile gelişecek, büyüyecek ve güçlenecektir. Kısaca kas gelişiminin ve onarımının temel mekanizması proteindir.

Optimum Protein Kullanım Şekli;

Optimum Protein whey 1700 gram, bir servisi bir paket olup 32 gramdır. 1 ölçek Optimum Protein whey 300 ml su yada yağsız süt ile karıştırılıp spordan sonra hemen sonra için.

Diğer içerik; Whey protein, karbonhidrat, yağ, doğal tatlandırıcı ve aroma içermektedir.

1 paket Optimum Protein içerisinde;

 • Enerji 123 kcal
 • Yağ 2,3 g
 • Karbonhidrat 3,4 g
 • Şeker 3,1 g
 • Lif 0,4 g
 • Protein 22 g
 • Doymuş yağ 0,8 g
]]>
En İyi Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/en-iyi-protein-tozu.html Sun, 28 Oct 2018 17:54:35 +0000 En İyi Protein Tozu: Protein tozları vücut geliştiricileri tarafından, en çok kullanılan vücut geliştirme supplementleridir. Ancak piyasada o kadar çok supplement seçeneği var ki. İnsan bir sürü seçenek içerisinde En İyi Protein Tozu: Protein tozları vücut geliştiricileri tarafından, en çok kullanılan vücut geliştirme supplementleridir. Ancak piyasada o kadar çok supplement seçeneği var ki. İnsan bir sürü seçenek içerisinden hangi tozu alacağına karar veremiyor.  Bu nedenle piyasada bulunan en iyi protein tozundan 5 tanesini sıraladık. Bu tozların hepsi de farklı kişi ve değişik amaçlar için kullanıma açık, fakat hepsinin de ortak özelliği kaliteli olması ve işe yaramaları. İşte seçtiklerimiz.

En İyi Protein Tozu türleri:

Optimum Nutrition Gold: Optimum Gold, muhteşem lezzeti ve etkili protein yapısı ile dünyanın en çok satan protein tozu ve bunu da hak ediyor. Bu ürün 2005-2006 ve 2007 yıllarında 3 defa üst üste en iyi protein tozu seçildi. İçerisinde bulunan whey peptitleri hidrolize edilmiş, aynı zamanda iyon değişimiyle filtre edilen whey protein izolesi, mikro filtre edilmiş whey izolesiyle whey konsantresi bulunuyor.  Bütün bunlar neticesinde çok yüksek kalitede bir ürün ortaya çıkıyor. Sıvının her türlüsünde kolaylıkla çözünüyor. Böylece istenilen herhangi bir sıvıyla beraber kullanabiliyor.  İçeriğinde 24 gram protein, 1 gram yağ ve yalnızca 3 gram. karbonhidrat var. Karbonhidrat oranının düşük olması, zayıflamak isteyenler ya da yağ kazanmak istemeyenler büyük bir avantaj. Optimum Gold’ da ayrıca 4 gram glutamin vardır. Scitec Super 7: Scitec Nutrition, 1996 yılından beri hizmet veren, protein formülü üretimi işinde en önde gelen firmalardan bir tanesidir.  Bu kompleks yapılı protein tozunun içeriğinde; izole whey, micellar kazein, konsantre whey, peptopro enzimli hidrolize kazein, izole süt proteini, sodyum kazein ve yumurta proteini bulunur. Ayrıca vücutta sentezi yapılamayan 9 adet amino asit tipi bulunur.

Bsn Syntha 6 Edge: Bu tartışmasız piyasanın en iyi protein tozlarından biri. Whey protein izole konsantresi ve süt proteini bulunduruyor. Whey protein hızlı emilimi ile süt proteinin kaslara uzun süreli amino asit sağlaması ve kasların daha çok gelişmesine olanak verir.  Ayrıca içerisinde kas protein sentezlemesini çoğaltan papin ve aminogen benzeri enzim ve glutamin peptitleri içeriyor. Bunların yanı sıra sindirimi hızlanmasını sağlayan diyet lifi de bulunuyor. Bsn Syntha 6, adalelere 8 saat süresince amino taşıyor. İçerisinde 24 gram protein, 3,5 gram yağ ve 5 gram karbonhidrat var. Kalori ve karbonhidrat miktarı sebebiyle kolayca yağ alanlara önerilmez.  Böyle bir sorunu olmayanların alabileceği en iyi protein tozudur.

Weider Premium Whey: Fiyatının piyasa ortalaması üzerinde olmasına karşın, dünyada en çok kullanılan protein tozları arasında yer alır. Kalitesini kanıtlamış bir marka olması, kullanıcılardan güven kazanmış olması, bu ürünün çok tercih edilmesindeki en büyük faktördür. Etkili bir adale kütlesi kazandırıyor. İçeriğinde; %20 izole protein, %25’i Bcaa amino asit vardır. Ayrıca tadı çok güzel ve kolayca karışabilen bu ürün, saf formda 2 gram Glutamin amino asit içerir.

Muscletech Phase 8: İsmini “8 saat süresince adaleleri beslemesinden” alan Phase 8, her ölçekte 26 gram protein, 6 gram karbonhidrat ve 2 gram yağ barındırır. Bu sebeple yağ kilosu alma problemi olmayanların kullanımı için daha uygundur.  Bundan ayrı olarak,  bir ölçeğinde 2,2 gram glutamin ve 4,6 gram Bcaa içerir.  İçeriğinde hidrolize whey izolesi, whey protein konsantresi, whey protein izolesi, süt proteini konsantresi ve kazein bulunur. piyasadaki en iyi protein tozlarından biri olan

Muscletech Phase 8’in tadı da çok güzel olup, her türlü sıvıyla rahatlıkla içilebilir. 

]]>
Bulk Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/bulk-protein-tozu.html Mon, 29 Oct 2018 10:34:39 +0000 Bulk protein tozu konsantre karbonhidrat ve protein karışımından oluşmaktadır. Yağ, katkı maddesi ve kolestrol içermez. İçeriğin tamamı doğal girdilerden oluşturulmuştur. Bulk protein tozu, monosakkaritler, disakkaritle Bulk protein tozu konsantre karbonhidrat ve protein karışımından oluşmaktadır. Yağ, katkı maddesi ve kolestrol içermez. İçeriğin tamamı doğal girdilerden oluşturulmuştur. Bulk protein tozu, monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler adı verilen 3 tür karbonhidrattan oluşan kompleks karbonhidrat ve farklı türdeki proteinlerin birleşimidir. Monosakkaritler vücutta çok hızlı bir şekilde emilir. Disakkaritler, monosakkaritlere göre daha yavaş emilir. Polisakkaritler ise en yavaş emilen karbonhidratlardır. Bu nedenle Bulk protein tozu vücuda alınır alınmaz emilmeye başlar ve emilimi çok uzun sürelerde devam eder.

Bulk protein tozunda bulunan proteinler; 

Peynir altı suyu proteini, kazein ve süt proteinidir. Süt proteini, Peynir altı suyu proteini ve kazeinin bağırsaktaki alım hızı birbirinden farklılık göstermektedir. Buna neden olan asidik midedeki çökelmiş kazeinin formudur. Asidik mide ortamında peynir altı suyu proteini daha hızlı çözülür ve emilimi daha hızlı gerçekleşir. Süt proteini alımı daha yüksek protein içeriğinden dolayı en iyi protein olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bulk protein tozu nerede üretilir

İsveç'ten ithal edilmektedir ve çok sayıda esansiyel aminoasit içerir. Proteinin yapı taşını oluşturan aminoasitler; esansiyel aminoasitler, yarı esansiyel aminoasitler ve esansiyel olmayan aminoasitler olmak üzere 3'e ayrılır. Bulk protein tozunda bulunan esansiyel aminoasitleri vücut kendi başına üretemez. Bu  nedenle dışarıdan gıda takviyesi ile alınması gerekmektedir. Yarı esansiyel aminoasitlerin şekillenmesi içinde diğer aminoasitlerin varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Vücuda yeterli miktarda esansiyel aminoasit alınması gelişme ve iyileşme açısından oldukça önemlidir.

Bulk protein tozu kullanımı,

Günde 1 ile 3 kez arasında alınan bulk protein tozu 1 bardak ( 150 ml) su yada süt içerisine 1 ile 3 ölçek arası eklenerek kullanılır. Kullanıdığımız su/süt sıcak ya da soğuk olabilir.

Bulk protein tozu 400 gr'lık paketlerde çikolatalı ve vanilyalı şeçenekleriyle satılmaktadır. 

Bulk protein tozunun açıldıktan sonra 6 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Bulk protein tozu besin değerleri: 100 gramında;
 • Enerji 384 (kcal) kaloridir.
 • Protein 20 gr'dır.
 • Karbonhidrat 75 gr'dır.
 • Yağ 1 gramdan azdır.
 • Sodyum 37 mg'dır.
 • Kalsiyum 308 mg'dır.
 • Magnezyum 8 mg'dır.
 • Potasyum 79 mg'dır.
 • Fosfor 187 mg'dır.
]]>
Nitro Tech Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/nitro-tech-protein-tozu.html Tue, 30 Oct 2018 00:02:33 +0000 Nitro tech protein tozu, bu protein tozunu incelendi ve neden kullanmamız gerektiğini açıklayacağız. Diğer protein tozlarını incelediğimiz makalelerim de defalarca bahsetmiş olduğum gibi, protein tozu bir sporcunun en çok ihtiy Nitro tech protein tozu, bu protein tozunu incelendi ve neden kullanmamız gerektiğini açıklayacağız. Diğer protein tozlarını incelediğimiz makalelerim de defalarca bahsetmiş olduğum gibi, protein tozu bir sporcunun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden olan proteinlere ulaşmasının en kolay yollarındandır ve bu yüzden de hayati önem taşımaktadır.

Nitro tech protein tozu inceleme

Bir ölçeği 39 gram olan bu üründe, servis başına.

 • 32 gram protein
 • 28 mg kolesterol
 • 2 gram yağ
 • 155 mg sodyum
 • 2.5 gram karbonhidrat
 • 110 mg kalsiyum
 • 4 gram creatine monohydrate
 • 3 gram L-alanine
 • 2 gram glycine
 • 2 gram taurine

Ve totalde 120 mg sindirim artırıcı papain ve amilaz bulunmaktadır.

Nitro tech protein tozunda ağırlıklı olarak Whey Protein İzolat bulunmaktadır. Bu yüksek kalitede bir whey proten türüdür. Bu hiç  şüphesiz ürün için bir avantajdır. Ayrıca içerdiği az miktarda karbonhidrat ve yağ ile oldukça iyi saflığa sahip bir protein tozu olduğu ortadadır. Nitro tech protein tozu hakkında söyleye bileceğim başka bir önemli nokta ise, bir ölçeğinde 4 gram creatine içeriyor olmasıdır. Bu pek çok sporcu için avantaj sağlıyor olsa da, bazı sporcular günlük tükettikleri creatine miktarını kendileri belirlemek istedikleri için, içinde bu madde olmayan başka protein tozu kullanabilirler. Nitro tech protein tozunun bir başka avantajı ise, içindeki Glycine, Taurine ve Alanine maddeleridir. Bu maddelerin çoğu başka protein tozlarında bulunmamaktadır.

Nitro tech protein tozunun lezzeti ve kullanımı

Nitro tech protein tozu diğer protein tozlarına oranla lezzet konusunda epeyce fark atmış gibi görünmektedir. Daha önceki serisi oldukça lezzetsiz olduğunu öğrendik bu seride ise bu sorun büyük oranda halledilmiş gibi gözüküyor. Karıştırılabilirlik konusunda herhangi bir sorun teşkil etmiyor, oldukça saf bir türde protein içerdiği için ürün kolay karışmaktadır.

Nitro tech protein tozu performans ve fiyatı

Fiyat açısından bu ürün, içerdiği Creatine maddesi ve diğer maddeler sebep gösterilerek, diğer protein tozlarına oranla yüzde %12 daha pahalı satılmaktadır. Burada küçük bir hesap yapalım, ürünün bir ölçeğinde 4 gram creatine bulunduğu doğru ise, 1.7 kiloluk ambalajında/60 servislik toz bulunmakta, bu hesaba göre 3×60 gram creatine yani 180 gram creatine için en az %12 fark ödemektesiniz. Createnli bir ürün tercih etmek mi mantıklı yoksa creatinesiz bir ürün alıp, sonradan kendiniz creatine kullanmak mı daha mantıklı, kendiniz karar verebilirsiniz.

]]>
Egg Protein https://www.protein.gen.tr/egg-protein.html Tue, 30 Oct 2018 02:23:37 +0000 Egg protein, protein türlerinden bir tanesidir. Egg Türkçede yumurtanın karşılığıdır. Yani dolayısıyla yumurta proteini manasına gelmektedir. Proteinler bildiğiniz gibi kas kütlemizin düzgün kalması ve gelişebilmesi için ol Egg protein, protein türlerinden bir tanesidir. Egg Türkçede yumurtanın karşılığıdır. Yani dolayısıyla yumurta proteini manasına gelmektedir. Proteinler bildiğiniz gibi kas kütlemizin düzgün kalması ve gelişebilmesi için olmazsa olmaz bir besindir. Günlük belli oranlarda protein gereksinimimiz vardır. Kg başına 0.8-1 gr protein normal süreçte ihtiyacımız vardır. Ancak ağırlık çalışanlar için protein gereksinimi biraz daha farklıdır. Protein ihtiyacı kilo başına 2 grama kadar çıkabilmektedir. Egg protein çeşitli markalarda olabilmektedir. 

Egg protein (yumurta proteini) nasıldır
Egg proteinler genellikle yumurtanın beyazından elde edilmektedirler. İçeriği muazzam bir aminoasit profili içermekte olan egg protein ihtiyacınızı diğer protein tozları gibi karşılamaktadır. Neredeyse hiç yağ ve kolesterol içermeyen egg proteinin kalori oranı da oldukça düşüktür. Bu özellikleri sayesinde hem daha hızlı sonuçlar alabilecek hem de yağsız kas kütlesi daha muazzam bir şekilde ortaya çıkabilecektir. Egg protein dahil tüm aminoasitler kasların gelişimi ve iyileşme  sürecinde çok önem taşıyan maddeler olmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de önemli bir yeri vardır. Amino asitler içinde mTOR sinyal yolunu aktif etmekle sorumlu temel amino asit lösindir. Yumurta beyazında bulunan protein bütün amino asit türlerini içermekte ve yüksek biyolojik değere sahiptir. Aynı zamanda sindirilme oranı da çok yüksektir. Egg protein yüksek miktarda lösin içermektedir. Egg protein çeşidi laktoz veya glüten içermediği için vejetaryenler yada başka beslenme kısıtlamaları olan kişiler tarafından da kullanılabilir. Egg protein tüketimi kas kütlesi ve kuvvetinde artış meydana getirirken, atletik performans ve dayanıklılığı da geliştirir.

Olası yan etkiler
Öncelikle şunu belirtmek gerekir, egg protein ve benzeri ürünler asla normal beslenmenin yerini almamalıdırlar. Bu tür ürünler çok yoğun günlerinizde yada yiyeceklerden almanız gereken miktarda protein alamadığınız günlerde destek ürün olarak kullanılmalıdır. Ürünü kullanım esnasında bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Böbrek rahatsızlığı yada benzeri ciddi rahatsızlıkları olanlar doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdırlar. Böbrekte oluşan semptomların ağırlaşmasına neden olabilmektedir.

]]>
Best Protein Powder https://www.protein.gen.tr/best-protein-powder.html Tue, 30 Oct 2018 12:40:36 +0000 Best Protein Powder, eğer konu kas yapmak, fit ve güzel bir vücuda sahip olmaksa, gereken tek şey disiplinli çalışmaktır. En iyi protein tozu ancak yardımcı ve takviye nitelikte olmaktadır. Ruh haliniz nasıl olursa olsun, daim Best Protein Powder, eğer konu kas yapmak, fit ve güzel bir vücuda sahip olmaksa, gereken tek şey disiplinli çalışmaktır. En iyi protein tozu ancak yardımcı ve takviye nitelikte olmaktadır. Ruh haliniz nasıl olursa olsun, daima spor yapmalı, koşmalı, egzersiz yapmalı ve ağırlık kaldırmalısınız. Eğer tüm bunları yapmaz ve sadece best protein powder protein tozu kullanmanızın size hiç bir faydası olmamaktadır. Disiplinli çalışırsanız her zaman arzu ettiğiniz vücuda kavuşursunuz.

Dikkat edilmesi gereken ikinci önemli şey vücudunuzun beslenmesine dikkat etmeniz. Egzersiz esnasında ve sonrasında vücudunuz yorgun düşer ve gücünü yeniden toplamak için bazı besinlere ihtiyaç duyar. Düzgün, protein zengini bir beslenme çok önemlidir. Doğru beslenmek vücut çalışmalarınızın odak noktalarından biri olmalıdır.

Vücudunuzun en iyi ve fit haline gelmesi için ve etkin bir şekilde güç kazanması için kaslarınızın yeterli miktarda proteine ihtiyacı bulunmaktadır. Tıp artık günde en az 56 gram protein önermektedir. Ancak bu miktar vücut geliştirme yapmayan, egzersiz yapmayan sıradan insanlar için geçerlidir. Vücut geliştirmek isteyen kişiler daha fazla protein tüketmelidirler.

Best protein powder protein tozu hangisidir

Aslında en iyi protein tozu diye bir şey yoktur. En iyi seçim, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir protein tozu kullanmanızdır. En iyi protein tozlarından bir kaçını sıralayacak olursak;

Gaspari Nutrition Myofusion Advanced Protein

Protein tozu sindirim sistemini güçlendirmektedir. 6 aşamalı bir protein karışımı ve patentli bir probiyotik formülü kullanılarak üretilmektedir.

Özellikleri; her dozda 25 gram protein, 9 gram karbonhidrat ve 150 kalori içermektedir. Aynı zamanda her dozda 9 gram temel amino asit içerir. Gluten içermiyor, kas büyümesini tetikliyor. Zamanla salgılanan proteinlerle açlık hissi karşısında size yardımcı olmaktadır. Aromalı ve çok lezzetli. Bir çok kişi piyasadaki en iyi best protein powder çikolatalı protein tozu olduğunu düşünmektedir. 

İçeriği; her bir dozda 25 gram protein karışımı bulunmaktadır. Bu karışım şunlardan oluşuyor: Esmer pirinç proteini, whey proteini konsantresi, kazein proteini izolatı, whey proteini izolatı, whey proteini hidrolizatı ve yumurta akı.

CytoSport Muscle Milk

Muscle Milk dengeli bir protein içeriği olması doğrultusunda 5 farklı protein kaynağından elde edilen bir karışımdır. Ürün hedefine ulaşırken vücut sağlıklarını korumak isteyen sporculara ve vücut geliştirmek isteyen kişilere yardımcı olması için tasarlanmıştır.

Özellikleri; her dozunda 32 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 348 kalori bulunmaktadır. Hem yavaş hem de hızlı sindirilen proteinler içermektedir. 20 farklı vitamin ve mineral içeriyor. İçeriğinde laktoz bulunmuyor. Glutamin açısından oldukça zengin. Çok fazla farklı aromalı olanı var. Yağ, protein ve kalori açısından zengin olmasından dolayı çoğu kişi tarafından kilo almak için en iyi best protein powder protein tozu olarak kabul edilmektedir.

İçeriği; 32 gram protein karışım. Bu karışım, Whey proteini izolatı, kalsiyum sodyum kazeinatı, süt proteini izolatı, whey proteini konsantresi ve whey proteini hidrolizatından oluşur. Bu karışım kaslarınızı çeşitli kaynaklardan gelen amino asitlerle saatler boyunca beslenmesi için tasarlanmıştır.
]]>
100 Whey Protein https://www.protein.gen.tr/100-whey-protein.html Wed, 31 Oct 2018 03:44:24 +0000 100 whey protein; Türkçede peynir altı suyu proteini olarak bilinen protein supplementi türüdür.Vücut ihtiyaç duyduğu besini kendi kendine üretemez. İnsan vücudu beslenme konusunda eksik kalır. Beslenme insan vücudu için gerekli 100 whey protein; Türkçede peynir altı suyu proteini olarak bilinen protein supplementi türüdür.Vücut ihtiyaç duyduğu besini kendi kendine üretemez. İnsan vücudu beslenme konusunda eksik kalır. Beslenme insan vücudu için gerekli ve vücudun fiziksel ve yapısal özellikleri için gerekli bir faktördür. Sağlıklı bir vücut için yeterli beslenmek gerekir. Bulunduğumuz yüzyılda hayatımıza giren stres, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimindeki artış sağlıksız uygulanan diyet programları gibi durumlar insanların diğer beslenme desteklerine olan ihtiyaçlarını artırmaktadır. Bu destekler vücudumuzun ihtiyacı olan yeterli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.

Spor yapan birinin yapmayan birine göre daha fazla protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyar. Vücudunuz ne kadar iyi protein toplarsa kas gelişiminiz de o kadar hızlı ve iyi bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle vücudunuzun topladığı protein seviyesini artırmanız kas gelişimine yardımcı olur.Bu aşamada ek besin kullanmak günümüz dünyasında özellikle sporcular tarafından kas gelişimine etkisi sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir. Pek çok çeşidi bulunan sporcu ek besinlerinin en önemli ve en çok kullanılan türlerinden birini protein tozları oluşturmaktadır. Protein tozlarının da kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır.

Protein grubu içerisinde akıllara ilk gelen tür whey proteindir. Peynir üretimi sırasında meydana gelen protein içeriği yüksek olan maddelerin çeşitli işlemlerden geçerek saflaştırılıp ve konsantre edilmesi ile üretilir. Dünyada en çok kullanılan bir protein çeşididir. 

100 Whey protein; (peynir altı suyu proteini) kana en hızlı karışan bir protein türüdür. Peynir altı suyu proteini içeren ürünler kaslarını geliştirmek hedefi içerisinde olan sporcular tarafından diğerlerine göre daha çok tercih edilen bir üründür. Spor için en etkili proteindir. Hızlı emilir, çabuk sindirilir. ve kas yıkımını engeller. İçeriğindeki bütün amino asitler sayesinde kas gelişimi açısından önemlidir. Bu sebeple daha çok tercih edilir.
]]>
Muscletech Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/muscletech-protein-tozu.html Wed, 31 Oct 2018 18:54:07 +0000 Muscletech Protein Tozu: bir sporcu için en önemli besinlerinden bir olan protein tozu, proteinlere ulaşmasının en kolay yolları arasındadır ve bundan dolayı sporcular için hayati önem taşımaktadır. Muscletech, supplement Muscletech Protein Tozu: bir sporcu için en önemli besinlerinden bir olan protein tozu, proteinlere ulaşmasının en kolay yolları arasındadır ve bundan dolayı sporcular için hayati önem taşımaktadır. Muscletech, supplement pek çok kullanıcı için eleştirilen ürünleri bulunsa da, sonuçta piyasadaki en önemli firmalardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Bu firmanın amiral gemisi sayılabilen ürünlerinden biri de Muscletech Nitrotech protein tozudur.

Muscletech Protein Tozu  İncelemesi:

İçeriği Ve Performans; Bir ölçeğinde 37 gr olan Muscletech’ te, her servis için;

 • 30 gr. protein
 • 140 kalori
 • 1,5 gr. yağ
 • 25 mg kolesterol
 • 2 gr. karbonhidrat
 • 150 mg sodyum
 • 100 mg calcium
 • 3 gr creatine monohydrate
 • 2 gr L Alanine
 • 1 gr Glycine
 • 1 gr Taurine

Bunlarla birlikte toplamda 100 mg sindirim artırıcı enzim (Papain ve Amilaz) bulunur.

Muscletech bu ürününde ağırlıklı halde Whey Protein İzolat bulunur. Bu yüksek kalitesi olan bir whey proten türüdür. Şüphesiz bu ürün için bir avantajdır. Nispeten az miktarda içerdiği yağ ve karbonhidratla yüksek saflığa sahip bir protein tozu olduğu aşikârdır.

Muscletech Nitrotech ilgili olarak söylenebilecek başka bir önemli nokta da, bir ölçeğinde 3 gram creatine içermesidir. Bu Muscletech protein tozunun pek çok kullanıcıya avantaj olsa da, bazı kullanıcılar da günlük olarak tükettikleri creatine miktarını kendisi belirlemek istediği için, içerisinde creatine olmayan bir protein tozu almak isteyebilir.

Muscletech protein tozunun başka bir avantajı ise, içerisinde bulunan Glycine Alanine, ve Taurine maddeleridir. Bunların çoğu diğerlerinde yoktur.

Muscletech protein tozunun Lezzeti:  Muscletech NitroTech Performance bu serisi, önceki “Hardcore” seriye göre, bilhassa lezzet konusunda epey yol almış gibi görünüyor. Eski seri, lezzetsiz olduğu için çok fazla eleştiri alıyordu, bu seride bu lezzet sorunu büyük ölçüde çözülmüş gibi görünmekte. Karışabilirlik konusunda yeni bir durum yok, çok saf türde protein bulunduğu için ürün çok kolay karışır.

Fiyat Performans: fiyat olarak, içerdiği Creatine maddesi ile diğer maddelerden dolayı, rakip ürünlerine göre en az yüzde %10 daha pahalı satılıyor. Basit bir hesap yapacak olursak, Muscletech protein tozunun bir ölçeğinde 3 gram creatine bulunursa, 1.8 kiloluk paketinde 50 servislik toz bulunur, bu hesabımıza göre 3×50=150 gram creatine için en az %10 fark ödeniyor. Bu hesabı kendi bütçenizle kıyasladığınızda, bu ürünü tercih etmek mi daha mantıklı yoksa creatinesiz ürün alıp, ilave olarak kendiniz creatine kullanmak mı daha mantıklıdır, siz karar verebilirsiniz. 

]]>
Protein İçeren Yiyecekler https://www.protein.gen.tr/protein-iceren-yiyecekler.html Thu, 01 Nov 2018 16:58:01 +0000 Protein içeren yiyecekler: Protein amino asitlerin zincir şeklinde birbirine bağlanması sonucu oluşan organik bileşiklerdir. Bilim insanları proteini ilk keşfettikleri zaman canlılar için ne derecede önemli olduğunu
Protein içeren yiyecekler: Protein amino asitlerin zincir şeklinde birbirine bağlanması sonucu oluşan organik bileşiklerdir. Bilim insanları proteini ilk keşfettikleri zaman canlılar için ne derecede önemli olduğunu anladıklarından ona (birincil öneme sahip) anlamına gelen Protein ismini vermişlerdir. Proteinler canlılar için vazgeçilemez öneme sahiptir, öyle ki saç telinden tutunda tırnaklara kadar bütün hücrelerin önemli yapısal bileşenidir. Vücudun ürettiği enerjinin bir kısmı proteinlerden gelir. 

Bilim insanları yetişkin bir erkeğin günlük olarak 55 gram proteine kadınların ise 45 gram proteine ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.
Proteinler hayvansal protein ve bitkisel protein olarak ikiye ayrılmaktadır. Sağlıklı beslenme için her iki proteinin de tüketilmesi gereklidir. Protein en çok hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Çocukların sağlıklı gelişimi için özellikle et ve et ürünlerine sofralarda yer vermeliyiz. Atalarımızın dediği gibi "et giren eve dert girmezmiş"

Protein eksikliğinde oluşabilecek sağlık sorunları:
 • Sürekli olarak açlık hissi.
 • Uyuyamamak.
 • Yorgun hissedilmesi.
 • Kolay sakatlanmak.
 • Saç dökülmesi.
 • Sık sık hastalanmak.
 • Kas ve eklem ağrıları
Protein içeren hayvansal yiyecekler: 
 • Tavuk veya hindi eti: 30 gram.
 • Balık çeşitleri: 26 gram.
 • Peynir: 32 gram.
 • Sığır ve dana eti: 36 gram.
 • Yumurta: 13 gram.
 • Süt yoğurt: 6 gram protein bulunmaktadır.
Protein içeren bitkisel ürünler: (100 gram)
 • Yulaf: 17 gram.
 • Makarna: 15 gram. 
 • Tam buğday ekmeği: 13 gram.
 • Bulgur: 100 gramında 13 gram.  
 • Soya fasulyesi: 37 gram.
 • Barbunya: 100 gramında 23 gram.
 • Mercimek: 25 gram.
 • Nohut: 20 gram.
 • Fasulye: 23 gram.
 • Badem: 21 gram.
 • Ceviz: 16 gram.
 • Fındık: 16 gram.
 • Antep fıstığı: 21 gram.
 • Ay çekirdeği: 20 gram protein bulunmaktadır. 
İnsan vücudu günlük olarak alması gereken proteinleri alamaz ise çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşır. Bu sebepten yukarıdaki protein içeren yiyeceklere bakarak dengeli beslenebiliriz. Günlük en az bir öğün yemeği, protein bakımından zengin olan yiyeceklerden seçebiliriz. Türk mutfağı protein bakımından çok zengin bir mutfaktır, bu sebepten aşırı şekilde protein tüketimi yapılmamalıdır. Çünkü her şeyin fazlası vücuda zarar verdiği gibi aşırı protein tüketimininde zararlı olacağını unutmayalım.
]]>
Protein Ağırlıklı Diyet https://www.protein.gen.tr/protein-agirlikli-diyet.html Thu, 01 Nov 2018 23:55:08 +0000 Protein Ağırlıklı Diyet, Diyet uygularken en çok dikkat edilmesi gereken diyetin sağlık açısından ne gibi etkileri olduğudur. Uygulanan diyetler ne kadar etkili olursa olsun, sizi aç bırakıyorsa çok da sağlıklı
Protein Ağırlıklı Diyet, Diyet uygularken en çok dikkat edilmesi gereken diyetin sağlık açısından ne gibi etkileri olduğudur. Uygulanan diyetler ne kadar etkili olursa olsun, sizi aç bırakıyorsa çok da sağlıklı bir diyet uygulamış olmazsınız. Bu nedenle vücudun gerekli olduğu proteini almadan aç kalarak diyet uygulamak sağlık açısından son derece zararlı etkilere yol açmaktadır. Bunun önüne geçebilmenin yolu protein destekli diyet uygulamaktır. Protein destekli diyetler vücuda yağ değil enerji olarak geri döndüğü için sizinde aç kalmadan zayıflamanızı sağlar. Bu nedenle uygulanacak olan diyet mutlaka protein ağırlıklı bir diyet olması gerekmektedir. Bir haftalık uygulayacağınız protein ağırlıklı diyetin yanında mutlaka sabah egzersizleri, spor ve bol bol su içmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir hafta sonunda kendinizdeki değişimi fark edecek ve bir daha bu diyetten vazgeçemeyecek siniz.

Protein Ağırlıklı Diyet Yapmanın Faydaları

Protein ağırlıklı diyet programı ile forma girmeniz artık mümkündür. Protein ağırlıklı diyet programı ile hem tok kalacak hemde strese girmeden sağlıklı kilo vereceksiniz.  Protein ağırlıklı diyetin ara öğünlerinde mutlaka bol bol su tüketmeniz gerekecek ve günlük egzersiz hareketleri ile metabolizmanızı çalıştırmanız gerekecektir. Böylelikle yağ yakımı hızlanacak ve aldığınız protein size kuvvet ve enerji verecektir. Ayrıca meyveli yoğurdu hazırlarken mevsim meyvelerini küp küp doğrayarak doğal ev yoğurdu ile karıştırmanız daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle protein değeri daha yüksek olacak bağırsak ve metabolizmanın hızla çalışmasına sebep olacaktır. Protein ağırlıklı diyet yapmanın bir diğer faydası da günlük egzersizlerinizi yaparken yorulmadan çok rahatlıkla egzersizlerinizi yapmanızı sağlar. Sizi daha canlı ve tempolu tutar. 
Protein Ağırlıklı Beslenme kişiyi sürekli hareketli tutarak şişmanlamasını engeller. Kişinin yaşam kalitesini artırır. Aldığı protein ile vücudunun günlük vitamin ihtiyacını karşılar. Daha sağlıklı yaşamasını sağlar. 

Protein Ağırlıklı Diyet Yapmanın Zararları 

Vücudun proteine olan ihtiyacı kadar karbonhidrata da bir o kadar ihtiyacı vardır. Protein ağırlıklı diyet uygularken bunu göz ardı etmek kişinin hızlı kemik erimesi sıkıntısı ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Ayrıca böbrek dokusundan süzülen fazla protein ise böbrek taşı oluşumuna neden olan bir diğer sebeplerindendir. Protein ağırlıklı beslenen ve diyet yapan kişilerde stres artar. Kan değerleri ve kolesterol değerleri artar. Kal rahatsızlıkları artar. Protein ağırlıklı beslenen ve diyet yapan kişinin algıları zayıflar ve konsantrasyon dengesi azalır. Protein ağırlıklı olarak beslenmek ve diyet yapmak çokta sağlıklı olamayan bir diyet uygulamasıdır. Vücuttaki keton olarak bilinen cisim miktarının artmasına neden olur. Ketogenezis oluşumuna neden olur. Bu durum sonucunda da ağızda ve deride koku hissedilmeye başlar.
]]>
Protein Bar https://www.protein.gen.tr/protein-bar.html Fri, 02 Nov 2018 09:00:45 +0000 Protein bar, protein bar adı verilen ve standart çikolatalı gofretler pek protein besin takviyesi aslında yıllardır ülkemizde de satışı yapılan ürünler arasındadır. Peki bu ürünleri kimler kullanabilir hangi zamanlarda nas Protein bar, protein bar adı verilen ve standart çikolatalı gofretler pek protein besin takviyesi aslında yıllardır ülkemizde de satışı yapılan ürünler arasındadır. Peki bu ürünleri kimler kullanabilir hangi zamanlarda nasıl tüketilmeli.Protein bar denilince akla gelen ilk şey aslında çok basittir;içeriğinde bol miktarda protein ve benzeri besleyici madde içerendir (çoğu zaman çikolatalı) atıştırmalıklar. Çoğu zaman gofret veya klasik bir çikolatalı snickers benzeri “atıştırmalıklar” olarak adlandırılabilecek şekle sahipler. Bol miktarda protein içeren ve protein tozu,kilo aldırıcı ürünlere muadil olarak kullanılabilecek ürün olarak tanımlanır.

Protein bar kimler kullanabilir ve nasıl kullanılır

Protein tozu, hazır içeceği  kullanmaya ihtiyacı olan herkes tarafından ikincil bir protein olarak tercih edilebilir.Ayrıca, gün içerisinde daha yüksek protein tüketmek isteyen kişiler spor yapmasalar da bu ürünleri tercih ederler, bu açıdan tüketimleri ve kullanım alanları protein tozu ile oldukça benzerlik gösterirler. Kas yapmak amaçlı tüketildiğinde çoğu zaman idmandan hemen sonra tüketilir. Protein tozu aksine protein barlarının içeriğinde çoğunlukla bol miktarda tatlandırıcılar, şeker ve diğer karbonhidratlar bulunduğu için sabah kalkar kalkmaz kullanıma pek uygun değildir. Ayrıca çoğu protein bar yine bu sebepten ötürü kan şekeri değerini hızlı yükseldiğinden yağ kaybetmek, yağ yakmak isteyenler için uygun olmamaktadır.

Protein bar satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Her şeyden ilk önce, fiyat performansının değerlendirilmesi gerekmektedir ve bunun için de bir porsiyonun bulunan içerik (protein ve kalori ) miktarını benzer supplementlerin diğer formlarında olanlarıyla kıyaslamanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sırada, ürünün içeriğinde de, mümkün mertebe az veya hiç suni tatlandırıcı, hurma çekirdeği yağı gibi maddelerin bulunmamasına dikkat etmelidir.

Kullanım tavsiyesi: Bize kalırsa protein barların en iyi kullanım alanları,diğer protein supplementlerinin karıştırılması / hazırlanması ve tüketilmesinin zor olduğu durumlarda (yolda, spor salonunda, seyahatte acil durumda vs) ve içeriklerinin profiline göre öğün yerine ikame olarak (meal replacement) kullanılabilmektedir.

Protein barların avantajları
 • Kullanım kolaylığı ve rahatlığı 
 • Karıştırma derdi yok 
 • Ölçek derdi yok 
 • Kalp temizleme ve yıkama derdi yok.
Dezavantajları
 • Piyasadaki bir çok ürünün içeriği çoğunlukla ya yetersiz ya kalitesiz veya bol miktarda ıvır zıvır madde (koruyucular, gereksiz fazla karbonhidrat, kötü yağlar vs.) içeriyordur.
 • Fiyatları nispeten pahalıdır.
 • Ülkemizde pek fazla çeşidini bulmak mümkün değil, en azından sürekli olarak ve taze şekildedir.
]]>
Proteinli Yiyecekler https://www.protein.gen.tr/proteinli-yiyecekler.html Sat, 03 Nov 2018 03:51:28 +0000 Proteinli yiyecekler, vücutta protein en çok bilindiği özelliği kas yapma işlevine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücuttaki hücrelerin görevini yerine getirmeye yarar, bağışık sistemini oluşturur ve zararlı antikorları dışa Proteinli yiyecekler, vücutta protein en çok bilindiği özelliği kas yapma işlevine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücuttaki hücrelerin görevini yerine getirmeye yarar, bağışık sistemini oluşturur ve zararlı antikorları dışarı atar. Vücutta protein eksikliği olursa bir sürü hastalığa davetiye çıkarır. Sağlığın korunması için protein alınması şarttır. Protein ihtiyacı her ne kadar farklı yollardan karşılanabilir olsa bile en sağlıklısı değeri yüksek olan proteinli yiyecekler tüketilebilir. Protein kaynakları bitkisel olanlar; Kuru fasulye, nohut, kuru baklagiller, mercimek, tahıllar, bulgur, fındık, tam buğday ekmekleridir. Yeşil sebzelerin çok az bir kısmında protein söz konusudur ama emilim açısından düşüktür. Hayvansal protein kaynakları et, tavuk, süt, yumurta, balık ve peynirdir. Ayrıca elzem amino asit olarak da yumurta, tavuk, balık ve yumurta içerisinde de bulunur.Bu yiyecekleri sıralarsak; 

Süt: Sağlıklı bir besin olan süt yüksek oranda protein içermektedir. Süt kemik sağlığı ve sindirim sistemi için çok gerekli bir besindir.  Organik sütte protein daha fazla bulunmaktadır. Bir fincan içtiğiniz içerisinde 8 gram protein mevcuttur.

Peynir: Bütün peynir çeşitlerinde büyük bir oranda protein bulunmaktadır. Mineral ve vitaminler açısından zengin bir kaynak olarak süt ürünleri ve peynir tüketebilirsiniz. Günlük olarak 3-4 dilim tüketilen peynirde 14 gram protein bulunmaktadır.

Yoğurt: Kemik sağlığı korur, protein kaynağı ve bağırsakları temizler. Günlük olarak tüketilen 226 gramlık yoğurtta yaklaşık olarak 23 gram protein barındırmaktadır. Ayrıca yoğurtun hazırlanış şekline göre değişmektedir.

Yumurta: Çevrede protein dengesi açısından bulunan yiyeceklerden biride yumurtadır. Yumurta mineral ve vitamin kaynağı açısından zengindir. Gözleri korur, kas sağlığını korumaktadır. Ayrıca vücuttaki amino asitlerin seviyesini belirler. Tam anlamıyla sağlık deposu gibidir. Büyük ölçüdeki bir yumurtada 6 gram protein içerir.

Beyaz et: Bu etin içerisinde çok az yağ bulundurmaktadır. Bu sayede protein almanıza yardımcı olduğu gibi kalori almada fazla olmamaktadır. Tavuk eti özellikle zayıflamak isteyenler için menülerin en başında yer alır. Kas sağlığı içinde oldukça yararlıdır. 85 gram tavuk etinde 24 gram protein bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilen 85 gramlık hindi eti yaklaşık olarak 24 gram protein bulundurur. 

Balık: Bu yiyecek omega 3 yağ asitleri içermektedir. Sağlık açısından ve protein yönünden iyi bir kaynaktır. Cilt sağlığını ve zihin sağlığına da yararları vardır. 85 gramlık somondan içerisinde 23 gram protein barındırır. Hamsinin 85 gram ise 22 gram protein içerir. Hamsiler ufak olmasına rağmen vücuttan toksinlerin dışarı atılmasına ve sağlık açısında önemli rolü vardır.

Kırmızı et: Kırmızı et de kaliteli protein, doymuş yağlar ve başka faydalı besinleri içermektedir. Ayrıca kırmızı etin içerisinde zor bulunana vitamin çeşidi olan B12 bulunur. Ot ile beslenen hayvanların etinin içinde omega 3 asitleri mevcuttur. Dana etinin çeşidine göre 20-36 gram civarı protein bulunur. Kuzu etinde ise 100 gramında 20-33 gram civarında protein bulunur. Örnek verecek olursak günlük olarak 85 gram bifteğin içerisinde 23 gram protein yer almaktadır. Özellikle biftek hayvanın kalça bölümünden yapılıyor ise protein değeri daha yüksektir.

Kuru yemişler: Önemi proteinli yiyeceklerden olan kuru yemiş bide vitamin ve mineral kaynağıdır. Tüketeceğiniz 2 yemek kaşığı yer fıstığının içinde 8 gram, karışık çerezin 58 gramında 6 gram protein bulunmaktadır.

Baklagiller: Bu yiyeceklerde protein kaynağı olarak geçmektedir. Günlük olarak 100 gramlık fasulyede 23 gram, nohutta 20 gram ve mercimekte ise 25 gram protein mevcuttur.

Tahıllar: Proteinli yiyecekler arası]]> Gnc Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/gnc-protein-tozu.html Sat, 03 Nov 2018 10:07:50 +0000 Gnc Protein Tozu, vücudun yeterli miktarda alamadığı protein ihtiyacını karşılamak için kullanılan gerçek bir protein tozudur. Konusunda uzmanlaştığı için ve verdiği güven sayesinde özellikle sporcular tarafından çok Gnc Protein Tozu, vücudun yeterli miktarda alamadığı protein ihtiyacını karşılamak için kullanılan gerçek bir protein tozudur. Konusunda uzmanlaştığı için ve verdiği güven sayesinde özellikle sporcular tarafından çok tercih edilen bir markadır. 
Beslenme insan vücudu için gerekli olan ve vücudun yapısına etki eden bir süreçtir. İnsan vücudunun işlevlerini devam ettirebilmesi için sağlıklı kalmak zorundadır. Sağlıklı bir vücut için ise yeterli beslenmek gerekmektedir. yaşanılan yüzyılda hayatımıza giren stres, yoğun çalışma temposu, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimindeki artış, sağlıksız uygulanan diyet programları, spor  vs. gibi alışkanlıklar insanların diğer beslenme desteklerine olan ihtiyaçlarını artırmaktadır. Bu destekler vücudun ihtiyacı olan yeterli yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. 

Gnc Protein Tozu Kullanım Alanları :

Doğal beslenme ile ğrotein açığını kapatamayan, isteyen ve ihtiyaç duyan herkes Gnc Protein Tozu kullanabilir.kişo almada ve kilo vermede kullanılabilir. Kilo alma konusunda kaslanarak protein açığını kapatıp kas gelişimine destek olur. Ve kilo almayı hızlandırır. Kilo vermede ise yine protein açoğını kapatarak tokluk hissi yaratma konusunda oldukça etkilidir. Protein tozunun en çok tercih edildiği yer ise spor antrenmanıdır. Spor yapan birinin yapmayan bir insana göre daha fazla proteine ihtiyacı vadır. Vücudunuz ne kadar iyi protein toplarsa kas gelişiminize de o kadar faydası olur. Bu nedenle vücudunuzun topladığı protein seviyesini artırmanız kas gelişimine yardımcı olur. Gnc Protein Tozu da size bu aşamada yararlı olacaktır. Toz şeklinde satılan her ürün gerçek protein tozu değildir.Gerçek bir protein tozu %70 kadar protein içerir. Bu tozlar zayıflıktan şikayet eden kişiler için üretilmiş olan beslenme destekleridir. Gnc Protein Tozu ise yüksek oranda protein içeren ve spor esnasında kas gelişimini destekleyen bir üründür. 

Gnc Protein Tozu Kullanım Şekli

Kullanım şekli şu şekildedir; 31 gram ürünü 335 ml soğuk suya ekleyin iyice karıştırarak kullanılır ve günde en fazla 3 kere içilir. GNC markasının  kendi adıyla üretmiş olduğu bu ürünü ülkemizde de var olan kendi mağazalarında kolaylıkla bulunabilir. Multi-vitamin ve aminoasit üzerinde uzmanlaştığı için sporcular tarafından çok tercih edilmektedir.
]]> Protein Tozu Tavsiye https://www.protein.gen.tr/protein-tozu-tavsiye.html Sun, 04 Nov 2018 07:52:05 +0000 Protein tozu tavsiye, şu sıralar herkesin dilinde dolaşan yardım beklenen konulardandır. Sağlıklı yaşamak ve güç kazanmak için yapılan vücut geliştirme hareketleri gün içerisinde gerekli protein alınmadığı takdirde tam et Protein tozu tavsiye, şu sıralar herkesin dilinde dolaşan yardım beklenen konulardandır. Sağlıklı yaşamak ve güç kazanmak için yapılan vücut geliştirme hareketleri gün içerisinde gerekli protein alınmadığı takdirde tam etki göstermez. Protein tozları sayesinde vücut kas oluşumunu daha kolay sağlar. Bu yüzden protein tozları oldukça fazla kullanılır. Peki her protein tozu kullanılır mı Bir zararı var mıdır

Protein Tozu Nedir 

Öncelikle vücut geliştirmek kas güçlendirmek için vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şey proteindir. Protein tozları vücudun ihtiyaç duyduğu proteini karşılaması için kullanılır. Doğal yollar ile bu gerekli proteini karşılamak oldukça zordur. Öncelikle protein tozunun herhangi bir yan etkisi olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Protein tozu sentetik bir madde değil bir gıda takviyesidir. Eczanelerden alınan vitaminler gibi düşünüle bilir. Zaten protein tozu sıklıkla diyetisyenlerin zayıf kişilere hızla kilo alması için kullanması tavsiyesi verdikleri bilinmektedir. Protein tozu halk arasında çoğunlukla zararlı bir şeymiş gibi düşünülse de proteinin zararları sadece fazla kullanmaktan kaynaklanır. Yalnız protein tozları da bilinen markalardan alınmalıdır. Güvenilir olamayan protein tozlarının da zararları olabilir. Protein tozu vücut için gerekli dozlardan fazla alındığı durumlarda zararlar oluşturabilir. Fazla protein tozu alımında sivilce oluşumu oluşabileceği gözlemlenmiştir. Daha sıkıntılı bir durum ise böbrek taşı oluşumudur. Bu yüzden protein dozunun diyetisyen eşliğinde kullamakta fayda vardır. Ve unutulmamalıdır ki protein tozu tek bir başına pek bir işe yaramaz. Bunun yanında dengeli ve düzenli beslenilmelidir. Gelelim protein tozu tavsiyelerine

Protein Tozu Tavsiye
 • Optimum Nutrition %100 Whey  Gold Standart (2273 gram)
 • Muscletech Nitro-Tech Performance Series
 • Xpro Nutrition Whey Complex
 • MusclePharm Combat Protein Power
 • Platinum Hydrohew
Bilinmedik güvenilir olamayan protein tozlarının yan etkileri ve zararları işe yaramayabileceği unutulmamalı en azından spor yaptığınız salondan mutlaka protein tozu tavsiyesi alınmalıdır.
]]>
Protein İlaçları https://www.protein.gen.tr/protein-ilaclari.html Sun, 04 Nov 2018 18:51:34 +0000 Protein ilaçları; profesyonel sporcular, zayıf ve kilo almak isteyen kişiler günlük protein ihtiyaçlarını hazır bir şekilde karşılamak isterler. Protein ilaçları takviye gıdadır. Kesinlikle doğal yoldan sağlıklı besle Protein ilaçları; profesyonel sporcular, zayıf ve kilo almak isteyen kişiler günlük protein ihtiyaçlarını hazır bir şekilde karşılamak isterler. Protein ilaçları takviye gıdadır. Kesinlikle doğal yoldan sağlıklı beslenmenin yerini alması beklenmemelidir.

Proteinler ve amino asitler kasların temel yapı taşıdır. Et, süt ürünleri, yumurta ve bazı baklagiller protein açısından oldukça zengindir. Proteinler yağlar gibi vücutta depo edilerek saklanmaz, günlük olarak ihtiyacın sürekli olarak karşılanması gerekir. Bir yiyeceğin içerisinde bulunan proteini almak için o yiyecekte bulunan karbonhidrat ve yağları da almak kaçınılmazdır.

Protein ilaçları nasıl kullanılmalıdır;

Protein ilaçları toz şeklindedir. Toz şeklinde olduğu için tek başına tüketilmemektedir. Bu tozun öncelikle bir sıvı içerisinde çözünmesi gerekir. Bunun için su, meyve suyu veya süt kullanılabilir. Protein tozlarının tatları genellikle bazı kişiler tarafından sevilmediği için sevilen bir meyve suyu içerisine katmak daha iyi olacaktır. Burada hazır meyve suyu yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmesi kişi için daha sağlıklı olur. Protein tozu meyve suyunun içine katıldıktan sonra güzelce karıştırılarak topaklanması engellenmelidir. Bu sayede proteinin sindirilmesi daha hızlı olur ve topaklar ağıza gelmediği için daha kolay içilir.

Protein ilaçları spor yaparken ve spor sonrasında size destekleyici görev görmektedir. Spor öncesi ve sonrası şeklinde tüketilmelidir. Alınan miktarın vücut ile orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Spordan sonra meydana gelen kas yırtılmaları ve hasarları sonucun da oluşan ağrılar protein ilaçları ile en aza indirgenmektedir. Ayrıca uyku düzeninizin olması spor ve alınan proteinin daha verimli olmasını sağlamaktadır.

Protein ilaçları ne işe yarar;
 • Düzenli olarak spor yapan kişilerin daha kısa zamanda kas geliştirmesine yardımcı olmaktadır.
 • Spor sonrası kaslarda meydana gelen hasarların, yırtılmaların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve bir sonraki antrenman için kasları hazır hale getirmektedir.
 • Eğer içinde karbonhidrat takviyesi yok ise daha sıkı bir vücut ve kas yapısı oluşumuna yardımcı olmaktadır.
 • Kalori değeri düşük olduğu için et, yumurta gibi protein kaynaklarından daha avantajlıdır.
 • Zayıf ve kilo almak isteyen kişilerin kilo almasına yardımcı olmaktadır.
Protein ilaçları zararları;
 • Süt içildiğinde midesinde gaz, karın ağrısı gibi durumlar meydana gelen insanlar için süte karıştırılan protein tozları da aynı etkiyi yapmaktadır.
 • Kalitesiz protein tozları içinde ağır metaller bulunabilir. Bu metaller vücuda çok büyük zararlar vermektedir. Bu yüzden kullanılacak protein ilaçlarının kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir.
 • Doğal bir gıda olmadığı için yapay olduğu için uzun süre kullanılması karaciğer ve böbrekleri yorabilir.
 • Böbrek yetmezliği olan hastaların bu takviye gıdadan kaçınması gerekir.
Protein ilaçları sadece kullanılıp spor yapmadan kas kütlesini artıran bir gıda değildir. Kesinlikle düzenli bir spor ve uykuyla birlikte kullanılması gerekir. Doğal beslenme kadar sağlıklı olmamasına rağmen çok etkili bir gıda takviyesidir. 
]]>
Proteinin Yapısı https://www.protein.gen.tr/proteinin-yapisi.html Sun, 04 Nov 2018 20:47:47 +0000 Proteinin yapısı, Protein, amino asitlerin belirli sayıda, belirli türde ve belirli diziliş sırasında karakteristik düz zincirde birbirlerine kovalent bağlanmasıyla oluşmuş polipeptitlerdir. Amino asitlerin polimerleridirler. Proteinin yapısı, Protein, amino asitlerin belirli sayıda, belirli türde ve belirli diziliş sırasında karakteristik düz zincirde birbirlerine kovalent bağlanmasıyla oluşmuş polipeptitlerdir. Amino asitlerin polimerleridirler. Protein hücredeki bütün biyolojik olayların yapıtaşıdır. Hücre içerisinde gerçekleşen olaylar; yüz binlerce değişik proteinin kendilerine verilmiş olan görevleri yerine getirmeleri ile gerçekleşir.

Proteinin yapısı: Protein molekülleri, yapı taşları olan aminoasitlerin birbirleri fibröz proteinler peşi sıra kimyasal bağlarla birbirlerine bağla­narak meydana getirdikleri uzun polimer zincirleridir. İki aminoasit molekülünün arasından bir molekül su ayrılmasıyla meydana gelen bağa peptit bağı ismi verilir. Peptit bağlarıyla birbirlerine bağlanan aminoasitlerin meydana getirdiği yapıya da polipeptit zincirinin yapısında yüzlerce aminoasit bulunabilir. Birden çok sayıdaki polipeptit zinciri de bir araya gelerek protein moleküllerini oluş­turur. Ancak protein moleküllerinin yapısı gelişi güzel bir dizilim göstermez. Her molekülün molekül ağırlığı, özgün kimyasal bileşimi ve aminoasit dizilimi vardır.

Protein moleküllerinin üç boyutlu biçimleri de karak­teristik nitelikler taşır. Bu niteliklerine göre pro­teinler iki ana gruba ayrılabilirler. Birincisi fibröz proteinlerdir; polipeptit zincirlerinin bir eksen çevresinde dizilerek uzun lifçiklerden oluşan bir yapıdır. Fibröz protein, bağ dokusu­nun temel yapı unsurudur. İkinci grup globüler proteinler ise polipeptit zin­cirlerinin sıkı bir şekilde kümeleşerek oluştur­dukları küre benzeri yapılardır. Fibröz pro­teinler suda çözünmez; ama globüler proteinler suda kolayca çözünür ve yayılırlar. En­zimler bazı albumin, hormonlar ve hemoglobin gibi yaşam etkinlikleri açısından büyük önem arzeden proteinler hep globüler yapıdadırlar.  

Proteinler genel anlamda dörtlü bir yapı gösterirler:

Birincil yapı: Proteinlerin hangi amino asitlerden meydana geldiğini ve bu amino asitlerin hangi sırayla birbirlerine bağlandıklarını gösteren yapısıdır. "Gly-Phe-Meth-Ala-Val-Try" Sol tarafa N-terminali, sağ tarafa da C-terminali gelecek biçimde yazılırlar.

İkincil yapı: Proteindeki amino asitlerin intramoleküler veya intermoleküler hidrojen bağları sebebiyle belirlenen geometrik yapıdır. 
İki tür ikincil yapı vardır:
 • Alfa heliks : Protein zinciri bir sarmal biçimde ve birbirinin üstüne gelen amino asitlerin birbiriyle hidrojen bağı yapabileceği biçimde dizilmesinden oluşur. Doğadaki amino asitlerin tamamına yakını L stereoizomerinden oluştuğundan proteinler de yalnızca alfa heliks yapabilirler. Bu biçimdeki bir geometri hidrojen bağları nedeniyle kararlı hale gelir ve sterik olarak da tercih edilir.
 • Beta düzlemsel tabaka: Protein zincirlerinin birbiri üzerine tabakalar halinde hidrojen bağı ile bağlanması neticesi oluşan yapıdır. Bu katmanlar birbirine anti-paralel olarak durabildiği gibi paralel olarak da durabilir. Yün ve ipek gibi yapısal proteinlerin ikincil yapılarında çoğunlukla görülen bir yapıdır ve bu proteinlerin genel özelliklerini ve biçimini belirler.
Üçüncül yapı: Proteinin genel olarak üç boyutlu yapısı olarak özetlenebilir. Yapısal proteinler oldukça düzenli bir yapıya sahip olmalarına karşın, enzim veya reseptör gibi proteinlerin karmaşık, birazcık dağınık yumakları andıran yapıdadırlar. Fakat enzimlerin ve reseptörlerin bu üç boyutlu yapıları fonksiyonları açısından çok önemlidir. Bu sebeple enzimlerin ve reseptörlerin üç boyutlu yapılarının ve bu yapıyı etkileyen etmenlerin bilinmesi enzimlerin çalışma mekanizmalarını anlamakta büyük önem taşır.

Dördüncül yapı: Dördüncül yapı, birden çok protein alt biriminden oluşan proteinlerin yapılarını ifade eder. Hemoglobinin dördüncül yapısı işte bu proteinlerin hepsinin bir arada bulunması ve geometrik bir şekil oluşturması neticesi oluşur.
]]>
Kas Yapmak İçin Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/kas-yapmak-icin-protein-tozu.html Mon, 05 Nov 2018 10:47:50 +0000 Kas  Yapmak  İçin Protein  Tozu:  Son zamanlarda ülkemizde oldukça fazlasıyla tanınan protein tozu kas yapmakta çok meşhur olmuştur. Vücut geliştirmek için protein tozu kullanılmaktadır. Spor ile beraber kullanıldı Kas  Yapmak  İçin Protein  Tozu:  Son zamanlarda ülkemizde oldukça fazlasıyla tanınan protein tozu kas yapmakta çok meşhur olmuştur. Vücut geliştirmek için protein tozu kullanılmaktadır. Spor ile beraber kullanıldığında faydasını mutlaka göreceksiniz. Bayan, erkek fark etmez herkes fit ve kaslı görünmek için kullanabilir. Kas geliştirmek için temel olan besin proteindir. Protein tozu kullanım amacı kas oluşumunda edinilmesi gereken proteini daha hızlı ve pratik bir şekilde vücuda sağlamaktır.  Örnek vermek gerekirse spor yapan kişi aldığı bir öğünde 40 gram protein alması gerekirse buda günde 6 yumurta anlamına gelmektedir. Yumurta sevmeyen ve hazırlamakta üşenen kişileri düşünürsek protein tozu kullanmak çok mantıklıdır. Çaba harcamadan hallederler.  200 gram etin yada 6 yumurtanın vereceği proteini bir bardak meyve suyu yada süt ile tozu karıştırıp kısa süre içerisinde almanız gereken proteini alırsınız. En önemlisi öncelikle sağlıklı beslenmeli ve düzenli spor yapmaktır kas yapmak için. Bunları yaptıktan sonra protein tozuna başvurmalısınız. Hayatınızı kolaylaştırır.  Protein tozu tek başına besin ihtiyacını karşılamaz.  Faydasını görmek için öncelikle kendinizi bir beslenme programı hazırlamanız şart. 

Kas Yapmak İçin Protein Tozu Faydaları: 

Protein tozları sadece kas yapmak için değil hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Protein tozu ihtiyacınız olan besinleri pratik bir şekilde sağlamanıza faydası vardır. Bünyesi zayıf olan kişilere de protein tozu önerilir. Protein tozunu kas yapmak için kafanıza göre kullanmayınız size zararı olabilir.  Protein tozunu evde kas yapmak içinde kullanabilirsiniz. Önemli olan evde doğru zamanda kullanılmasıdır. Protein tozunu günde bir defa 30 gram süt ile tüketmeniz yeterlidir. Spordan sonra 1 saat geçtikten sonra kaslar yavaş, yavaş kendisine gelmeye başlamaktadır. Spordan hemen sonra protein tozu metobolize olup vücut yenisini ister. 25 gramdan fazla protein tozu içilmez. Sabah kalktığınız da mide aç kaldığı için 1 kaşık protein tozu vücudunuzu besleyecektir.  Protein tozu zararlı olduğunu düşünüp korkan çok insan vardır. Kesinlikle doğru kullanıldığı taktirde zararlı değildir.  Protein tozu besleyici ve kas yapmakta faydalıdır. Kas oluşturmakta en etkili sonuç almak için. Düzenli beslenmeli sebze protein ve et tüketimi yapılmalıdır. Uyku düzenide çok önemlidir. Düzensiz uyku düzenin de istenilen sonuç alınamaz

İyi Günler.
]]>
Yağ Yakıcı Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/yag-yakici-protein-tozu.html Mon, 05 Nov 2018 15:15:41 +0000 Yağ yakıcı protein tozu, vücut geliştiren insanlar için çok etkili bir yöntem olan yağ yakıcı tozlar, vücut geliştirmekle kalmayıp düzenli kilo vermenizi de sağlamaktadır. Protein bazlı olan yağ yakıcı tozlar, spo Yağ yakıcı protein tozu, vücut geliştiren insanlar için çok etkili bir yöntem olan yağ yakıcı tozlar, vücut geliştirmekle kalmayıp düzenli kilo vermenizi de sağlamaktadır. Protein bazlı olan yağ yakıcı tozlar, spor yaptığınız süre içerisinde yağlarınızı kasa çevirme niteliğine sahiptir. Fazla kilonuz varsa spora başlamak için önce yağlarınızdan kurtulmanız gerekiyorsa yağ yakıcı tozlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde kilonuzu ideal noktada tutmak için de yağ yakıcı toz kullanabilirsiniz. Yağ yakıcı toz oturduğunuz yerden sizi zayıflatmaz ya da yağlarınızı yakmanızda yardımcı olmaz. Sadece vücudumuzdaki yağ yakımını hızlandırır ve kolaylaştırır. Yani aylarca spor yaparak yakacağınız yağları, yağ yakıcı toz yardımıyla birkaç haftada verebilirsiniz. Bir spor salonuna düzenli olarak gitmiyorsanız bile günlük birkaç saat yürüyerek veya ufak egzersizler yaparak ve bol hareketli günler geçirerek yağ yakmanızı sağlayabilirsiniz.  Eğer günlük hayatınızda işleriniz dolayısıyla masa başı ya da az hareketli ise haftanın 2-3 günü 1-2 saatlik yürüyüşe çıkmanız yağ yakıcının yapacağı işlevi doğru bir şekilde yapmasına yardımcı olursunuz.

Yağ yakıcı kullanırken uygulanması gereken hareketler

Genellikle vücutta oluşan yağ birikimi bölgesel bir sistemde oluşmaktadır. Erkeklerde genellikle göbek bölgesinde olan bu yağlanma bayanlarda ise basen bölgesinde oluşmaktadır. Yağ yakıcı tozlar, vücudunuzdaki aktivasyon bölgelerinde etkisini gösterir ve sporda en çok yükleme yaptığınız bölgeye doğrudan etki eder. Bunun için bayanların basen bölgesine yarar sağlayacak yürüyüş ve fitness yapmaları, erkeklerin ise karın fayda sağlayacak olan şınav, mekik ve plank gibi hareketleri yapmaları daha etkili olacaktır. Bunun dışında bölgenin tümünde görülen yağların yakımını sağlamak için çok yorucu olmayacak ve vücudunuzun tüm kısımlarına hitap eden hareketleri uygulamalısınız.

Yağ yakıcı protein tozu içindekiler ve vücuda etkileri

Yağ yakıcı protein tozu içerisinde L-carnitine ve koenzim maddeleri bulunmaktadır. Koenzimler yağa karıştığı zaman çözünen doğal vitaminler haline gelirler. Vücuttaki proteinlerin, yağ biriken noktaya taşınmasına da yardımcı olur. Diğer adı da Ubuquinone’dir. Vücut geliştirmek için alınan L-carnitine tükettiğiniz tüm yiyecekleri enerji üretimine katkı sağlamak amacıyla tüketilir ve bu enerji yardımıyla yağlarınızı eritmenizi kolaylaştırır. Vücudumuz doğal yollarla da L-carnitine üretir, ancak çok düşük seviyeler de olduğu için yalnızca günlük enerjinizi karşılar. Günümüzde en çok tüketilen yağ yakıcı protein tozları termojeniktir. Son zamanlarda oldukça fazla satılması ve en gelişmiş yağ yakıcı protein tozu formüller kullanılması termojenik yağ yakıcıları oldukça popüler yapmıştır. Termonojik yağ yakıcılar enerji üretimi ortaya çıkarır ve her insanda belirgin sonuç verebilmektedir.

]]>
Protein Besinleri https://www.protein.gen.tr/protein-besinleri.html Mon, 05 Nov 2018 20:14:34 +0000 Protein  Besinleri: Protein tırnaklardan saç derisine kadar tüm hücrelerin oluşumu için önemli fonksiyonel  ve yapısaldır. Vücudun ürettiği enerjinin %10-20’i gıdalar yoluyla alınan proteinden gelmektedir.  Protein iç Protein  Besinleri: Protein tırnaklardan saç derisine kadar tüm hücrelerin oluşumu için önemli fonksiyonel  ve yapısaldır. Vücudun ürettiği enerjinin %10-20’i gıdalar yoluyla alınan proteinden gelmektedir.  Protein içeren besinler sağlık ve gelişim için çok önemlidir.  Çocukluk döneminde alınan protein gelişim için önemlidir. Yetişkin kişilerde hücrelerin onarılması için proteine ihtiyaç duyulur. Hayvan ve bitki hücreleri bir miktar protein içermektedir.  Besindeki protein miktarı farklı değerlerde olur.  Hayvansal Protein gıdalardan alınan vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri içerir. Kırmızı et yüksek protein içermektedir. Fakat dikkatli tüketilmelidir. Protein fazla almak için kolesterol hastalığına yakalanabilirsiniz.  Doymuş yağ içeren protein besinleri düzenli olarak tüketilmelidir. Kırmızı eti az tüketip.  Az ağ içeren balık, tavuk, gibi etler tüketmek daha faydalıdır.  Bitkisel protein sağlık açısından daha çok sağlıklıdır kümes hayvanları dahil etleri tüketmiyorsanız. Protein bakımından zengin sebzeler tüketebilirsiniz.  Protein içeren bitkiler, hayvansal gıdalar kadar vücutta gerekli amino asitleri içermez bu yüzden  tükettiğiniz sebzeler amino asit bakımından uygun olmalıdır.  Baklagiller, fasulye, bazı kuru yemişler, soya ürünleri ve tahıllar bitkisel protein besinleri bakımından zengin gıdalardır. Günde protein besin miktarı erkekler için 55 gram, bayanlar için 45 gram olmalıdır. Yeterli olacaktır. En önemlisi çocukların günlük protein miktarıdır. Kiloya ve yaşa bağlıdır. 4-6 yaş arası protein besin miktarı normal kilodaki çocuk için 20 gramdır. 7-8 yaş grubu çocuklar günde 29 gram protein tüketmeleri yeterlidir.  Şunu asla unutmayınız aldığınız protein besinlerin, tarihleri, hormonları tazeliği çok önemlidir. Protein vücutta hormonları, enzimleri, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Protein besinleri kasların ve cildin kıkırdak dokunun yapısını oluşturmaktadır. 

Protein Besinleri Nelerdir:  Peynir, kaşar peynir, yoğurt, yumurta, kırmızı et, balık, tavuk, ciğer, kıyma, hindi eti, salam, sosis, badem, ceviz, fındık, kaju, çekirdek, yulaf, makarna, ekmek, bulgur, soya unu, nohut, fasulye, barbunya, soya unu, mercimek,  pirinç,  kepek ekmeği, muz, brokoli, mezgit, kuzu eti, hamsi, kuşkonmaz, havuç, ıstakoz, portakal, bezelye, fıstık ezmesi, patates, karides, esmer pirinç, ıspanak,  ton balığı, kabak çekirdeği, sığır eti, somon, lahana, lor peynir,  hindi göğsü. Protein içeren besinler bunlardır.  Süt ürünleri, yoğurt, peynir ürünleri, yumurta, kırmızı et çeşitleri,  beyaz et, kuru yemişler, tahıllar ve baklagiller. Vücudunuza almanız gereken protein besinlerini düzenli ve yeteri kadar alırsanız sağlıklı bir yaşam süreceksiniz. Protein besinleri yaşam ve yaşamak için vazgeçilmez makro besindir.

]]>
Köfte Protein https://www.protein.gen.tr/kofte-protein.html Tue, 06 Nov 2018 11:26:21 +0000 Köfte protein, Köfte Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. 100 gr pişmiş köfte yaklaşık 16 gr protein içerir. Ayrıca 100 gr köfte yaklaşık 200 kaloriye denk gelir. Köfte Türk mutfağının vaz Köfte protein, Köfte Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. 100 gr pişmiş köfte yaklaşık 16 gr protein içerir. Ayrıca 100 gr köfte yaklaşık 200 kaloriye denk gelir. Köfte Türk mutfağının vazgeçilmez bir yemeği olsa da diyetisyenler diyet listeleri için pek önermez. Çünkü köfte yağ bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Köftenin içerdiği yağ vücutta farklı bölgelerde yağlanmaya neden olabilir. Fazla kilolardan kurtulmak için ya da kilo almamak için yeterli ve düzenli beslenmek gerekir. Bunun için de yağ oranı yüksek besinlerden kaçınılmalıdır.

Köfte Protein

Devamlı tüketilen köfte vücuda enerji vererek dinç kalmasını sağlar. Köfte yapımında kırmızı et kullanılmaktadır ve kımızı et sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle protein değeri oldukça yüksek olan köfte aşırı tüketildiğinde vücut için zararlı olabilir. Yağ oranı yüksek kırmızı et tüketmek kilo alımı ve kolesterole yol açabilir. Köfte Yağda kızartmak yerine ızgara yöntemi ile hazırlanırsa vücut içi faydalı olmaz. Çünkü ızgarada vitamin ve mineral kaybı yaşar.

]]>
Doğal Protein https://www.protein.gen.tr/dogal-protein.html Tue, 06 Nov 2018 19:16:05 +0000 Doğal protein, protein amino asitlerden oluşan vücuttaki kalıcı yapı taşlarından biridir. Kemiklerden, kıllar ve tırnaklara kadar her alanda gereklidir. Bitkisel ve hayvansal kaynaklarda protein bulunmaktadır. Et, süt, Doğal protein, protein amino asitlerden oluşan vücuttaki kalıcı yapı taşlarından biridir. Kemiklerden, kıllar ve tırnaklara kadar her alanda gereklidir. Bitkisel ve hayvansal kaynaklarda protein bulunmaktadır. Et, süt, yumurta gibi besinler hayvansal protein kaynağı, sebze ve meyveler bakliyatlar, kuruyemiş gibi besinlerde bitkisel protein kaynağıdır. Sütün doğal florasında 2 türde protein bulunur. Kazein ve serum proteinleri yani whey proteinleri. Vücut için zorunlu aminoasitleri içeren whey proteinleri kazeine göre daha hızlı emilmekte, vücuda yapı kazandıran vazgeçilmez proteindir.

Proteinin önemi özellikle vücutta yoğun egzersizlerden sonra kas kaybının yaşanmaması açısından ön plana çıkmaktadır. Protein tüketimi vücudu karbonhidrat ve yağlara göre % 20 oranında fazla enerji harcamaya yöneltir. Tüketilen proteinden sonra alınan kalorinin % 20 kadarı proteinin içindeki küçük amino asitlerinin parçalanması için kullanılır. Yani fazladan alınan protein daha fazla kalori harcatır. Proteini % 100 doğal şekilde karşılamak için, belirli besinler tüketilebilir.

Doğal protein kaynakları

Balık: Vücutta kas oluşumunda önemli bir yere sahip olan balığın 100 gramı yaklaşık 25 gram protein içerir. Tabi bunun yanında balık omega 3 yağ asitleri, doymamış tekli yağlar gibi besin değerlerini içerir. Bu yüzden balık beslenmede önemli  bir yere sahiptir.

Tavuk: Tavuk kas yapıcı gıdalardan biridir. 100 gram tavuk eti yaklaşık 31 gram doğal protein içerir.

Yumurta: Kolay tüketilen besinlerden biridir. Bir yumurta içinde yaklaşık 5-6 gram protein bulunmaktadır.

Doğal Protein

Soya: Soya sütü, taze soya fasulyesi doğal protein kaynaklarından biridir. Bir kase soyada yaklaşık 20 gram protein bulunur.

Yağsız biftek: Mükemmel protein kaynağı olan biftekte 100 gram içinde 27 gram protein bulunur.

Çikolatalı süt: Vücut gelişiminde çikolatalı süt oldukça önemlidir. Hayvansal gıda olan süt, gereken amino asitlerin karşılanmasını sağlar. Sütü çikolatalı olarak tüketmek te oldukça zevkli bir içim olur.

Badem: Protein deposu olan badem, her zaman tüketilmesi gereken bir besindir. Çeyrek kase baden yaklaşık 8 gram protein içerir.

Süzme peynir: Kas yapıcı ilaçların içinde bile süzme peynir bulunmaktadır. Yarım kase süzme peynirde yaklaşık 14 gram doğal protein bulunur.

]]>
Zeytin Protein https://www.protein.gen.tr/zeytin-protein.html Wed, 07 Nov 2018 12:22:25 +0000 Zeytin protein, kahvaltıların yıldız ürünü olan siyah zeytin 100 gramında yaklaşık 0.84 gr protein içerir. Yağlı bir yapıya sahip olan zeytinin 1 porsiyonu yaklaşık 53 kaloridir. 100 gr zeytin yaklaşı Zeytin protein, kahvaltıların yıldız ürünü olan siyah zeytin 100 gramında yaklaşık 0.84 gr protein içerir. Yağlı bir yapıya sahip olan zeytinin 1 porsiyonu yaklaşık 53 kaloridir. 100 gr zeytin yaklaşık 0.7 gr karbonhidrat, 5.4 gr ise yağ içerir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan zeytin yağlı bir besin maddesi olduğu için fazla tüketimlerde kilo alımına yol açabilir. Bu nedenle günlük 5-6 adet zeytinden fazla tüketilmemesi gerekir. Özellikle diyet yapan kişiler yağ ve tuzdan uzak kalmalıdır. Zeytin yağ bakımından zengin olduğu kadar tuz içeriği ile de diyetlerde yasaklı besinler arasındadır. Aşırı şekilde tüketilen zeytin özellikle bölgesel yağlanmaya neden olur.

Zeytin Protein

Zeytin doğru tüketildiğinde vücut için faydaları olan bir besin maddesidir. Özellikle saç ve cilt sağladığı faydalar nedeniyle birçok kozmetik ürün içerisinde kullanılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu ve kendi üretmediği omega6 yağ asidi içeriği vardır. Hücre yenileyici özelliği ile yaşlanma izlerini geciktirici etki yaratır. Ufak çocuklarda gelişime katkıda bulunur. Zeytinden elde edilen yağ kalp ve damar sağlığı için yararlıdır. Damar yollarında tıkanmayı engelleyici özellik yaratır. Karaciğeri hastalıklara karşı korur ve sağlıklı, fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar. Lif ve folik asit açısından iyi bir kaynaktır.

]]>
Fındık Protein https://www.protein.gen.tr/findik-protein.html Wed, 07 Nov 2018 22:16:48 +0000 Fındık protein, sağlıklı beslenmede önemli bir etkisi olan fındık üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda 100 gram fındığın protein değerinin % 8,2 olarak olduğu tespit edilmiştir. Bu oran bitkisel kaynaklı olan Fındık protein, sağlıklı beslenmede önemli bir etkisi olan fındık üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda 100 gram fındığın protein değerinin % 8,2 olarak olduğu tespit edilmiştir. Bu oran bitkisel kaynaklı olan protein kaynakları içinde oldukça önemlidir. Değerlendirme yapılan fındık türlerinde yağ oranı ortalama % 62,7 olarak belirlenmiştir. Bu yağ oranının % 82 kadarı oleik asitten meydana gelir. Fındığın içeriğinde olan yüksek miktarda tek çiftli bağlı doymamış yağ asidi kandaki kolesterol değerini düşürmektedir. Bu açıdan fındık kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Günde en az bir defa fındık yiyen kişilerde, fındık yiyen kişilerde, fındığı hiç tüketmeyenlere göre kalp krizi geçirme riski 5 50 oranında azalmaktadır.

Fındık vücutta protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenleyen işlevi olan bazı B grubu vitaminleri açısından da önemli bir bitkisel kaynaktır. Özellikle B1, B2 ve B6 vitaminleri açısından değerlidir. Bu açıdan fındığın her gün tüketilmesi önerilmektedir.

Fındık Protein

Fındık protein miktarı ne kadardır

Fındık protein miktarı tahıllardan ve yumurtadan daha yüksek, baklagillerde ve ette bulunan protein miktarına da eşit miktardadır. Günde 100 gram iç fındık tüketildiğinde, kişinin günlük protein ihtiyacının yaklaşık % 22 oranı karşılanabilir. Bu açıdan fındığın değerli bir protein kaynağı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bitkisel protein kaynakları arasında da oldukça değerlidir. Yüksek tansiyonu olan, düşük tuz tüketiminin gerekli olduğu diyetlerde bile fındık rahatlıkla tüketilebilir. Çünkü fındıkta olan sodyum miktarı düşük, kalsiyum, potasyum ve magnezyum oranı yüksektir. Bu nedenle kan basıncının bile düzenlenmesinde etkili bir besindir. Ayrıca oldukça iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bu etkenlerde göz önüne alındığında, fındık protein miktarı açısından herkesin tüketmesi gereken değerli bir besindir.

]]>
Süt Protein https://www.protein.gen.tr/sut-protein.html Thu, 08 Nov 2018 08:07:19 +0000 Süt protein, süt içeriği bakımından tam yağlı, fosfor ve kalsiyum kaynağı, aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Süt içeriğinde çoğu küçük oranlarda bulunan yüzlerce tür protein barındırır. Bu protein Süt protein, süt içeriği bakımından tam yağlı, fosfor ve kalsiyum kaynağı, aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Süt içeriğinde çoğu küçük oranlarda bulunan yüzlerce tür protein barındırır. Bu proteinler fiziksel ve kimyasal özelliklerine, biyolojik işlevlerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma genel olarak kazein, peynir altı suyu proteini ve azınlık proteinler şeklinde olur. Yağ küreciklerinin yüzeyindeki protein ve enzimler azınlık proteini grubuna girer. Peynir altı suyu proteini genellikle süt serum proteinleri için kullanılır. Ancak peynir yapımındaki peynir altı suyunda olan proteinler içinde kullanılmalıdır.

Sütte olan 3 temel protein grubu var oluşları ve davranış şekilleriyle ayırt edilir. Sütte bulunan baskın protein grubu kazeindir. Bu proteinler insan sütünde ve diğer tüm süt türlerinde bulunur. Özellikle inek sütünde % 80 oranında kazein protein olur. Yani 1 litre süt 26 g kazein içerir.

Süt Protein

Peynir altı suyu proteini süt serum proteinleri için kullanılır. Yağsız sütün inorganik asitle kazeinden ayrıştırılması sonrasında kalan protein grubu süt serum proteinleridir. Bunlar peynir yapımında elde edilen gerçek peynir altı suyundaki proteinleri içermektedir ve onlara benzerler. Sütte olan proteinlerin % 20 kadarını bu grup proteinler oluşturur.

Süt protein bakımından insan sağlığına oldukça faydalı bir besindir. Mükemmel bir besin olarak değerlendirilen süt, vücudun yapı taşı olan proteinlerin önemli bir kaynağıdır. Süt proteinindeki biyolojik değer bitkisel proteinlere göre oldukça yüksektir. Vücudumuz süt proteinlerinden diğer proteinlere göre daha iyi yararlanır. Bu proteinler vücuttaki hücre ve dokuların oluşmasında oldukça önemli bir etkendir. Özellikle gelişme çağında büyümeye katkı sağlar. Saçların ve tırnakların sağlıklı olmasında, oluşmasında etkili olur. Vücutta kasların kasılmasında etkin rol oynar. Ayrıca süt protein grupları vücutta ödeme neden olan sıvıların toplanmasını engeller. Süt proteinlerinin önemli bir bölümü esansiyel amino asit olan 23 adet amino asit içermektedir. Bu amino asitler vücudumuz için yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle süt tüketimi oldukça önemlidir. Anca sütün yağ oranı dikkate alınarak, tüketiminde aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir. Süt sadece protein kaynağı değil, önemli bir kalsiyum kaynağı da olduğundan, düzenli olarak çocukların, yetişkinlerin, yaşlıların tüketmesi uygun görülen bir besindir.

]]>
Saf Protein https://www.protein.gen.tr/saf-protein.html Thu, 08 Nov 2018 23:38:24 +0000 Saf protein, herhangi bir işleme tabi olmamış olan ve genel olarak doğal gıdaların içerisinde bulunan protein olarak bilinir. Protein genel olarak, saç telinden tutunda tırnaklara kadar, bütün hücrelerin önemli bir f Saf protein, herhangi bir işleme tabi olmamış olan ve genel olarak doğal gıdaların içerisinde bulunan protein olarak bilinir. Protein genel olarak, saç telinden tutunda tırnaklara kadar, bütün hücrelerin önemli bir fonksiyonel ve yapısal bileşeni olmaktadır. Vücudun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık %5-15’i, gıdalar aracılığıyla alınan protein maddelerindendir. Saf protein, canlıların hücre yapılarının temel taşı olarak bilinir. Bu nedenden dolayı protein adı verilir. Saf protein, Yunanca da ilk veya birinci anlamında kullanılmaktadır. Her canlı kendine özgü bir protein bileşimine sahip olmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde yeterli olarak protein alımı sağlıklı bir gelişim için oldukça önemli bir husustur. Yetişkin kişilerdeyse, enerjinin yanı sıra hücrelerin onarımında protein mineraline ihtiyaç duyulur. Bütün hayvan ve bitki hücreleri bir miktar saf protein içerse de, besinlerde bulunan saf protein miktarı çok farklı değerlere sahip olabilir. Bu nedendendir ki bir organizmadan diğer bir organ, kan ve doku yapısını direk olarak aktarmak oldukça zor gerçekleşir.

Saf protein maddeleri kas yapımında ve doku tamirinde gerekli olan maddelerdir. Sadece karbonhidrat ve yağ miktarında bir yetersizlik söz konusu olduğu vakit vücut proteini bir enerji kaynağı olarak kullanır. Her hücrede beş bine yakın protein çeşidi vardır. Bunların çoğunluğu enzimlerden oluşur. İnsan organizmasında olan proteinlerin çeşitli görevleri bulunmaktadır. Katılmadıkları biyokimyasal olay yok denecek kadar azdır. Besin maddesindeki protein maddelerinin görevi, vücutta bulunan aminoasitleri uyararak vücuda has protein maddelerini oluşturur. Besin maddelerinde proteinin kalitesi, organizmanın ihtiyaç değişim göstermektedir.

Saf Protein

Saf protein maddesi vücudumuzda bulunmakta olan hücre, doku, organlar gibi bütün yapı taşlarının olmazsa olmazıdır. Kasların yapısında, ciltte, iskelet sisteminde ve vücudun diğer bölgelerinde önemli ölçüde protein bulunur. Bu anlamda vücudumuzda sudan sonra daha çok bulunan bileşen protein maddesidir. Enzim maddeleri, hormonlar ve antikorlar hepsi birer protein maddesidir. Saf protein aynı zamanda sinir sistemi boyunca kimyasal bilgi taşıyıcı şekilde görev yaparlarken kandaki oksijenin taşınmasını da sağlamaktadır. Saf protein maddeleri küçük ünitelerden oluşur. Bu üniteler protein yapı taşları olan aminoasitler olmaktadır. Günümüzde yaygın bilinmekte olan yaklaşık olarak yirmi çeşit aminoasit bulunur. Protein maddeleri bu aminoasitlerin limitsiz kombinasyonlar halinde birleşmeleriyle oluşurlar. Birçok protein maddesi yüzlerce aminoasidin zincirler halinde birleşmesiyle oluşur ve büyük bir molekül haline gelir. Saf protein, kritik fizikler işlevleri yerine getirir. Protein maddeleri vücutta öncelikle dokuların oluşturulmasında, bu dokuların varlığını sürdürmesinde ve tamir edilmesi amacıyla kullanılır. Eğer vücudun ihtiyacı olan orandan daha fazla oranda protein alınırsa, fazla olan bu proteinler acil durumlarda kullanılmak üzere enerjiye çevrilir veya yağ olarak vücutta depo edilir. Protein maddelerinden elde edilen enerji sadece diğer enerji kaynakları tükendiğinde veya kullanılamaz halde geldiği vakit kullanılabilir.

Almış olduğumuz besinlerde var olan ve vücudumuzun temel yapı taşlarını meydana getiren saf protein etkililik yada kalite derecesi, proteini meydana getiren aminoasitlerin çeşitliliği ve miktarına göre değişim göstermektedir. Hayvansal protein maddelerinin büyük bir kısmı bütün temel aminoasitleri yeterli miktarda içerisinde bulundurur. Bununla beraber tahıllarda olan protein, fasulyede ve sebzelerde bu temel aminoasitler bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı bitki kaynaklı proteinler hayvansal proteinlere göre daha düşük olan besin değerine sahip olmaktadır. Saf protein yetersizliğinde, günlük diyetle alınan saf proteinin miktarının ve kalite yönünden gereksinimi karşılamamasından oluşmaktadır]]> Protein https://www.protein.gen.tr/protein.html Fri, 09 Nov 2018 03:32:52 +0000 Protein, içerisinde amino asit barındıran, vücudumuz ve vücudumuzda bulunan bütün hücrelerin düzgün işlemesi için gerekli olan büyük molekül yapılarıdır. Vücudumuzda bulunmakta olan hücre, doku, organlar gibi bütün Protein, içerisinde amino asit barındıran, vücudumuz ve vücudumuzda bulunan bütün hücrelerin düzgün işlemesi için gerekli olan büyük molekül yapılarıdır. Vücudumuzda bulunmakta olan hücre, doku, organlar gibi bütün yapı taşları protein olmadan olamaz. Kasların yapısında, ciltte, iskelet sisteminde ve vücudun diğer bölgelerinde önemli ölçüde protein bulunur. Protein, vücudun ağırlık olarak yaklaşık % 20’’lik bir bölümünü oluşturur. Bu anlamda vücudumuzda sudan sonra daha çok bulunan bileşen protein maddesidir. Enzim maddeleri, hormonlar ve antikorlar hepsi birer protein maddesidir. Protein aynı zamanda nörotransmitter yani sinir sistemi boyunca kimyasal bilgi taşıyıcı şekilde görev yaparlarken kandaki oksijenin taşınmasını da sağlamaktadır.

Protein işlevi

Protein, kritik fizikler işlevleri yerine getirmektedir. Protein maddeleri vücutta öncelikle dokuların oluşturulmasında, bu dokuların varlığını sürdürmesinde ve tamir edilmesi amacıyla kullanılır. Eğer vücudun ihtiyacı olan orandan daha fazla oranda protein alınırsa, fazla olan bu proteinler acil durumlarda kullanılmak üzere enerjiye çevrilir veya yağ olarak vücutta depo edilir. Protein maddelerinden elde edilen enerji sadece diğer enerji kaynakları tükendiğinde veya kullanılamaz halde geldiği vakit kullanılabilir.

Protein Yapısı
Protein maddeleri küçük ünitelerden oluşur. Bu üniteler protein yapı taşları olan amino asitler olmaktadır. Günümüzde yaygın bilinmekte olan yaklaşık olarak yirmi çeşit amino asit bulunur. Protein maddeleri bu aminoasitlerin limitsiz kombinasyonlar halinde birleşmeleriyle oluşurlar. Birçok protein maddesi yüzlerce aminoasidin zincirler halinde birleşmesiyle oluşur ve büyük bir molekül haline gelir.

Protein

Protein Çeşitleri
Proteinler 3 çeşittir bunlar;

 • Basit Protein
 • Bileşik Protein
 • Türev Protein
Basit Protein

Globüler protein: Albüminler, globülinler, globinler, glutelinler, prolaminler, protaminler, histonlar, keratin, elastin, fibrinojen, miyozin.

Bileşik Protein
Glikoprotein: Kollajen, proteoglikanlar, lipoproteinler, kazein, nükleoproteinler, metalloprotei protein, ferritin protein, transferrin protein, seruloplazmin protein, kromoproteinler, hemoglobin, miyoglobin, sitokromlar, peroksidaz.

Türev Protein
Primer türev protein: Protean, metaprotein, koagule proteinler

Sekonder türev proteinler: Proteoz prtoteinler, pepton proteinler, oligopeptitler, peptitler.

Günlük protein ihtiyacı: Günlük protein ihtiyacı vücut ağırlığına göre kilo başına yaklaşık 1 gram protein gerekir. Örnek verecek olursak 120 kg olan birinin günlük protein ihtiyacı da 120 gram protein olur. Günlük protein gereksinimi vücut yapısına göre ve bazı özel durumlara göre değişiklik gösterebilir. Hastalık durumunda, çocuklarda, büyüme çağında ve spor yapan kişilerde bu oran artış gösterir. Sporcularda protein ihtiyacının spor yapmayan kişilere göre artması, proteinin zaman zaman enerji temininde kullanılmasın dolayı, sportif yüklenmelerde yıkımın artmasından kaynaklı ve vücut kitlesinde artışın hedeflenmesinden kaynaklı olmaktadır. Protein gereksinimi egzersizin tipine göre, çalışma süresine göre ve çalışma yoğunluğuyla yapılan sporun özelliği de değişir. Kişilerin ihtiyaç duydukları protein oranı; yaş grubuna, vücut büyüklüğüne ve büyüme durumu gibi parametrelere bağlı olmaktadır. Bebeklik döneminde, çocukluk döneminde ve hatta hamilelik gibi büyüme döneminde, temel yapı taşlarının oluşturulması için protein ihtiyacı yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra sakatlanmalar, ameliyat yada yanık oluşumu gibi sebepler de dokuların onarılmasında yine protein ihtiyacını gerektirir.

Protein Kalitesi

Gıdalar aracılığıyla alınan ve vücudumuzun temel yapı taşlarından olan protein etkililik yada kalite derecesi, pr]]> Mercimek Protein https://www.protein.gen.tr/mercimek-protein.html Fri, 09 Nov 2018 07:23:54 +0000 Mercimek protein, değeri bakımında oldukça zengindir. Kuru baklagillerin kıymetli bir ürünü olan mercimek bitkisel protein kaynağıdır. Çorbası, yemeği, salatası bile yapılabilen bu baklagil, doğal protein kaynakla Mercimek protein, değeri bakımında oldukça zengindir. Kuru baklagillerin kıymetli bir ürünü olan mercimek bitkisel protein kaynağıdır. Çorbası, yemeği, salatası bile yapılabilen bu baklagil, doğal protein kaynaklarından biridir. Diske benzer sarı, kırmızı ve yeşil renklerde olan mercimek tek yıllık, ince gövdeli, kısa boyda bir bitkidir. Ülkemizde de oldukça geniş kapsamlı üretimi yapılır. Taneleri kuru bakliyat olarak değerlendirilir, yeşil kısımları da hayvan yemi olarak kullanılır. Hayvansal protein kaynaklarının fiyat açısından yüksek olması nedeniyle, günlük protein ihtiyacı bu şekilde bitkisel olarak karşılanabilir. Bu nedenle mercimek tüketiminin artması, üretimine ağırlık verilmesine yol açmıştır. Ekonomik olan mercimek protein kaynağı olarak ta oldukça değerlidir. Özellikle vejetaryen olanlar, kolesterol değeri yüksek olan kişiler açısından iyi bir protein kaynağı alternatifidir.

Mercimek Protein

Mercimek besin değerleri (100 gram mercimek)

 • Protein 24,7 gr
 • Kalori 340
 • Karbonhidrat 0
 • Kolesterol 1,1
 • Yağ 1,5 gr
 • Fosfor 79 mgr
 • Lif 1,5 gr
 • Kalsiyum 79 mgr
 • Sodyum 6,8 mgr
 • Demir 6,8 mgr
 • Potasyum 370 mgr
 • Vitamin A 60 IU
 • Vitamin B1 0,37 gr
 • Vitamin B2 0,32 gr
 • Vitamin B3 2 mgr

Folik asit değeri de oldukça yüksek olan mercimek, değerlerde görüldüğü gibi önemli bi protein kaynağıdır. Protein kalitesi bitkisel kaynaklarda gibi düşük olsa da, ette bile aynı oranda protein bulunmaktadır. Fakat mercimek maliyet açısından daha uyguna temin edilir. Kalorisi fazla olsa da, kilo almaya engel olur. Lif oranı yüksek olduğundan kabızlığa karşı tavsiye edilir. Sindirimi kolay olan mercimek, diğer baklagillere oranla daha az gaz yapar.

Mercimek protein değeri ve diğer besin değerleri bakımından kalp hastalarına, diyabetlilere, hemoroit hastalarına, hiper tansiyonu olanlara, kansızlık sorunu olanlara, kanser hastası olanlara tavsiye edilen bir besindir. Görme yetisini, sinirleri ve kasları güçlendirir. Beyin rahatsızlıkları açısından da, faydalı olan mercimek zeka geliştirici bir besindir. Anne sütünü bile arttırır.

]]>
C Reaktif Protein https://www.protein.gen.tr/c-reaktif-protein.html Fri, 09 Nov 2018 14:04:37 +0000 C Reaktif Protein, günümüzde ateros ve infoloz arasındaki ilişki dolaşımdaki bazı infoloz belirtileri kardioloskoval  belirtisindeki gelişime riskini belirtip uyarıcı olarak kullanılıp yol göstermiştir. Bu sistematik göst C Reaktif Protein, günümüzde ateros ve infoloz arasındaki ilişki dolaşımdaki bazı infoloz belirtileri kardioloskoval  belirtisindeki gelişime riskini belirtip uyarıcı olarak kullanılıp yol göstermiştir. Bu sistematik göstergeçler arasında en tehlikelisi c reaktif proteinlerin riski yüksek dozdadır. Geçmişinde genetik olarak kalp rahatsızlığı kroner arter hastalığı kalp krizi riski yüksek olup bu kardiyakların belirlenmesi hsCRP mikrobik antıyaklarda belirtilir. Kardiyovasküler hastalıklar başlığı altında toplanan koroner arter hastalığı Kalp krizi riski kalp atımında hızlı yani taşikardı, serebrovasküler hastalık ve periferik damar hastalığı endüstrileşmiş ülkelerde önde gelen mortalite ve morbidite kalp kapakçığı kireçlenmesi nedenidir. Bu hastalıkların tedavisinde yoğun çabalar ile mortalitede önemli azalmalar kaydedilmiş olmasına karşın, özellikle yüksek riskli bireylere yönelik birincil korunma konusunda daha etkin önlemler alınmalıdır dikkat edilip korunmalıdır.

Framingham Risk Skorlamasına ve PROCAM Skorlamasına stoplazmasına temel oluşturan yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, alkol kullanımı, düşük yoğunluklu kolesterol, yüksek yoğunluklu kolesterol kan basıncı ve diyabet gibi bilinen risk faktörleri ile hesaplandığında kalp hasarları, akut miyokard infarktüsü geçiren hastaların %35-60’si düşük riskli gruba girmektedir. Belirtilen risk skorlamaları bu hastalarda yetersiz kalabildiğinden bazı ek risk parametrelerinin kullanılması gerekmektedir. Son 12 yıl içinde, ateroskleroz patogenezinde kalp atışı ve komplikasyonlarının gelişiminde inflamasyonun rolü konusunda önemli kanıtlar elde edilmiş risk grubunu arttırmıştır. Aterosklerotik olayın başlamasından ilerlemesine ve trombotik komplikasyonların gelişmesine kadar olan her evrede kalp kapakçığı kireçlenmesi ödem kilo kaybı inflamasyonun rolü saptanmıştır. Aterosklerotik plağın oluşturduğu darlık derecesinden uzak aralıklarla ziyade plak tabakasının patolojisinin akut iskemik olaylarda belirleyici rol oynadığı görülmüştür.Ateroskleroz ile inflamasyon arasındaki ilişkinin belli başlı şekillerde, açık bir şekilde tanımlanması, dolaşımdaki inflamatuvar belirteçlerin kalp kapakçığında sıkışmaya yol açması kardiyovasküler olay riskini belirlemede yol gösterici olup olamayacağı sorusunu gündeme getirmiştir. Bu belirteçler arasında en yoğun kanıtlar yüksek duyarlıklı C-reaktif protein ile ilişkilidir. 
C Reaktif Protein

Bu derleme ile ilişkili olarak hastalığın riskini göstermede belirleyici ve yol göstericidir, Etkileyen faktörler, kardiyovasküler risk belirlemedeki yeri ve klinik kullanımı üzerine bilgiler ana hatları ile özetlenecektir. 

C-reaktif protein nedir 

C-reaktif protein (CRP) karaciğerde üretilen pentamerik bir akut faz proteinidir. Hepatositler tarafından CRP sentezi, transkripsiyon evresinde  tarafından uyarılır ve bu uyarıya etki tepkime yöntemini saglayıp artırıcı etki yapar. C-reaktif proteinin nöronlar a nerolizatörler, aterosklerotik plaklar, monositler ve lenfositler tarafından gerçekleştirilen ekstrahepatik  farmakolizatörlerin saklanmasında sentezinden de bahsedilmektedir. Bu bölgelerde sentezin nasıl kontrol edildiği iyi bilinmese de, plazma CRP düzeyine bu sentez yerlerinin de etkisi olmaktadır. 
C-reaktif protein sanmolitarön inflamasyonun spesifik olmayan bir biyokimyasal laborantörlerinin belirtecidir. Düzeyi akut inflamatuvar kardiyoksiyanelitif durumlarda veya doku hasarında geçici olarak 1500 kata kadar artmakta, kronik inflamatuvar olaylarda ise sürekli yüksek değerler izlenmektedir. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, kemoterkilatif, sankozilatif, biranzolatif, sistemik lupus, infektif endokardit gibi birçok klinik tabloda hastalık aktivitesini belirlemede kullanılmaktadır. 
]]>
Leblebi Protein https://www.protein.gen.tr/leblebi-protein.html Fri, 09 Nov 2018 23:42:36 +0000 Leblebi protein, karbonhidrat, protein, B sınıfı vitaminleri, potasyum, fosfor, demir, çinko ve lif muhtevası yüksek bir besindir. Lif oranı fazla olduğu için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelli Leblebi protein, karbonhidrat, protein, B sınıfı vitaminleri, potasyum, fosfor, demir, çinko ve lif muhtevası yüksek bir besindir. Lif oranı fazla olduğu için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelliğinin ortadan kalkmasına destekçi olmaktadır
 
Çoğumuzun aklına protein denildiğinde et, süt, yumurta vb.  bir şeyler geliyor. Ama kuruyemişlerde yer alan protein ölçüsü da yabana atılacak cinste değil. Beyaz leblebi 100 gramında  268 kalori, 20 gr protein ve 40 gr karbonhidrat  bulunduruyor. Öbür kuruyemişlerden bir kocaman farkı ise içerisinde bulunan yağ ölçüsü. 100 gramında yalnızca 3,4 gr yağ bulunduruyor. Ayrıca beyaz leblebi açlığınızı bastırmada da bire bir. Beyaz leblebi ve ayran beraber tüketildiğinde açlık duygusu ortadan kalkıyor. Böylelikle acıktığınızda zarar veren şeylere yönelmek mahaline ayran ve beyaz leblebiyi tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzda yoksun bulunan protein ihtiyacınızı da giderebilirsiniz. Ve çok fazla aşırıya kaçılmadıkça,  perhizinize hiçbir kayıp vermeyeceğinden güvenilir olabilirsiniz. Ve en son amaçla şayet sıhhatli bir ara öğün arıyorsanız, beyaz leblebi bu işi bu işi gereğince mahaline getirecektir. Gündelik yanı başımızda bir avuç beyaz leblebi bulundurmakta fayda var. Yağda var diyorsanız bu tabloda benim tercihim leblebi 19-23 gr Protein 5-7 gr yağ 50-60 gr arası karbonhidrat yer alıyor. 

Leblebi Protein
Atıştırmayı çok fazla fazla sevdiğimden ötürü bir arayışa girmiştim ve hem bir pahalı olmayan yollu hem bir de az yağ içeren bir kuruyemiş olduğundan ötürü kuruyemişi tüketmekte sorun olacağını düşünülmemektedir. Protein miktarda hatırı sayılabilir miktarda yer almaktadır. Leblebi, nohudun kavrulmasıyla ele geçirilen bir çerez ve atıştırmalık yiyecektir. Ek olarak çok fazla Ortada Doğu ülkelerinde yaygın biçimde tüketilen leblebi, bilhassa ülkemiz, İran ve Cezayir benzeri ülkelerde farklı biçimlerde üretilmektedir. En çok fazla malum leblebi türleri sarı leblebi, beyaz leblebi, sakız leblebi ve Girit leblebidir. Kuzeyindeki Afrika, Ortada Doğu,  Asya'nın bir bölümü ve Avrupa'ya leblebi girişi Ülkemiz kanalıyla gerçekleşmiştir. Bilhassa ülkemiz'de Çorum şehrinde üretilen leblebiler meşhurdur. Bunun haricinde Mardin leblebisi de meşhurdur. Leblebi bu saydığımız ülkeler haricinde, İran, Hindistan ve Pakistan'da da çerez olarak yaygın amaçla tüketilmektedir. Leblebi, tuzlu, acı baharat soslu, çeşnili ya da şekerli ve çikolatalı biçimlerde üretilmektedir. Nohutların, şekil, büyüklük, nitelik, hasarlı olup olmamaları ve hasat zamanları dikkate alınarak yapılmış bulunan leblebi, çoğunlukla sarı rengarenk olmakla beraber, beyaz ve krem renklerinde de olabilmektedir. Çok fazla lif içeren leblebi, bir miktarda da tuz içermektedir. 1/2 kase leblebide yaklaşık, 130 kalori bulunmakla beraber, 6 gr lif ve 7 gr protein yer almaktadır. Bununla beraber leblebi, karbonhidrat içermekle beraber, kalsiyum,  magnezyum,  potasyum ve sodyum benzeri birtakım mineralleri de içermektedir.

Leblebinin sağlık açısından yararları
Yüksek oranda lif içeren leblebi, sindirim sistemi faaliyetlerini hızlandırmaya destekçi olmaktadır. Leblebi, nohuttan yapıldığı amaçlı,  nohutta kalp sıhhatini savunduğu amaçlı,  leblebi kalp hastalıkları rizikosunu azaltmaktadır. Leblebi açlığı muayene eder ve kolesterolü dengelemeye destekçi olabilir.
 
Leblebinin Yararları  
 • Kadın sütünü artırır .  
 • Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır 
 • Hemen Hemen yok denecek civarı az yağ içeren ve içinde yer alan yağlar vücuda faydalıdır 
 • Tokluk duygusu verir.  Bu nedenle rejim yapanlar amaçlı kilo kaybına yardımcıdır 
]]>
Protein Shake https://www.protein.gen.tr/protein-shake.html Sat, 10 Nov 2018 23:13:33 +0000 Protein shake, Protein günlük ihtiyaç duyduğumuz temel bir besleyicidir. Hayatta sağlıklı ve uzun yaşamak, dinç kalmak için çok büyük öneme sahiptir ve kemikleri, kasları, cildi, saç ve tırnakları besler. Protein,idma Protein shake, Protein günlük ihtiyaç duyduğumuz temel bir besleyicidir. Hayatta sağlıklı ve uzun yaşamak, dinç kalmak için çok büyük öneme sahiptir ve kemikleri, kasları, cildi, saç ve tırnakları besler. Protein,idman ve spordan sonra kaslarımızı daha hızlı toparlayıp onarılmasına yardımcı olmaktadır. Besinlerimiz ile yeterince protein almadığınız zaman kas kütlesini koruyup daha da geliştirmenin çok zor olduğun u zamanla anlayacaksınız. Bizim burada Protein Shake en önemli yardımcımız olacaktır.

Vücut geliştirme için yoğun bir halde çalışanlara uzmanların protein alma tavsiyesi her bir kilo vücut ağırlığına göre 1-2 gram arasında olmalıdır. Doğal protein oranı yüksek düzeyde olan gıdalar da yumurta, tavuk, et ve süt ürünleri ayrıca soya bulunmaktadır. Protein shake yanında tüketilen bu gıdalarda bizim istenilen vücut yapısına ulaşmamıza etkin rol oynayacaktır. Vücut geliştirme için idmandan sonra vücudumuzun protein ihtiyacını karşılamak için protein tozları gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bunlar bir süre sonra hangi yöntemi kullanırsanız kullanın bıktırıcı gelmeye başlayacaktır. İşte bu noktada istediğiniz farklı ve lezzetli tatlar size yardımcı olacak protein shake tarifleri imdadınıza yetişecektir. Bu tarifler diğer vücut geliştirmeye yardımcı toz ve gıdalara göre ekonomik ve onların yanında çok iyi bir alternatif olacaktır. Malzemeleri kolay bulunan ve yapımı basit olan bu tarifleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Protein Shake
Tarif 1: Meyve ve lif
 • 1 bardak yağsız süt veya meyve suyu
 • 1  adet taze muz
 • 5 adet taze yada donmuş ta olabilir çilek veya böğürtlen, şeftali
 • 2 çay kaşığı buğday veya kepek
 • 2 yemek kaşığı protein çalkalama tozu
Tüm malzemeleri derin bir kapta birleştirip ve iyice karıştırıp, çalkalayın.

Tarif 2: Tropik Meyveler

 • 1 bardak şekersiz Hindistan cevizi ve sütü
 • 2 yemek kaşığı protein çalkalama tozu
 • 3 yemek kaşığı portakal suyu yada konsatresi
 • 1 adet muz 

Tüm malzemeleri derin bir kapta birleştirip ve iyice karıştırıp, çalkalayın.

Tarif 3: Çikolatalı fıstık

 • 2 yemek kaşığı çikolatalı protein çalkalama tozu
 • 1 bardak şekersiz badem sütü veya az yağlı süt
 • 1 adet muz
 • 3 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Tüm malzemeleri derin bir kapta birleştirip ve iyice karıştırıp, çalkalayın.

Tarif 4: Çalkalanmış çilek

 • 3 yemek kaşığı vanilyalı protein çalkalama tozu
 • 1 bardak su
 • 1 bardak çilekli az yağlı yoğurt
 • 2 adet taze yada donmuş çilek
 • 1 çay kaşığı keten yağı

Tüm malzemeleri derin bir kapta birleştirip ve iyice karıştırıp, çalkalayın.

Tarif 5: Muzlu ve yulaflı buzlu karışım

 • 2 yemek kaşığı vanilyalı protein çalkalama tozu
 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 3 adet muz
 • 2 bardak şekersiz badem sütü
 • 2 çay kaşığı bal
 • yarım çay kaşığı tarçın
 • 3 adet buz parçası

Tüm malzemeleri derin bir kapta birleştirip ve iyice karıştırıp, çalkalayın.

]]>
Hayvansal Proteinler https://www.protein.gen.tr/hayvansal-proteinler.html Sun, 11 Nov 2018 21:59:30 +0000 Hayvansal proteinler, bilindiği gibi proteinlerin farklı bir içeriğidir. Tür olarak günümüzde yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre iki farklı gruba ayrılmış olan proteinler hayvansal proteinler ve bitkisel protein Hayvansal proteinler, bilindiği gibi proteinlerin farklı bir içeriğidir. Tür olarak günümüzde yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre iki farklı gruba ayrılmış olan proteinler hayvansal proteinler ve bitkisel proteinler olmak üzere iki farklı grupta incelenmektedir. Asıl konumuz olan hayvansal proteinler aslında diğer protein türünden çok daha sağlıklı ve çok daha etkili olmaktadır. Hayvansal proteinler genellikle hayvan etlerinde, hayvansal yağlarda ve hayvansal ürünler içerisinde bulunur. İnsanların hemen hemen her sabah tükettiği yiyecekler içerisinde ya da diğer et ürünleri içerisinde bulunan proteinler bitkisel proteinlere göre çok daha büyük faydalar sağlamaktadır. Bu durumun nedeni aslında tam olarak sindirim sisteminden dolayıdır. Hayvansal proteinlerin bitkisel proteinlerden daha sağlıklı olmasının en büyük nedenini şu şekilde net olarak açıklayabiliriz; bitkisel proteinler insan vücuduna bazı bitkilerin insanlar tarafından tüketilmesi ile girmektedir. Kişinin tükettiği bitkiler mide de ve bağırsaklarda hızlı bir sindirime uğrarlar ve hızlı bir şekilde kana karışır.  Bu durumda insan vücudu aniden büyük oranda protein alarak bu durumdan olumsuz bir şekilde de etkilenebilmektedir. Fakat hayvansal proteinlerde durum böyle değildir. Örneğin bir balık etinin tüketilmesi durumunda bu etkin insan vücudunda sindirimi daha yavaş bir şekilde gerçekleştiği için balık eti içerisindeki protein daha yavaş bir şekilde insan vücuduna girer ve bu nedenle herhangi bir yan etki yapmaz.

Hayvansal Proteinler
Hayvansal proteinlere aslında en basit tanım hayvansal besinlerden alınabilen proteinler olarak yanıt verilebilmektedir. Hayvansal proteinler içerisinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler bulunmaktadır. Bu nedenle tüm insanların bu proteinlerden ara ara alması kişi sağlığı için son derece yararlı olacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir durum vardır ki her ne kadar protein içerse de kırmızı etler çok dikkatli tüketilmelidir. Protein açısından en zengin olan bu besin türü olan kırmızı etin yanlış tüketimi insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Eğer kişilerde kolesterol gibi oldukça soruna neden olan hastalıklar mevcut ise bu kişiler protein açısından zengin olan kırmızı et yerine tavuk eti ya da hindi etini tüketebilir. 

Hayvansal Proteinler En Çok Şu Besinlerde Bulunur;

Beyaz Peynir: Beyaz peynir özellikle sabah kahvaltılarında insanlar tarafından çokça tüketilen ve içerisinde yüksek oranda protein bulunan yiyecekler arasında yer almaktadır. Hem lezzeti ile hem de içerisindeki hayvansal proteinler nedeni ile oldukça yararlı olan peynirin midede ve bağırsaklarda sindirimi çok kolaydır. Bu nedenle beyaz peynirden alınan protein kana daha hızlı bir şekilde karışmaktadır. 

Tavuk Eti: Bilindiği gibi hayvansal proteinler birçok et çeşidi içerisinde bulunmaktadır. Son derece yüksek miktarda bulunan proteinler bazen bu etlerin çok fazla tüketilmesi durumunda sağlıksız bir hal alabilmektedir. Bu nedenle hayvansal etler biraz daha dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Baz bilimsel araştırmalara göre 100 gram bir tavuk eti ya da hindi eti içerisinde 1 gram protein bulunmaktadır. 

Yumurta ya da süt: Yumurta ve süt içerisinde bulunan proteinler oldukça sağlıklıdır. Bu nedenle özellikle hayvansal protein ihtiyacı duyan çocuklar için çokça önerilen türleridir. Bu besin türleri oldukça çok tüketilmektedir. Bu nedenle her sabah yumurta ve süt tüketerek bol bol protein alabilirsiniz. 

İşte hayvansal proteinlerin en yoğun olarak bulunduğu besinler bunlardır. Bunlar dışında diğer birçok hayvansal yiyecekler içerisinde bolca protein bulunmaktadır. Bu besinlerin isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Dana eti
 • Balık
 • Süt ve süt ürünleri
 • Istakoz
 • Karides Protein Hapı https://www.protein.gen.tr/protein-hapi.html Mon, 12 Nov 2018 05:12:54 +0000 Protein Hapı, Vücudun bütün hücrelerinin büyük bir kısmı proteinden oluşur ve bu hücreler sürekli değişim içerisinde olarak kendini yeniler. Sonuç itibariyle vücuttan bir miktar protein eksilir. Protein kas
Protein Hapı, Vücudun bütün hücrelerinin büyük bir kısmı proteinden oluşur ve bu hücreler sürekli değişim içerisinde olarak kendini yeniler. Sonuç itibariyle vücuttan bir miktar protein eksilir. Protein kas dokusunun temel yapı taşı olmaktadır. Bu nedenden dolayı vücut protein ihtiyacı duyar. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı olan yetişkin bir kişi günlük protein ihtiyacını besinlerden rahatça karşılar. Örnek verecek olursak günlük ortalama 2 porsiyon süt ve yoğurt tüketmek, 2-4 porsiyon et, tavuk, balık, yumurta, peynir tüketmek, 5-6 porsiyon tahıl tüketmek, toplam 5 porsiyon sebze ile meyve tüketimiyle 70 kilo olan bir kişinin protein ihtiyacı rahatlıkla karşılanmaktadır. Fakat gereksinimin arttığı zaman yoğun spor yapma durumlarında besinlerden alınan protein ihtiyacımızı karşılamaz. Protein hapı, halter sporu veya yoğun ağırlık idmanları yapan kişiler de gereksinim iki katına kadar çıkabileceği göz önünde bulundurulduğu zaman bu kadar besini tüketmek oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra besinler doğada saf karbonhidrat maddesi, protein maddesi, yağ kaynakları şeklinde bulunmamaktadır. Bütün besinler kendi içerisinde belirli oranlarda karbonhidrat maddesi, protein maddesi, yağ içermektedir ve bunları ayrıştırarak tüketebilme imkanımız yoktur. İhtiyacımız olan protein miktarını sağlayacak kadar protein kaynaklı doğal beslenmeye ek olarak karbonhidrat ve yağ maddesinden dolayı kilo almamıza neden olur. Hayvansal kaynaklı olan doğal protein kaynaklarının aynı zamanda doymuş yağ oranı ve kolesterol açısından da zengin olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bu durumda amatör veya profesyonel  olarak sporla uğraşan kişilere ek protein takviyesi gerekir. Protein hapı takviyesi olarak iki grupla karşılaşılır. Whey protein hapı ve Kazein proteini hapı olmaktadır: Peynirin mayalanması esnasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak imal edilen bir protein maddesidir. Sütten peynir elde edilirken peynir suyuna geçen proteinlerin bir çoğu laktoalbüm maddesi ve laktoglobülin maddesidir. Kazein protein hapı çoğunlukla peynirde kalır. Peynir altı suyunun kurutulmasıyla elde edilen ürün laktoz ve protein açısından oldukça değerlidir.

Protein Hapı

Peynir Hapı İşlevleri:

 • Hücrelerin büyümesini ve hücrelerin gelişmesini sağlar, hücreleri onarıcı etki oluşturur, yeniler.
 • Enfeksiyonlarla savaşan antikorların üremesine olanak sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan hemoglobinin madde yapımında görev alır.
 • Hücre içinde ve hücre dışında sıvıların ozmotik dengede tutulmasını sağlamaktadır.
 • Beden fonksiyonlarıyla beraber, sinir ve kas çalışmalarını koordine eden hormonlar, enzimler için yapı taşı görevi görür.
 • Egzersize bağlı olarak kas fibrillerinde ki mikro hasarın onarılmasında ve enerji sağlanmasında görev yapar.
Protein Hapı Faydalı Olduğu Alanlar:

Sporcu beslenmesinde Protein Hapı: Atletler ve diğer sporcuların protein ihtiyacı diğer sporculardan daha fazla olmaktadır. Sindirimi en hızlı olan protein kaynağı protein hapıdır. Özellikle antrenman esnasında protein açığını kapatmak amacıyla emilimi çok hızlı olan bu proteinden kullanılır. İçerisinde bulunan lösin aminoasiti sayesinde kas oluşumu hız kazanır. Vücutta glutatyon oranını arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar. Yaşlılık dönemindeki kas erimelerine karşı kullanımı sağlanır.

Kilo Vermede Protein Hapı: Kilo verme sürecinde protein hapı kullanımının faydası oldukça fazladır. Vücut proteinleri yakmak amacıyla diğer besin maddelerine oranla daha fazla enerji harcar ve bu da ağırlık kaybında etkili oluşturur. İçerisinde karonhidrat ve yağ maddesi olmasından dolayı düşük glisemik indeksli idyetler amacıyla alternatif bir kaynak olarak kullanılmaktadır. 

Protein Hapı Kalp ve Damar Sağlığına Faydası: Protein Ağırlıklı Besinler https://www.protein.gen.tr/protein-agirlikli-besinler.html Mon, 12 Nov 2018 14:22:59 +0000 Protein ağırlıklı besinler, protein vücutta kas oluşumu için önemli yeri olan bir bileşendir. Aynı zamanda vücutta sayısı bilinmeyecek kadar çok olan hücrelerin fonksiyonlarını başarılı bir şekilde yerine geti Protein ağırlıklı besinler, protein vücutta kas oluşumu için önemli yeri olan bir bileşendir. Aynı zamanda vücutta sayısı bilinmeyecek kadar çok olan hücrelerin fonksiyonlarını başarılı bir şekilde yerine getirebilmeleri için de önemlidir. Büyüme çağında ihtiyaç duyulan kadar protein tüketimi yapmak ilerleyen yıllarda oldukça önemlidir. Ergenlik döneminde ise yine kas ve hücre sağlığı için önemi büyüktür.

Vücut sağlığının normal bir şekilde devam etmesi için düzenli protein tüketimi şarttır. Günümüzde protein gereksinimini başka yollardan karşılamak mümkün olsa da en sağlıklı olanı beslenme ile ihtiyaç duyulan proteini karşılamaktır. Protein eksikliği yaşayan kişilerin diyet listelerine protein ağırlıklı besinler eklemeleri gerekir.

Protein Ağırlıklı Besinler

Yoğurt: Yaklaşık 225 gram yoğurt minimum 23 gr protein içerir. Bu oran yoğurdun hazırlanış şekline göre artabilir ve eksilebilir. Yoğurt protein haricinde kemik sağlığı ve bağırsak sağlığı için de oldukça yararlıdır.

Peynir: 1 kibrit kutusu kadar peynir ortalama 14 gr protein içerir. Peynir, amino asitler bakımından da iyi bir kaynak olan kazein adlı protein de içermektedir.

Yumurta: 1 tane orta büyüklükte yumurta ortalama olarak 6 gr protein içerir. Kas sağlığı için de önemi büyük olan yumurta amino asit seviyesini olumlu yönde etkiler.

Süt: 1 bardak süt yaklaşık 8 gr protein içerir. Özellikle organik süt tüketildiğinde protein oranında artış yaşanabilir. Süt sindirim sistemi ve kemik sağlığı için de önemi büyük olan bir besin maddesidir.

Tavuk: Derisiz ve kemiksiz 80-85 gr tavuk yaklaşık 25 gram protein içermektedir. Kas sağlığı ve diyet listeleri için de önemli bir gıdadır.

Protein Ağırlıklı Besinler

Biftek: Biftek mükemmel bir protein kaynağıdır. Yaklaşık 85 gr kadar biftek 25 gr protein içermektedir.

Hindi: Hindi de tıpkı tavuk gibi protein bakımından zengin bir besin kaynağıdır. 85 gr kadar hindi ortalama24 gr protein içerir.

Hamsi: Hamsi ufak bir balık türü olmasına rağmen vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. 85 gr kadar hamsi ortalama 20-22 gr protein içermektedir.

Somon: Omega 3 yağ asitleri bakımından mükemmel bir kaynak olan somonun 85 gramında 22 gr protein bulunmaktadır. Zihin ve cilt sağlığı üzerinde de önemli rolü vardır.

Protein Bakımından Zengin Diğer Gıdalar

 • Kuruyemişler
 • Bezelye
 • Buğday
 • Erişte
 • Sucuk
 • Mercimek
 • Sardalye
 • Yer fıstığı
 • Barbunya
 • Tofu
 • Makarna
 • Portakal
 • Kuzu eti
 • Kuşkonmaz
 • Havuç
 • Patates
 • Kepek ekmeği
 • Ispanak olarak sıralanabilir.
]]> Protein Cetveli https://www.protein.gen.tr/protein-cetveli.html Mon, 12 Nov 2018 21:28:54 +0000 Protein cetveli, besinlerin yağ, kalori, karbonhidrat, protein, tuz ve su değerlerini gösteren bir cetveldir. Bununla diyet yapanlar, sporla uğraşanlar ve diğer kişiler beslenmede ihtiyacı kadar besin maddelerini alabilir, Protein cetveli, besinlerin yağ, kalori, karbonhidrat, protein, tuz ve su değerlerini gösteren bir cetveldir. Bununla diyet yapanlar, sporla uğraşanlar ve diğer kişiler beslenmede ihtiyacı kadar besin maddelerini alabilir, uygun kalori miktarını belirleyebilir. Protein cetveli sayesinde sağlıklı beslenme sağlanabilir. Kişilerin günlük kalori gereksinimi kilo kontrolünün sağlanması bakımından önemli bir unsurdur. Bu kişinin yaşına, boy ve kilosuna, yaptığı egzersiz miktarına bağlı olarak değişim gösterir. Bu arada kalori gereksinimi bakımından bazal metabolizma hızı da dikkate alınmalıdır.

Kilo almayı ya da kilo vermeyi isteyenler, kilo kontrolü sağlamak isteyenler protein cetveli sayesinde olumlu sonuçlar alabilir. Devamlı egzersiz bile yapılsa, doğru besin miktarı ile kalori miktarı olmadan istenen sonuca ulaşılamaz. Doğru hesaplama sayesinde hedefe ulaşmak daha kolay olur. Bu sayede hangi besinden ne kadar tüketileceği doğru şekilde tespit edilir.

Protein Cetveli

Sadece kilo sorunlarında değil, dengeli ve sağlıklı beslenmenin sağlanmasında protein cetveli kullanılabilir. Her yaştan kişinin buna ihtiyacı vardır. Genel sağlığın korunması, çocuklarda gelişimin düzenli olması beslenme ile doğru orantılıdır. Günlük alınacak protein, karbonhidrat, yağ, su, tuz ve kalori oranı ne kadar dengeli olursa, sağlıklı yaşam sürülebilir. Aynı zamanda şeker hastası, kalp ve damar hastalığı olanlar, yüksek tansiyonu bulunan, yani sistematik hastalıkları olan kişiler içinde protein cetveli kullanılabilir. Hangi besinler kişiye yarar sağlıyorsa, ne kadar tüketilmesi gerekiyorsa cetveldeki ölçülere göre beslenme düzenlenebilir.

]]>
Protein Bar Yapımı https://www.protein.gen.tr/protein-bar-yapimi.html Mon, 12 Nov 2018 22:34:38 +0000 Protein bar yapımı, özellikle spor yapan kişiler için güzel bir besin takviyesidir. Bunu evde kendinizde hazırlama olanağına sahipsiniz. Vücudunuza destek olabilecek besin maddelerini kullanarak, çeşitli protein bar ha Protein bar yapımı, özellikle spor yapan kişiler için güzel bir besin takviyesidir. Bunu evde kendinizde hazırlama olanağına sahipsiniz. Vücudunuza destek olabilecek besin maddelerini kullanarak, çeşitli protein bar hazırlanabilir. Bunlardan birini birlikte yapalım. Yaptığınız spora destek olacak, size yeterli enerjiyi sağlayacaktır.

Protein bar yapımı (3 adet bar)

 • 3 çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi
 • 5 çorba kaşığı hindistan cevizi
 • 1 tatlı kaşığı kuru üzüm
 • 1 tatlı kaşığı ay çekirdeği içi
 • 1, 5 ölçek protein tozu
 • 3 yemek kaşığı su

Protein bar yapılışı

Protein tozu ile hindistan cevizi dışında olan malzemeleri bir kasenin içine alın. Başka bir kaseye hindistan cevizini ve ılık suyu koyarak, bunları lapa gibi karıştırın. 1-2 dakika bekleyerek, bunu diğer kasenin içine protein tozunu da koyarak karıştırın. Malzemeyi hamur yoğurur gibi yoğurun. Tezgahın üzerine yağlı kağıt serin. Yoğurulmuş karışımı üzerine bu karışımı serin. Üstüne 1 yemek kaşığı hindistan cevizi serpin. Bunu 3 parçaya bölerek buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 1 saat kadar bekleterek protein barı tüketimi hazır hale getirin. Afiyet olsun.

Protein Bar Yapımı

Protein bar besin değerleri

3 çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi: 3,6 gram karbonhidrat, 8,7 gram protein, 15,9 gram yağ ve 192 kalori 

5 çorba kaşığı hindistan cevizi: 51 gram karbonhidrat, 15 gram protein, 12 gram yağ ve 372 kalori

1 tatlı kaşığı kuru üzüm: 5,3 gram karbonhidrat, 0,2 gram protein, 0,1 gram yağ ve 24 kalori

1 tatlı kaşığı ay çekirdeği içi: 1,2 gram karbonhidrat, 0,95 gram protein, 2,5 gram yağ ve 29 kalori

1, 5 ölçek protein tozu: 2,7 gram karbonhidrat, 35 gram protein, 1,6 gram yağ ve 180 kalori

]]>
Protein Diyeti https://www.protein.gen.tr/protein-diyeti.html Tue, 13 Nov 2018 05:24:17 +0000 Protein Diyeti, Bu diyet adından anlaşıldığı üzere protein ağırlıklı olarak gerçekleşen bir diyettir. Zayıflamak amacıyla son zamanlarda yaygınlık kazanan bu diyet kişilerin en çok kilo almasına neden olan zararlı karbonh Protein Diyeti, Bu diyet adından anlaşıldığı üzere protein ağırlıklı olarak gerçekleşen bir diyettir. Zayıflamak amacıyla son zamanlarda yaygınlık kazanan bu diyet kişilerin en çok kilo almasına neden olan zararlı karbonhidratlardan uzak kalmasını hedefler. Yapılan bu diyet protein ağırlıklı olmakla birlikte vücudun ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla yeteri kadar sağlıklı karbonhidratların ara sıra tüketilmesi de gerekir. Protein diyeti sayesinde stres yapmadan sağlıklı olarak kilo vermenin tadını çıkarırken, aynı zamanda vücut enerjiniz ve gücünüz de yerinde olacaktır. Diyet süresince tüketeceğiniz protein ağırlıklı gıdalar sayesinde vücut enerji sağlamak amacıyla vücudunuzda bulunan fazla yağları eriterek enerji elde oluşturacaktır. Bu şekilde uzun zaman acıkmadan hem fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermenin keyfini çıkaracaksınız. Protein diyeti süresince ağırlıklı olarak protein içeren gıdalarla beslenmek gerektiği için kişinin sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk olmaması gerekir ve bazı testlerin yapılması gerekecektir. Zayıflamak amacıyla protein diyeti uygulamak isteyen bir kişinin organlarında ve özellikle böbreklerinde herhangi bir sağlık probleminin olmaması oldukça önemlidir. Uzun süreli protein tüketiminde böbrekler yoracağı için gün içerisinde ortalama olarak 2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir. 

Protein Diyeti Kahvaltı

Güne kahvaltıyla başlamak oldukça önemlidir. Kahvaltıda az yağlı peynirli omlet, taze fesleğen yaprakları ve badem gibi yüksek protein içeren bir kahvaltıyla güne başlamanız gerekir. Kahvaltıyı çeşitlendirmek için protein bakımından zengin tam tahıllı mısır gevreği içerisine şeker eklemeden az yağlı yoğurtla karıştırılarak, yanında fındıkla tüketilebilir. Burada önemli olan husus sosis, tam yağlı peynir ve pastırma gibi yağlı olan, sağlıksız gıdaların tüketiminden kaçınmaktır.

Protein Diyeti Öğle Yemeği

Öğle yemeğinde tavuklu, hindili sandviç benzeri yiyecekler yenilmesi gerekir fakat ekmek tüketmemeye özen gösterilmelidir. Yiyeceğiniz etin yanında taze yeşillik, süzme peynir ve haşlanmış yumurtayı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda yoğurt ve badem yemeğinize her zaman eşlik edebilir. Farklı yiyeceklerle öğünlerinizi protein açısından zengin hale getirebilirsiniz. Örnek verecek olursak yumurtanın beyazı, fındık ezmesi, protein tozu, az yağlı yoğurt ve fındık karışımını bir karıştırıcıya ekleyin. Bu karışımlarla diyetinize devam ederken aynı zamanda harika lezzetler tadacaksınız. Protein tozlarının farklı içeriğe sahip olanları vardır. Bu tozların seçiminde içeriği size uygun olanını tercih ederek kullanabilirsiniz.

Protein DiyetiProtein Diyeti Akşam Yemeği

Protein diyeti için akşam yemeğinde yeşilliği bol vejeteryan bir tabak hazırlanması gerekir, hazırlanan tabağın üzerine fasulye yada tofu ilave edin, son olarak kabak çekirdeğiyle de lezzet oluşturun. Yeşilliğin yanına fındık ezmesiyle hazırlanan tam tahıllı makarna ilave edilebilir. Ekstra protein almak içinde makarnayı az yağlı yoğurtla karıştırarak, üzerine susam ilave edilebilir.

Protein Diyeti Ara Öğünler

Bütün  gün evde olmadığımızdan dolayı ara öğünleri sabahtan hazırlayarak yanımıza almak mantıklıdır. Fındık, kuru meyveler ve hatta birkaç parça bitter çikolatayı ara öğün paketine ekleyebilirsiniz. Protein açısından zengin olan bu karışım, kanınızdaki şeker seviyesinin azaldığı öğle yemeği ve akşam yemeği arasındaki öğünde sizi zinde tutacaktır. Bunların yanı sıra muz yada elma tüketimi de uygun olabilir. Bu besinler protein açısından zengin besinler olmaktadır.

Protein Diyeti Uyarıları ve Önerileri
 • Protein diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuzla bu diyetin uygun olup olmadığını konuşmalısınız,
 • Protein diyetinde mutlaka doymuş yağlardan uzak durulması gerekir. Sağlıklı olan besinler ve doymamış yağ oranı yüksek olan besinler tüketilmesi önerilir. Bu tarz besinl]]> İzole Protein https://www.protein.gen.tr/izole-protein.html Wed, 14 Nov 2018 00:34:41 +0000 İzole Protein, en saf içerikli olan protein türüdür. Özel filtreleme teknolojileriyle oluşturulan bu ürünlerde yağ oranı, şeker oranı ve karbonhidrat oranı yok denecek kadar azdır. İzole protein maddeleri özellikle de i İzole Protein, en saf içerikli olan protein türüdür. Özel filtreleme teknolojileriyle oluşturulan bu ürünlerde yağ oranı, şeker oranı ve karbonhidrat oranı yok denecek kadar azdır. İzole protein maddeleri özellikle de izole proteinin en önemli özelliği oldukça hızlı bir şekilde kana karışmasıdır. Kullanılan protein kasalara ne kadar hızlı etki oluşturursa kas yıkımı o kadar hızlı olacaktır. Yüksek oranda saf protein tüketmek isteyen kişiler veya kilo oranına dikkat eden kişiler daha fazla izole protein tüketimini tercih ederler. Bu proteinlerin üretiminde farklı kimyasal maddeler ve teknolojik işlemler kullanılmaktadır. İzole protein gördüğü kimyasal işlemlere göre alt gruplara ayrılmakta fakat hangi kimyasal reaksiyonu geçirirse geçirsin temel amaç aynı olmaktadır. Proteinleri izole etmek, protein olanı olmayandan iyice ayrıştırmak, bu sayede daha saf kaynağı elde etmek amacı vardır. Yani konsantre proteinlerde var olan yağ ve karbonhidrat maddeleri gibi diğer besin maddelerinin azaltılmasını sağlar bu şekilde protein diğer ürünlerden izole edilir. Bu nedenden dolayı izole protein ürünleri diyet yapan sporculara düşük kalori oluşturması nedeniyle önerilir.

  İzole protein, biyo elverişliliği oldukça yüksek olduğundan dolayı en hızlı sindirilen proteinlerden birisidir ve yüksek oranda BCAA maddesi içermektedir. BCAA maddeleri kaslarda yoğun olarak bulunur ve kasların çalışmasında, protein sentezlenmesi için hayati önem oluşturur. Kısacası izole protein kasların gelişmesine yardımcı olur. Çoğu izole proteinler yağ ve laktoz maddesi içermediğinden dolayı çok az miktarda karbonhidrat maddesi içerir. Bir ölçü izole whey proteinin de ortalama olarak 20 gram protein maddesi, 2-5 gram karbonhidrat maddesi ve 0 gram yağ bulunur. İzole protein orijinal olarak çok fazla yağ ve laktoz maddesi, süt şekeri içerir. İzole whey proteinin içerisinde var olan laktoz maddesinin tamamı, iyon değişimi işleminde yok olur. Düşük karbonhidratlı maddelerle diyet yapan kişiler için ideal bir protein kaynağı olmaktadır. İzole protein içerisinde neredeyse hiç karbonhidrat maddesi veya şeker yoktur. İzole protein, antrenman öncesinde ve sonrasında kullanım için çok uygun görülür. İzole protein hızlı bir şekilde kana karıştığından dolayı kaslara ihtiyacı olduğu besin desteğini oluşturur ve kasların iyileşmesini hızlandırır, kasların gelişmesine de yardımcı olur. İzole protein içerisinde bulunan laktoz konsantre protein kullanamayanlar için ideal bir kaynak oluşturur. Tat açısından değerlendirmek gerekirse, izole protein konsantre proteinlere göre daha akışkan halde ve tadı biraz daha güzeldir. İzole proteinleri ayrıştırmak amacıyla özel olarak üretilen filtreler kullanılmaktadır. Bu filtreleme işlemine mikro-filtreleme veya ultra-filtreleme adıyla bilinir. Çünkü izole proteinlerin filtrelenmesi için kullanılan filtrelerin üzerindeki delikler mikroskobik olmaktadır. İzole protein iyon değişimi genel olarak konsantre ve saf şekilde whey proteini elde edilir. İzole protein, iyon değişim kulesine oturtulur ve kimyasal bir saflaştırma işlemi yapılır. 

  İzole Protein

  İzole protein kullanımı ise spor yapan kişiler arasında oldukça fazla rağbet görür. İzole protein vücutta sindirimi hızlı yapıldığı için vücudun antrenmandan sonra hızlı bir şekilde katabolik kas yıkımında, durumdan anabolik kas yapımında duruma geçmesine yardımcı olmaktadır. Doğal bir amino asit kaynağı olan izole protein, büyümeyi desteklediğinden dolayıdır ki bebek mamalarında kullanımı sağlanır. Besinlerdeki protein oranını arttırmak amacıyla enerji çikolataları içerisinde, süt ürünlerinde, atıştırmalık besinlerde ve mısır gevrekleri benzeri olan hazır gıdalarda kullanılmaktadır. En saf izole protein ise izole whey proteini olmaktadır. İzole proteini, konsantre proteinlerin iyon değişimiyle yada mikrofiltreleme işleminden geçirilerek saflaştırılmasıyla elde edilmektedir.

  ]]>
  Yumurta Protein https://www.protein.gen.tr/yumurta-protein.html Wed, 14 Nov 2018 03:03:02 +0000 Yumurta Protein, bir çok hayvanın özellikle kuşların embriyo yu korumak amacı ile yumurtladığı oval şeklinde ve yuvarlak olan cisimlerdir. Bir çok hayvanın yumurtası besin olarak kullanılmakla beraber özellikle tavuk yumurtas Yumurta Protein, bir çok hayvanın özellikle kuşların embriyo yu korumak amacı ile yumurtladığı oval şeklinde ve yuvarlak olan cisimlerdir. Bir çok hayvanın yumurtası besin olarak kullanılmakla beraber özellikle tavuk yumurtası insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Tavuk yumurtası sayısız yemekte malzeme olarak kullanılmaktadır. Dünyanın hemen hemen her mutfağında yaygın olarak bulunmaktadır. Yaygın olarak bilinen bıldırcın yumurtasının protein bakımından tavuk yumurtasından daha proteinli olduğu, doğru değildir. Yapılan araştırmalara göre tavuk yumurtası içerisindeki protein oranı bakımından en zengin besin olma özelliğini korumaktadır. Bir büyük yumurta yaklaşık 6 gram protein içermektedir. Yumurta proteininin %45'i sarısında, %55'i beyazında bulunmaktadır. Proteinlerin vücut fonksiyonlarını düzenleme de önemli bir görevi bulunmaktadır. Proteinler aminoasit adını verdiğimiz yapı taşlarından oluşmaktadır. İnsan anatomisi vücudumuzun ihtiyacı olan bütün aminoasitleri üretememektedir. Esansiyel aminoasitler adını verdiğimiz bu madde yumurta içerisinde bulunmaktadır. Bu sebeple yumurta da bulunan proteinlerin tamamı vücut için kullanılmaktadır. Dışarıdan alınan proteinlerin büyük çoğunluğunu yumurta tek başına karşılamaktadır. Yüksek protein içeriği ve düşük fiyatı ile yumurta mental ve fiziki olarak hızla büyüyen bebek ve çocuklar için iyi bir besindir. 

  Yumurta Protein

  Yumurta Protein, içerisinde riboflavin, folat, B12 vitamini, D ve E vitamini kaynağıdır. Protein sinir sistemi ve büyümede önemli rol oynamaktadır. Erişkin bayanlarda protein ihtiyacının arttığı gebelik ve emzirme döneminde içerdiği yüksek protein sebebi ile  yumurta tüketilmeli ve temel besinler arasında bulunmalıdır. Bunun yanı sıra özellikle gelişme çağında ve yaşlılıkta da gerekli kas kütlesinin korunması amacı ile yumurta tüketilmelidir. Protein gereksiniminin arttığı enfeksiyonlu hastalar da vücut direncini sağlamak adına yumurta tüketimi tavsiye edilmektedir. Proteinleri yanı sıra yumurta da bulunan A, B, D, E vitaminleri de bulunmaktadır. Yumurta beyazında ise protein ve riboflavinin yarıdan fazlasını içerisinde ihtiva eder. Yumurta sarısındaki demir miktarı etteki demire benzer. Demir kan içerisinde bulunan önemli bir maddedir, yetersiz alındığında anemi (kansızlık) oluşur. Ayrıca demirin büyüme ve hastalıklara karşı korunmada da rolü vardır. Bu nedenle yumurtanın tüketimi gebe kadınlar ve çocuklar gibi demir gereksinmesi fazla olan bireyler için çok önemlidir.

  ]]>
  Tavuk Protein https://www.protein.gen.tr/tavuk-protein.html Wed, 14 Nov 2018 05:27:06 +0000 Tavuk Protein, tavuk protein, genel olarak protein içeren besinlerin başında yer almaktadır. Beyaz etler arasında tavuk protein açısından oldukça önemlidir. Tavuk eti aynı zamanda protein kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda az Tavuk Protein, tavuk protein, genel olarak protein içeren besinlerin başında yer almaktadır. Beyaz etler arasında tavuk protein açısından oldukça önemlidir. Tavuk eti aynı zamanda protein kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda az miktarda kalori içerdiğinden bir çok uzman diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Aynı zamanda tavuk eti diğer etlerle kıyaslandığında özellikle kırmızı etle kıyaslandığında protein miktarı olarak çok fazla gerisinde kalmamakla birlikte sağlık açısından daha önemli bir yeri vardır. Kırmızı etlerin fazla tüketilmesi durumunda kalp sorunları ve kolesterol gibi ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabileceklerinden tavuk eti tüketilerek protein ihtiyacı karşılanmalıdır. Tavuk eti genel olarak ele alındığında tavuğun bölgeleri ayrı ayrı incelenerek tüketilmelidir. Yani örnekle açıklayacak olursak tavuk göğsü diğer bölümlere göre daha fazla protein içermektedir. Ve genel olarak pişirilme türlerine göre de protein miktarları farklılık göstermektedir. Bizde sizler için tavuk etinde sağlıklı bir şekilde protein ihtiyacınızı karşılamanız için tavuk etinin bölümlerini ve pişirilme türlerine bağlı olarak elde edilen protein miktarlarını ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

  Tavuk Protein Bakımından En Zengin Kısımı; Tavuk protein bakımından en zengin kısımı genel olarak tavuk göğüsü kısmıdır. Tavuk kısımında bulunan protein miktarı belirtmek gerekirse göğüs kısımında 100 gr tavuk etinde 30 gr. kadar protein bulunmaktadır. Aynı şekilde tavuk eti kanat veya but kısımında bulunan protein miktarı ortalama olarak 18 gr. kadardır. Bundan dolayı, uzmanlar bol miktarda tavuk göğsü tüketilmesi taraftarıdır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tavuk göğsünde bulunan deri kısımın ayrıştırılarak tüketilmesi gerekmektedir. Tavuk göğüsünde bulunan derilere sağlık açısından oldukça zararlıdır. İçerdiği yağ miktarından kaynaklı olarak kolesterol ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı, uzmanlar kesinlikle tavuk göğsünde bulunan yağlı derinin mutlaka ayrıştırılarak tüketilmesi gerektiğini uyarmaktadır.

  Tavuk Protein
  Tavuk Protein Bakımından Pişirilme Yöntemleri; Tavuk etinin protein bakımından daha fazla protein elde edilmesi amacıyla en uygun pişirme yöntemi ise; genel olarak tavuk eti ızgarada fırında ve haşlaması yapılarak tüketilir. Dikkat etmeniz gereken husus hangi ortamda pişirilmesini sağlıyorsanız sağlayın çok yüksek ateşte pişirilmesini gerçekleştirmeyiniz. Yani yüksek ateşte pişen tavuk etlerinin içerdiği protein miktarında azalma olacaktır. Örnek verecek olursak tavuk etini mangal üzerinde pişirirken dikkatinizi çekmiştir. Yüksek ateşte ve tavuk etleri mangal üzerinde iken ateşe yakın olduğu sırada tavuk etinden bol miktarda suyu ve yağı ateşe akmaktadır. Ateşe düşen bu tavuk suyu bol miktarda protein içermektedir. Aynı zamanda protein miktarında azalma olması ile birlikte aynı zamanda içerdiği B1 vitaminde yüksek oranda kaybolmaktadır. Bundan dolayı fırında ızgara veya haşlamasını yaparken kesinlikle yüksek ateşte pişirmeyin. Bununla birlikte tavuk etinden yüksek oranda protein ihtiyacını karşılamak ve içerdiği protein miktarından azalma olmaması için uzmanlar genel olarak haşlaması yapılarak tavuk suyu ile birlikte tüketilmesinin daha sağlıklı olacağı yönünde hem fikirlerdir. Haşlaması yapılırken mutlaka deri kısımını ayrıştırarak ve iyice temizlemesini gerçekleştikten sonra kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmesini sağlayın. Ayrıca belirtmek gerekirse tavuk etleri protein bakımından zengin olmasından kaynaklı olarak zararlı olan bakterilerin yaşam alanları olarak çok uygun bir ortamdır. Bakteriler protein içeren besinlerde yaşam alanları daha uygun ve çok çabuk şekilde çoğalabilmektedirler.
  ]]>
  Lor Peyniri Protein https://www.protein.gen.tr/lor-peyniri-protein.html Wed, 14 Nov 2018 19:15:22 +0000 Lor Peyniri Protein, Protein, insan vücudunda en fazla bulunan mineraldir ve vücudumuzda bulunan proteinin yüzde doksan dokuzu kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunur. İnsan sağlığı ve özellikle çocukların gelişimi için çok öne Lor Peyniri Protein, Protein, insan vücudunda en fazla bulunan mineraldir ve vücudumuzda bulunan proteinin yüzde doksan dokuzu kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunur. İnsan sağlığı ve özellikle çocukların gelişimi için çok önemlidir. Bu çok faydalı mineral en fazla yumurta, et, süt  ürünlerinde bulunur. Süt ürünleri arasında lor peyniri en fazla protein miktarına sahip olan üründür.

  Uzmanlara göre peynir altı suyundan elde edilen lor peynirinin biyolojik değerleri 126 olarak tespit edilmiştir. 1 adet yumurtada bulunan protein miktarı ise 100 olarak belirlenmiştir. Yani lor peynirinin biyolojik değeri yumurtadan çok daha yüksektir. Yumurtaya karşı alerjisi olan kişi, lor peyniri tüketerek protein ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilmektedir.

  Lor Peyniri Protein
  Günümüzde bir çok hastalığın sebebi dengesiz beslenme olarak kabul edilmektedir. Çocuklu yaşlardan başlayarak vücudu için gerekli olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar alan bir kişi diğerlerine göre çok daha sağlıklıdır. Özellikle protein ihtiyacı yeteri kadar karşılanmaz ise, insanlar çok erken yaşta dişlerini bir bir kaybetmeye, daha da ilerleyen yaşlarda ise, kemik erimesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Hemen her gün kahvaltıda veya diğer öğünlerde yediğimiz peynirleri lor peyniri ile değiştirirsek ihtiyacımız olan protein miktarını büyük ölçüde karşılamış oluruz. Özellikle hamile kadınların ve süt veren annelerin tüketmeleri kendi ve bebeklerinin sağlığı için son derece önemlidir.
  ]]>
  Pirinç Proteini https://www.protein.gen.tr/pirinc-proteini.html Wed, 14 Nov 2018 19:37:59 +0000 Pirinç Proteini, Beslenmemizde önemli bir  yere sahip olan pirinci veren tarım bitkisi Pirinç veya üreticinin deyişiyle çeltik, buğdaygillerden bir besin maddesidir. 20 kadar türü bulunur ve anayurdu kesin olarak bilinmeyen, fa Pirinç Proteini, Beslenmemizde önemli bir  yere sahip olan pirinci veren tarım bitkisi Pirinç veya üreticinin deyişiyle çeltik, buğdaygillerden bir besin maddesidir. 20 kadar türü bulunur ve anayurdu kesin olarak bilinmeyen, fakat dünyanın ılıman sıcak yerlerinde çok yaygın olarak yetiştirilen pirinç bitkisinin tarımı, Türkiye' de de geniş ölçüde yapılmaktadır. Ayrıca üretimi zahmetli ve çok emek isteyen bir bitkidir.

Pirinç Tüketmek İçin On Neden
 • Pirinç iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Günlük enerjimizin % 50’sini karbonhidratlardan alırız. 100 gram pirinç 360 kalori vermektedir. Şeker indeksi sofra şekerine göre daha düşüktür.  Pirinç eğer sebze ve salatalar ile tüketildiğinde kan şekerimizi hızlı bir şekilde yükseltmez. Pişmiş iki yemek kaşığı pirinç ortalama olarak bir dilim ekmeğe eşdeğer sayılır.
 • Bitkisel besinler içerisinde iyi derecede protein içerir. Yoğurt, yumurta ve baklagillerin olduğu menülerde pirinçten gelen protein değeri daha artar..
 • Pirinç alerjen maddeler içermez. Altıncı ayını doldurmuş olan bebeklerde muhallebi yapımında pirinç ununun kullanılması önerilir.
 • Gluten içermez. Bundan dolayı çölyak hastalığı olanlar rahatlıkla kullanabilir.
 • Kabuksuz olan pirincin lif içeriği çok az olduğundan ishal tedavisinde kullanılabilir. 
 • Sporcuların karbonhidrata ihtiyacı vardır, artan karbonhidrat ihtiyacı için iyi bir kaynaktır. Sporculardan yola çıkarak diyebiliriz ki;sporcuların enerji için proteine değil karbonhidrata daha çok ihtiyacı vardır ve en ekonomik yakıt karbonhidratlardır.
 • Tek başına tüketildiği zaman şişmanlatmaz. Aslında yiyeceklerin tek başına şişmanlattığı doğru bir bilgi değildir. Önemli olan kişinin ihtiyacı olan enerjiyi yeterince alması ve harcamasıdır. Harcanmayan fazla enerji kaynakları ne olursa olsun kilo almaya neden olur. 
 • İçerdiği bol potasyum ve azot sayesinde kan basıncı değerlerinin düzenli akışını sağlar. Bu özelliğinden dolayı yüksek tansiyon ve böbrek hastalarında sık tüketilmesi faydalıdır.
 • Pirinç B gurubu vitaminleri bakımından özellikle B1 ve B2 vitaminlerince zengindir. B grubu vitaminler enerji oluşumuna yardımcıdır. Karbonhidrat, protein ve yağların vücutta kullanımı için gerekli yardımcı enzimlerin fonksiyonlarında etkindirler.
 • Besleyici ve hazmı kolay olduğu için hastalar tarafından rahatça tüketilir.

Protein tozları ileri teknoloji ile üretilmektedir, hayvansal kaynaklı olan protein tozları veteriner kontrolünde bulunan hayvanlardan elde edilir bununla birlikte sütünde ve etinde kimyasal antibiyotiklerin olmaması gereken hayvanlar olmalıdır. 

Wuhan Üniversitesi’nde (Çin) yapılan bir çalışmada, pirinç tanelerinde, insan kanında bulunan bir protein türü elde edildi. Pirinçteki bu protein, insan serumu albumin  ile aynı özellikler taşıyor. Genellikle kan bağışı ile elde edilen albumin proteini, bazı karaciğer hastalıklarında olduğu gibi, travmatik şok ve yanık tedavilerinde de kullanılıyor.

Pirinç Proteini
Esmer Pirinç Proteini: Özel işlemler sonucunda karbonhidrat ve proteini ayrılan esmer pirinç yüzde 70 oranında protein içeren bir takviyeye dönüşüyor. Bilindiği gibi  arjinin nitrik okside dönüşür. Nitrik oksit ise vücut kan damarlarını genişleten ve hücrelerin daha fazla beslenmesini sağlayarak kasların iyileşme sürecini hızlandıran bir maddedir. Diğer artısı ise içeriğinde sporcularda antrenman sırasında kasların yorulmasını geciktiren ve kas büyümesini tetikleyen glutamin amino asidi bulundurmasıdır.

Protein Tozu Zararlı mı

Proteinlerin peynir altı suyu, süt, et, soya, yumurta ve pirinç gibi gıdalardan elde edildiği belirtildi. Protein tozu aslında proteinden farklı bir şey  değildir.  Protein tozu kansere yol açıyor mu Amerika'da yapılan araştırmalara göre kanser yapması bir yana vücuda bi]]> Karbonhidrat Protein Yağ https://www.protein.gen.tr/karbonhidrat-protein-yag.html Thu, 15 Nov 2018 11:51:41 +0000 Karbonhidrat Protein Yağ, vücut sisteminin hareketli kazanması için gerekli olan minerallerdendir. Bu besin maddeleri vücuda alındığında vücut dengesi sağlanır ve vücut çalışma sistemi, kişilerde enerji artışı ve herhangi b Karbonhidrat Protein Yağ, vücut sisteminin hareketli kazanması için gerekli olan minerallerdendir. Bu besin maddeleri vücuda alındığında vücut dengesi sağlanır ve vücut çalışma sistemi, kişilerde enerji artışı ve herhangi bir hastalığa karşı korunma gerçekleşir.

Karbonhidrat 

Karbonhidrat, dünyada en önemli ve en yaygın olan organik maddelerden olmaktadır. Karbonhidrat, bitkisel mikro organizmadan, karbon maddesinden, sudan ve ışık enerjisinden oluşmuştur. Karbonhidratların yapısında oksijen bulunması nedeniyle, oksidasyon halinde olan yağlar ve proteinlere göre çok daha az oksijene ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı karbonhidratlar, ekonomik enerji kaynağı olarak ön plana çıkmakta. Karbonhidratlar, yağ ve proteinlere göre %4-5 oranında daha fazla enerji kaynağı olarak kullanmaktadır. Karbonhidratlardan zengin bir beslenme programı izleyen kişiler, normal yağ ve proteinden zengin diyet alanlara göre daha uzun süre yorulmadan çalışırlar. Karbonhidrat yapısına göre monosakkarit madde, disakkarit madde, oligosakkarit madde ve polisakkarit madde şeklinde sınıflandırılmaktadır. Karbonhidrat kaynakları genel itibariyle basit olarak ve kompleks şekilde ayrılmaktadır. Basit şekerler çabuk emilir ve kan şekerinde ani yükselme ve düşüşe sebep olurlar. Çay şekeri, süt şekeri, meyve şekeri, bal ve reçelde bu gruba dahil olmaktadır. Bileşik olan karbonhidratların sindirimi daha uzun sürmektedir. Kan şekeri üzerindeki etkileri daha yavaş ve uzun süreli olarak gerçekleşir. Tahıl maddeleri, kuru baklagiller ve sebzeler bu gruba dahil olmaktadır. 

Karbonhidrat Protein Yağ

Protein 

Protein, canlıların hücre yapılarının temel taşı olarak bilinir. Bu nedenden dolayı protein adı verilir. Protein, yunanca da ilk veya birinci anlamında kullanılan protos kelimesinden gelir. Her canlı kendine özgü bir protein bileşimine sahip olmaktadır. Bu nedenden dolayı da bir organizmadan diğer bir organ, kan ve doku yapısını direk olarak aktarmak oldukça zor gerçekleşir. Her hücrede 5000’e yakın protein çeşidi vardır. Bunların çoğunluğu enzimlerden oluşur. İnsan organizmasında olan proteinlerin çeşitli görevleri bulunmaktadır. Katılmadıkları biyokimyasal olay yok denecek kadar azdır. Besin maddesindeki protein maddelerinin görevi, vücutta bulunan aminoasitleri uyararak vücuda has protein maddelerini oluşturur. Bu nedenden dolayı, minimal veya optimal protein ihtiyacından söz etmek doğru olmaz. Önemli olan protein ihtiyacı değil, esansiyel amino asitlere gerken ihtiyaçtır. Aminoasitlere duyulan ihtiyaç, yaşa göre ve vücudun performansına göre değişim gösterir. Besin maddelerinde proteinin kalitesi, organizmanın ihtiyaç değişim göstermektedir. Protein esansiyel aminoasitlere göre ölçülmektedir. Proteinler kas yapımında ve doku tamirinde gerekli olan maddelerdir. Sadece karbonhidrat ve yağ miktarında bir yetersizlik söz konusu olduğu vakit vücut proteini bir enerji kaynağı olarak kullanır. Bu şekilde bir oluşum söz konusu olduğunda, kaslarda ve zayıf dokularda kayıplar meydana gelecektir.

Yağ 

Yağ, genel olarak şişmanlık nedeni gösterilmekte olup, kötü bir üne sahip olsalar bile insan bu besin maddesi olmadan hayata devam edemez. Yağlardan elde edilen enerji karbonhidratlarla telafi edilse de; A vitamin, D vitamini, E vitamini ve K vitaminlerinin bağırsakta çözülerek kana geçebilmesi için vücut belirli oranda yağa ihtiyaç duyar. Yağda eriyen vitamin maddelerinin vücutta emilim ve taşınmasından farklı yağların diğer görevleri de; Yağların iyi bir enerji kaynağı olması. Aynı miktardaki karbonhidrat maddesi ve protein maddesinden 2 katı daha fazla kaloriye sahip olması. Yağlar, insan vücudunda oluşmayan ve vücut için gerekli görülen maddelerin vücuda alınmasını sağlamaktadır. Yağlar, bazı hayati önem oluşturan organların koruyucu yağ tabakasını meydana getirir. Yağlar, deri altında olan depolarıyla soğuğa karşı vücut ısısının korunmasında v]]> Cevizdeki Protein https://www.protein.gen.tr/cevizdeki-protein.html Fri, 16 Nov 2018 11:50:50 +0000 Cevizdeki Protein, ceviz besin değeri yönünden çok değerli bir protein maddesidir. İçerisin de ki vitaminler, proteinler ve mineraller sayesinde çok güçlü bir antioksidan dır. Ceviz içerisinde bulunan  bir omega 3 yağ asidi olan Cevizdeki Protein, ceviz besin değeri yönünden çok değerli bir protein maddesidir. İçerisin de ki vitaminler, proteinler ve mineraller sayesinde çok güçlü bir antioksidan dır. Ceviz içerisinde bulunan  bir omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit, esas E vitamini  olan ve pek çok bitki tohumunda da bulunan gama-tokoferol, kolestrol benzeri bir moleküle sahip olan kolestrol plaklarının damarlardan temizlenmesini sağlayan fitosteroller cevizin içerisindeki değerli maddelerdir.. Ceviz içerisinde vitamin E içeriği çok yüksek bir kuru yemiştir. Ceviz içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ve fluorit bulunmaktadır. Ceviz de bulunan vitaminler ise; B1, B2, B3, B5, B6, B9, folik asit, folat, B12, A, karoten, likopen, vitamin beta, vitamin gama, karoten beta, karoten alfa gibi daha pek çok vitamin bulunmaktadır. 


Cevizdeki Protein
Cevizdeki protein, 100 gram yenilebilinir iç ceviz de yaklaşık olarak 14 gram protein bulunmaktadır. Bu proteinlerin büyük bir çoğunluğu sindirilebilir proteindir. Bu özellik sayesinde özellikle vejeteryan beslenme de özellikle tercih edilmekte ve besin değerini arttırmaktadır. Ceviz kolestrol içermez bu yönüyle doymamış yağ asidi oranı yüksek bir protein kaynağıdır. Ceviz yağının %58'i linoleic asit, %12'si linolenic asitten oluşmaktadır. Bu iki yağ asidi kolestrol düşürücü etkileri ile sağlıklı yaşam için gereklidir. Ceviz başta damar tıkanıklığı, şeker hastalığı, mide gazı giderme de, grip ve nezle de bağışıklığı güçlendirmek için, öksürükte yorgunluk ve bitkinlik de kullanmak iyi gelmektedir. En önemli özelliği olan kalp damar hastalıkları için her gün bir avuç ceviz yemek faydalıdır. 
]]> En Çok Protein İçeren Besinler https://www.protein.gen.tr/en-cok-protein-iceren-besinler.html Fri, 16 Nov 2018 14:24:01 +0000 En Çok Protein İçeren Besinler, insan vücudunun temel yapı taşı konumunda olan proteinin faydalarını sayacak olursak ayak tırnağından saç teline kadar  mevcut olan tüm dokuların sağlıklı kalmasına yardımcı ol En Çok Protein İçeren Besinler, insan vücudunun temel yapı taşı konumunda olan proteinin faydalarını sayacak olursak ayak tırnağından saç teline kadar  mevcut olan tüm dokuların sağlıklı kalmasına yardımcı olan ana bileşenlerindendir. Vücudumuzdaki gerekli enerjinin bir bölümü tüketilen besinlerde bulunan proteinlerden sağlanmaktadır. Protein ayrıca yetişkin kişilerde verdiği enerjinin doğrultusunda bozulmuş dokuların tamir edilmesinde de önemli bir görev üstlenmektedir. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda ise alınan yeterli miktardaki protein kas gelişiminin sağlıklı olmasını ve büyümeye yardımcı olur. Büyüme döneminde olan çocuklar, beden gücü gereken ağır iş yapan kişiler ve sporcuların bol bol protein içeren yiyecekler tüketmeleri gereklidir.

Hayvanlar Proteinler

Özellikle kırmızı et en çok protein içeren besinler arasında yer almaktadır. Ancak kırmızı etin içeriğinde barındırdığı doymuş yağ nedeni ile kolesterole sebep olur. Bu nedenle fazla oranda protein barındıran besinler tüketmek özellikle kalp hastalıklarının yanında pek çok değişik hastalığı da tetikleyebilir. Bu nedenle öncelikle bir beslenme uzmanı gözetiminde beslenmeye devam edilmesi tavsiye edilir. Kırmızı ete oranla daha sağlıklı olan beyaz ete yönelmek insan sağlığı için daha da faydalı olacaktır. Beyaz etin açılımında ise hindi, tavuk ve balık eti kırmıza ete oranla daha az miktarda yağ içermektedir.

 • Hindi te tavuk etinin yaklaşık olarak 100 gramında yaklaşık olarak 30 gram civarında protein bulunur.
 • Dana ve sığır etinin yaklaşık olarak 100 gramında bulunan protein miktarı 36 gram civarındadır.
 • Balık etinin 100 gramında ise yaklaşık olarak 26 gram civarında protein yer alır.
 • Hayvansal besinler içerisinde yer alan peynirin yaklaşık olarak 100 gramında 69 gr kadar protein bulunmaktadır.
 • Süt de hayvansal proteinler açısından değerli bir besindir ve sütün 100 gramında 6 gram protein yer almaktadır.
 • Protein açısından önemli bir yere sahip olan yumurtanın 100 gramında yaklaşık olarak 13 gram protein yer alır.
En Çok Protein İçeren Besinler

Bitkisel Proteinler

Beslenme kalitesini sağlıklı bir şekilde artırmak için günlük beslenme programında hayvansal proteinlerin yanı sıra bitkisel proteinlere de mutlaka yer verilmelidir.

 • Badem
 • Soya Fasulyesi
 • Tahıllar
 • Badem, fındık ve fıstığın 100 gramında yaklaşık olarak 33 gr protein yer almaktadır.
 • Protein bakımından zengin olan kuru fasulyenin 100 gramında ise 6 gram protein bulunmaktadır.

En Çok Protein İçeren Besinler

En çok protein barındıran besinlerin protein oranını aşağıda hazırladığımız listede birlikte inceleyelim.

 • Kepek ekmeği
 • Muz
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Havuç
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Patates
 • Karides
 • Yulaf
 • Kuşkonmaz
 • Mezgit
 • Hamsi
 • Makarna
 • Esmer pirinç
 • Kuzu eti
 • Istakoz

İnsan vücudunun tüm hücrelerinde protein yer almaktadır. Hormonlar örnek verecek olursak insülin, adrenalin ve benzeri hormonların tamamı kendi başlarına birer proteindir. Ayrıca hormonların dışında enzimler, kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan antikorlarda proteinden üretilmektedir. Protein bunların yanı sıra kıkırdak dokusunun, bağ dokusunun, cildin ve kasların yapı taşlarını meydana getirir. Organları, dokuları ve kasları oluşturan proteinlere ise " yapısal proteinler" adı verilir. Örnek verecek olursak bağ dokusuna ve cilde gerekli olan esnekliği sağlayan kolajen de bir proteindir.

]]>
Beyaz Peynir Protein https://www.protein.gen.tr/beyaz-peynir-protein.html Sat, 17 Nov 2018 03:12:47 +0000 Beyaz peynir proteini saç telinden tırnaklara kadar bütün hücrelerin mühim tek fonksiyonel ve yapısal bileşeni olan besinlerdendir. Vücudun ürettiği enerjinin tahmini %10-15'i, gıdalar yöntemiyle edinilen proteinlerden gelm Beyaz peynir proteini saç telinden tırnaklara kadar bütün hücrelerin mühim tek fonksiyonel ve yapısal bileşeni olan besinlerdendir. Vücudun ürettiği enerjinin tahmini %10-15'i, gıdalar yöntemiyle edinilen proteinlerden gelmektedir.Bilhassa çocukluk çağında yeterlidir miktarda protein kullanımı sıhhatli tek gelişme amaçlı mühimdir. Yetişkinlerde ise, enerjinin yanında hücrelerin onarımı amaçlı de proteine gereksinim vardır.

Bütün hayvan ve nebat hücreleri tek miktar protein içermesine karşın, besinlerdeki protein ölçüsü çok fazla çeşitli kıymetlerde olabilmektedir. Beyaz peynir, A  B2 ve B12 vitamini; kalsiyum, fosfor, çinko minerallerinden zengin olan, protein muhtevası fazla tek besindir. Bu sayede kemik ve diş sıhhati açısından mühimdir. İçeriğindeki konjuge linoleik asit ile kansere karşın koruyucudur.
Hayvansal Protein 
Hayvansal gıdalardan edinilen proteinler, vücudun gereksinim duyduğu anında hemen bütün amino asitleri içeren. Fakat kırmızı et, dik oranda protein içermesine nazaran temkinli tüketilmedir, nedeni ise berbat kolesterole  (LDL kolesterol )  yol açan doymuş yağ açısından da zengindir. Fazla miktarda miktarda doymuş yağ içeren besinlerin itinalı şeklinde tüketilmesi, en başta kalp hastalıkları olmak üzere birtakım öbür hastalıklara yakalanma rizikosunu arttırır. Kırmızı ete benzer şeklinde, tekrardan protein açısından zengin olan fakat ek olarak az yağ içeren tavuk, hindi benzeri kümes hayvanları ve balık yiyebilirsiniz. 2007 senesinde Kanser Denetim Fonu açısından yayınlanan rapora yönelik, kırmızı et kullanımı kişi başına haftada 500 gram pişmiş et  ( 750 gram çiğ et)  ile sınırlandırılmalıdır. İşlenmiş etlerin kullanımı ise  (sosis, salam, pastırma, hamburger eti, fast liste food tavuk, kavurma gibi)  önerilmemektedir.  
Kırmızı et ve kümes hayvanları dahil olmak üzere olmak üzere, çok fazla az miktarda et tüketiyorsanız ya da hiç tüketmiyorsanız, beslenmenize protein açısından zengin olan sebzeleri eklemelisiniz. Nebatlar, hayvansal gıdalar benzeri beden amaçlı gereken bütün amino asitleri içermez, bu sebeple tüketilen sebzeler sıkı dengelenmeli ve gereksinim duyulan amino asitler yönden uyumlu tek rejim düzeni oluşturulmalıdır. Soya mahsulleri, baklagiller, fasulye, birtakım yemişler ve tahıllar bitkisel protein açısından zengin olan gıdalar içerisindedir.

Beyaz Peynir Protein
Günde Ne Kadar Protein Alınmalı 
Sağlık uzmanları, erkekler amaçlı 55,5 gram, bayanlar içinse 45 gram proteinin gündelik gereği karşılamaya yeterlidir olacağını belirtiyorlar. Gün içerisinde bir liste 2 öğün, protein açısından zengin olan yiyecekler yiyecek bu miktarlarda protein almanızı sağlayacaktır.Türk mutfağında en fazla fazla yenebilen yemekler düşünüldüğünde ihtiyaçtan fazla miktarda protein tükettiğimiz söylenebilir. Çocukların gereksinim duyduğu protein ölçüsü ise yaşa ve kiloya ilişkili şeklinde değişmektedir. Aşağı yukarı tek ölçüt sunmak gerekirse; 4-6 yıl arası normal kilodaki çocuklar 22 gram, 7-10 yıl arasındaki çocuklar gün içerisinde 28 gram protein tüketmelidir. Elbette bu proteinin alındığı kaynağın kalitesine İlgi edilmelidir.

Protein Açısından Zengin Olan Besinler 
Aşağıdaki listede dik miktarda protein içeren, az yağlı besinleri inceleyebilirsiniz. Fakat bu liste protein açısından zengin olan hayvansal ve bitkisel gıdaların tam listesi değildir. Arkadaşımızın sıhhat şartlarına ilişkili şeklinde bu listede yer alan birtakım besinlerin tüketilmesi mahzurlu olabilmektedir. Bu sebeple rastgele tek hastalık sebebiyle itinalı ilaç kullanıyorsanız protein açısından zengin olan rejim düzeni amaçlı tek uzmana danışmanızı öneririm.
]]>
Protein İçeren Besinler https://www.protein.gen.tr/protein-iceren-besinler.html Sat, 17 Nov 2018 09:04:03 +0000 Protein İçeren Besinler, dengeli bir şekilde vücuda alındığında bir çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak proteinler besin yoluyla vücuda alınması önerilmektedir. Fakat protein içeren besinleri tüketirken belirtmek gere Protein İçeren Besinler, dengeli bir şekilde vücuda alındığında bir çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak proteinler besin yoluyla vücuda alınması önerilmektedir. Fakat protein içeren besinleri tüketirken belirtmek gerekirse çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü protein içeren besinler genel olarak doymuş yağ içerdiğinden fazla alınması durumunda kolesterol, kilo alma ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Protein vücuda kattığı en büyük yarar ise vücudumuzda bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak hücrelerin bileşenlerini oluşturmaktadır. Bunun yanında saç, tırnak ve dişlerimiz gibi vücudumuzun bileşenlerin sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Bundan dolayı vücudun protein ihtiyacını karşılamalıyız. Özellikle çocukluk döneminde alınması gereken protein bununla birlikte ileri yaşlarda sağlıklı yaşam içinde hayatımızda günlük belirli miktarda alınması gerekmektedir. Protein ihtiyacı günlük olarak cinsiyet olarak bayanlar 45 gr. erkeklerde ise 55 gr. alınması önerilmektedir. Fakat alınması gereken ihtiyacı genel olarak uzman bir diyetisyenler tarafından belirlenmesi ve uzman bir diyetisyenin belirlediği diyet programına göre alınması daha doğru olacaktır. Çünkü her bünyenin metabolizması ve protein ihtiyaçları farklı olabilceğinden aşırı kilolara maruz kalmamanız ve diğer sağlık sorunları ile karşılaşmamanız için uzman bir diyetisyen kontrolünde diyet programları ile gerçekleştirmeniz daha uygundur.

Protein İçeren Besinler
Protein İçeren Besinler Ve İçerdikleri Protein Miktarları; Protein içeren besinler arasında ilk sırayı hiç kuşkusuz hayvansal ürünler tarafından karşılanmaktadır. Gerek süt ürünleri ve büyük baş hayvanların ( sığır manda) kırmızı etleri ve beyaz etler gibi besinler başlıca protein içeren besinlerdir. Bundan dolayı başlıca protein içeren besinlerde genel olarak 100 gr. besin miktarlarında bulunan protein miktarlarını ve kalori değerler bakımından maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Kırmızı Et; Kırmızı et protein içeren besinler arasında ilk sırayı almaktadır. Fakat uzmanlar genel olarak her gün kırmızı et alınması taraftarı değildirler. Kalori değeri olarak çok yüksek olan kırmızı et miktarı uzmanlar tarafından haftada maksimum 750 gr. alınması yönünde uyarmaktadır. Aksi takdirde ciddi kalp sorunları ve kolesterol gibi sorunlarla karşılaşabileceği yönünde uyarmaktadırlar. Genel olarak 100 gr. kadar kırmızı ette 35 gr. kadar protein ihtiyacınızı karşılamaktadır. Buda sizler için günlük alınması gereken protein ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır.
 • Süt Ve Süt Ürünleri; Süt ve süt ürünleri genel olarak protein içeren bir diğer önemli besinler arasındadır. Özellikle peynir ürünlerin bir çoğunda özellikle yoğurt ve peynirde oldukça yüksek protein miktarı mevcuttur. Süt ve süt ürünlerinde genel olarak tüm ürünlerde 100 gr. kadarında bulunan protein miktarları ise; yoğurt 4,5 gr. süt tam yağlı 3,7 gr. yarım yağlı süt 3.1 beyaz peynirde ise 17 gr. süzme peyirde ise 36 gr. protein içermektedir. Görüldüğü üzere peynirde büyük oranda protein içermektedir. Belirtmek gerekirse özellikle beyaz peynirin uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü beyaz peynirler diğer besinlerden farklı olarak içerdiği protein miktarının çok olması ile birlikte az miktarda kalori bulunmaktadır. 
 • Beyaz Et Ve Yumurta; Beyaz ette ve yumurtalarda aynı şekilde yüksek oranda protein miktarı bulunmaktadır. Aynı şekilde 100 gr. tavuk etinde ortalama olarak 30 gr kadar protein bulunmaktadır. Aynı şekilde az miktarda kalori bulunmaktadır. Tavuk etlerinde az miktarda kalori bulunmasına rağmen aynı durum yumurta için söz konusu değildir. 1 adet yumurta protein olarak 13 gr. içermekte iken kalori olarak yüksek orana sahiptir.
]]> Tavuk Göğsü Protein https://www.protein.gen.tr/tavuk-gogsu-protein.html Sun, 18 Nov 2018 08:35:15 +0000 Tavuk göğsü protein, içeren çok lezzetli besindir. Beslenme açısından faydaları çoktur. Yetişkinlerin ve çocukların yemesi çok faydalı olacaktır.Hatta 7 aylık bebeklere bile vermek gerekir. Tavuk  göğs
Tavuk göğsü protein, içeren çok lezzetli besindir. Beslenme açısından faydaları çoktur. Yetişkinlerin ve çocukların yemesi çok faydalı olacaktır.Hatta 7 aylık bebeklere bile vermek gerekir. Tavuk  göğsü  protein bakımından çok zengin ve liflidir. Liflerinin kısa olduğundan çignemesi kolay ve hazmı kolay bir gıdadır. Tavuk etinin ekonomik açıdan uygun olduğundan ve protein kaynağı oldugundan bol bol tüketebiliriz.Tavuk göğsü protein  açısından, demir, fosfor ve B gurubu vitaminlerinin kaynağıdır. Tavuk proteini vücudumuzdaki hücrelerin büyümesini ve onarımı için elzem olan aminoasit açısından da çok zengindir.İçerisinde az yağ bulunur. Tavuk göğsü etini diyet yapanlar da yiyebilir. Diyet yaparken  ilk tercih edilen tavuk göğsü protein kaynağıdır. Bir tabak tavuk vücuda enerji sağlamak için önemli bir besindir. Çocuklar tarafından da çok sevilir.

Derisiz olarak yenildiğinde 100 gram tavuk sadece 124 kalori derisi ile yenildiğinde 170 kaloriye çıkar.Doymamış yağ asitleri açısından zengindir.Tavuğu pişirirken protein değeri vevitaminleri kaybolabilir.Bu yüzden dikkatli pişirin. Tavuğun suyunu  sakın dökmeyin. Besin değeri suyuna çıkıyor. Besin değeri 
açısından çok zengin olan tavuk suyunu kullanın. Tavuk etini çorbalara kattığınızda hem daha lezzetli olur hemde protein açısından çok faydalı olur.  Kuru fasulye pişirirken tavuk eti ilave ederseniz, protein kalitesini ve denğesi  çok iyi ve lezzetli olacaktır. Özellikle diyet yapanlar için çok iyi besindir. 

Tavuk Göğsü Protein
Tavuk eti kalp damar saglığını korur. Tavuk  proteinden  zengin olduğundan fazla protein alınımı sakıncalıdır. İki kat fazla protein alırsa, vücut idrarla kalsiyumu atar. Buda karaciğer ve böbreklerin zarar görmesine neden olur. Beyaz tavuk eti stres,cilt ve kemikler için içinde çok faydalıdır. Tavuk eti ile balık eti çinko ve selenyum bakımından da çok zengindir ve B vitamini bulunur.Günümüzde  tavuklara verilen  antibiyotiklerin sağlılığımız için zararlı olduğu için güvenilir kasaplardan, marketlerden, ya da çiftliklerden alabiliriz.
]]>
Bulgur Protein https://www.protein.gen.tr/bulgur-protein.html Mon, 19 Nov 2018 01:16:13 +0000 Bulgur protein, Bulgur buğdaydan elde edilen bir besindir. Karbonhidrat, lif ve protein açısından çok faydalı olan bulgur, diyet yapanların vazgeçilmezidir. Protein değeri yüksek olan bulgurun, yağ oranı düşüktür. Üç yemek k Bulgur protein, Bulgur buğdaydan elde edilen bir besindir. Karbonhidrat, lif ve protein açısından çok faydalı olan bulgur, diyet yapanların vazgeçilmezidir. Protein değeri yüksek olan bulgurun, yağ oranı düşüktür. Üç yemek kaşığı bulgur bir dilim ekmekle eş değerdir. Sağlığımız içinde çok faydalı olan bulgur özellikle bağırsak kanseri riskini büyük oranda azaltır. Bulgur içerisindeki folik asit içerisinden çok zengin bir besin kaynağımızdır. Özellikle hamile olan bayanların ilk üç ay tüketmesi uzmanlar tarafından da önerilir. Sindirim sistemini güçlendirir, kansızlığa ve bunun gibi bir çok derdimize deva olur.

Bulgur Protein
Bir porsiyon bulgur pilavının besin değerleri(100 gr)
 • Karbonhidrat (g)15,74
 • Protein (g) 2,68
 • Yağ (g) 5,5
 • Kolesterol (mg) 396 
 • Potasyum(mg) 64
 • Kalsiyum 15
]]>
Protein Anlamı https://www.protein.gen.tr/protein-anlami.html Mon, 19 Nov 2018 06:42:54 +0000 Protein Anlamı, Protein insan vücudunda; büyüme, gelişme, zeka gelişimi, enfeksiyonlara karşı koruma, açılan yaraların tamir edilmesi, çeşitli maddelerin sindirim ve sentezi, sıvı dengesinin sağlanması, azo
Protein Anlamı, Protein insan vücudunda; büyüme, gelişme, zeka gelişimi, enfeksiyonlara karşı koruma, açılan yaraların tamir edilmesi, çeşitli maddelerin sindirim ve sentezi, sıvı dengesinin sağlanması, azot dengesinin sağlanması gibi temel unsurlarda mutlaka gereklidir. İnsanlar protein ihtiyacını hayvani ve nebati yani bitkisel gıdalar karşılar. Farklı besin kaynaklarının hem asit miktarını hemde bu protein içindeki esansiyel amino asit miktarı farklıdır. Amino asitlerinde karboksil gurubu (COOH)  bir de amino gurubu ( NH2) vardır.Hayvani gıdalar daha fazla protein içerir. Meyve ve sebzeler protein bakımından fakir olarak bilinir. 

Protein albüninli madde : organizmanın en önemli yapı taşıdır. Amino asitlerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Karmaşık yapılı organik moleküllerdir.
Protein her canlıların hücrelerinde bulunur. Hücre sitoplazmasında proteinler çözülmüş halde bulunur. Kas, karaciğer gibi organlar ve dokuların % 80 -90 i proteindir. Kemik sistemi ve yağ dokusunda ise protein daha azdır. Vücudumuzun  adelelerinin kasılmasını ve böylecehareketini sağlayan proteinler, organizmanın diğer canlılardan farkındalığını da belirler. Her organizmaların ve organların kendine has proteini vardır. Proteinin kimyasal yapısı incelendiğinde %50 kadarının karbon; diğer kısmının ise oksijen, azot, hidrojen ve kükürtten meydana gelir. Protein büyük moleküllü bileşiklerdir. Bu büyük molekülü, amino asit denen temel organik bileşikleri oluşturur. Amino asitlerinin sayısı çoktur. 21 çeşitli insan proteinin yapısını meydana getirir. Yetişkin bir insanın, günde kilosu başına 1 gr proteine ihtiyacı vardır. Büyüme ve gelişmesi çok hızlı olduğundan ilk aylardaki çocuklarda da bu miktar 3 gr'a çıkar. Anne sütü, bebekler için protein kaynağıdır. Vücudun proteinden faydalanma derecesi proteinin yapısı ile ilgilidir. Bazı yiyecekler bekletilince zamanla protein değerini kaybeder. Yiyecekleri sıcak yerde bekletirsek protein değeri daha fazla düşer. Mayalanmış yiyeceklerde asitler serbest duruma geçtiğinde proteinlerden faydalanmak daha çok artar. Mesela, ekmek hazırlanırken mayalandığı için protein bakımından daha çok faydalıdır.

Protein Anlamı
Proteinden yeteri kadar faydalanmak için enerji veren gıdalar yemeliyiz. Hayvani gıdalardan protein alamayan aminoasit birleşiminden olmuş, yumurta akı, et süt ve bunlar gibi yiyeceklerde bukunan gıdaları yemeleri gerekir. Proteinle en çok ilgilenenler sporcular ve özellikle vücut geliştiricilerdir. Beslenmesine dikkat eden herkes için en çok proteinler içeren besinler, süt proteini insan vücuduna faydası en çok olan protein çeşididir. 100 gr sütte 3 gr protein vardır. Yoğur haücrelerimizin yenilenmesini ve gerekli protein almamızı sağlar.

Protein içeren besinler:

Et, tavuk, hindi, balık, fındık, fıstık, badem, buğday unu, tahıllar, lahana, patates, buğday özü, bakliyatlar, yumurta, peynir, yoğurt ve kefirde bulunur. Bunları tüketmek çok faydalıdır. Bu besinler gereğinden fazla tükatilmemelidir. Çünkü herkesin genetik yapısına göre belli bir protein kaynağına karşı toleransı farklı olur. 
]]>
Böbrekte Protein Kaçağı https://www.protein.gen.tr/bobrekte-protein-kacagi.html Tue, 20 Nov 2018 04:34:42 +0000 Böbrekte protein kaçağı, daha nadir görülen böbrek hastalıkları arasında yer almaktadır. Daha çok çocuklar arasında meydana gelen bu problem çocukların gelişimi üzerinde oldukça büyük bir etki yaratmaktadır. Kişiden alı Böbrekte protein kaçağı, daha nadir görülen böbrek hastalıkları arasında yer almaktadır. Daha çok çocuklar arasında meydana gelen bu problem çocukların gelişimi üzerinde oldukça büyük bir etki yaratmaktadır. Kişiden alınan idrar ile yapılan testlere bakılarak ortaya çıkan protein kaçakları için idrarda her çıkan protein kaçağını böbreklere yormak doğru değildir. İdrarda protein seviyesinin yüksek çıkmasına farklı hastalıklar da neden olabilmektedir.

Kişi sağlığı için olumsuz bir durum olan böbrekte protein kaçağı kimi zaman tek böbrekte kimi zaman da her iki böbrekte sorun olması anlamına gelebilmektedir. İki böbrekte de görüldüğü zaman bu durumun kişinin pek çok sorun yaşamasına neden olacağı da göz önünde bulundurularak bazı böbrek testlerinin yaptırılmasına yol açtığını görebiliyoruz. Bunun için de doktora sabah idrarını yapmadan gitmek büyük bir önem taşımaktadır. Böylece hastaneden aynı gün içerisinde sonuç alma olanağına sahip olabilirsiniz.

Böbrekte Protein Kaçağı
Böbrekte idrar kaçağı kişilerde gelişimi engelleyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. İdrar içinde bulunan protein miktarının artması durumunda kişinin idrarının patolojik incelemelerle detaylı araştırılması ve daha sonra bu araştırmaların sonucuna göre tedavi uygulanması gerekir. Böbrekteki protein kaçması sorununun en büyük nedeni olarak kişinin yapmış olduğu egzersizler görülmektedir. Aşırı miktarda yapılan egzersizler yüzünden ve kişinin geçirdiği ateşli hastalıklar yüzünden böbreklerde protein kaçağı sorunu yaşanabilir.
]]>
Besinlerin Protein Değerleri https://www.protein.gen.tr/besinlerin-protein-degerleri.html Wed, 21 Nov 2018 04:14:40 +0000 Besinlerin protein değerleri değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan özellikle sporcu iseniz ve protein bakımından zengin beslenmek istiyorsanız bu değerleri bilmeniz yararınıza olacaktır. 100 gram düşünülerek verdiği Besinlerin protein değerleri değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan özellikle sporcu iseniz ve protein bakımından zengin beslenmek istiyorsanız bu değerleri bilmeniz yararınıza olacaktır. 100 gram düşünülerek verdiğimiz protein değerleri sayesinde daha doğru şekilde beslenebilirsiniz.

Besinlerin Protein Değerleri
İnek sütü (normal yağlı süt): 3.2 gram
İnek sütü (yağsız süt): 3,5 gram
Yoğurt (yağlı): 3,9 gram
Yoğurt (yağsız): 4,4 gram
Yağlı beyaz peynir: 22,5 gram
Yağsız beyaz peynir: 19 gram
%20 yağlı dil peyniri: 11,9 gram
Kaşar peyniri: 27 gram
%30 yağlı taze kaşar peyniri 26,4 gram
Büyük boy bir yumurta: 7 gram
Orta büyüklükte bir yumurtanın sarısı: 2,8 gram
Alabalık: 19,5 gram
Dil balığı: 17,5 gram
Palamut: 24 gram
Lüfer: 20,5 gram
Sardalya: 5,2 gram
Tavuk göğsü (et): 22,8 gram
Tavuk ciğeri: 22,1 gram
Yağsız et: 20,4 gram
Orta yağlı pastırma: 29,5 gram
Kavurma: 20 gram
]]>
Gebelikte İdrarda Protein Çıkması https://www.protein.gen.tr/gebelikte-idrarda-protein-cikmasi.html Wed, 21 Nov 2018 18:23:04 +0000 Gebelikte İdrarda Protein Çıkması, Böbrekler kanda bulunan tuzu, fazla olan suyu ve diğer atıkları vücuttan atmakla sorumlu olan bir organımızdır. Bu süreci, böbreklerde kan süzen glomerül adı verilen kılcal damar yuma Gebelikte İdrarda Protein Çıkması, Böbrekler kanda bulunan tuzu, fazla olan suyu ve diğer atıkları vücuttan atmakla sorumlu olan bir organımızdır. Bu süreci, böbreklerde kan süzen glomerül adı verilen kılcal damar yumağı devam ettirir. Glomerüller kılcal damarı ayrıca kanda olan proteinin süzülmeden kanda kalmasına olanak sağlar. Bu kılcal damarda bir hasar meydana geldiğinde, proteinler kandan sızabilir yada idrara karışabilir. Normal şartlarda idrarda sadece 150 miligram protein olması gerekir. Bu miktar bir çay kaşığının 3%’ünü doldurduğundan dolayı göz ardı edilebilir. İdrarda görülen yüz elli miligramdan fazla olan protein maddesi, böbrek hasarının habercisi olacaktır. Protein maddesi var olan idrarın acı vermemesi, teşhis edilememesi tehlikesini belirtir. Gebelikte idrarda protein çıkması, vücut organ ve dokularına kanla taşınmaktadır. Böbreklerimiz de kanda olan proteinin geçişini engelleyerek kanda kalmasını sağlar. Bu işlevlerini yitirirlerse protein kılcal damarlardan idrara bulaşır. Yüksek kan basıncı yani tansiyon böbreklerde hasara neden olduğundan dolayı gebelikte idrarda protein olmasının başlıca nedenlerinden biri olmaktadır.

Gebelikte idrarda protein çıkması 3 grupta incelenir. Uzanmaya ve ayakta durmaya bağlı olarak farklılık gösteren ortostatik protein, kalıcı protein ve geçici protein olarak incelenmektedir. Bunlar:

 • Gebelikte İdrarda Ortostatik Protein Çıkması: Bu durumda ayaktayken protein kaybı oluşabilir. Genellikle uzanmış vaziyetteyken protein kaybı yaşanmaz. Ergenlerin 2-5% inde ortostatik proteinli idrar görülmektedir. 30 yaşını aşan kişilerdeyse görülme olasılığı oldukça azdır. Bu kategorinin nedeni gizemini korur ve nedeni belirlenememiştir. Nadiren ölümcül olur. Herhangi bir tedavi gerektirmez ve yaşa bağlı olarak gözden kaybolur. Teşhisi birbirinden farklı zamanlarda alınan iki idrar örneğiyle yapılmaktadır. İlk test birkaç saatlik uyku sonrasında yapılır, diğeri ise gün içerisinde otururken yada ayaktayken alınır.
 • Gebelikte İdrarda Kalıcı Protein Çıkması: Bu kategorideki hastalığa sahip kişilerde tıbbi bir rahatsızlık söz konusu olmaktadır. Böbrek hastalığı belirtiler arasında olabilir, şeker hastalığı gibi böbreğe zarar veren bir rahatsızlık söz konusu belirtisi olabilir yada gebelikte idrarda aşırı protein üretimine sebep olan başka bir hastalık da söz konusu olabilir.
 • Gebelikte İdrarda Geçici Protein Çıkması: Gebelikte idrarda protein çıkması en sık rastlanan çeşidi budur. Sebebiyse genellikle egzersiz yapılması ve yüksek ateş gibi vücudun gergin olduğu durumlar olmaktadır. Çözümü için tedaviye gerek duyulmaz.
Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması Belirtileri: Bazı durumlarda proteinli idrarın hiçbir belirtisi olmayabilir. Tedavi edilmediği süre uzadıkça meydana gelen belirtiler de oluşmaya devam eder. Gebelikte idrarda protein çıkması belirtileri şu şekilde olmaktadır:

 • İdrarda farklılık görülmesi,
 • Kiloda farklılık yaşanması,
 • Köpüklü idrar oluşması,
 • Karında şişlik oluşması,
 • Yüzde şişlik oluşması,
 • Ellerde şişlik oluşması gebelikte idrarda protein çıkması belirtilerindendir. 

Gebelikte idrarda protein çıkması ağır belirtileri ise;

Gebelikte idrarda protein çıkması bazen ciddi problemler belirtebilir. Aşağıdaki belirtiler yaşandığında acilen tıbbi destek alınması gerekir: 

 • Göğüste sıkışma yada acı belirtisi,
 • Kısa süreli bilinç kayıplarının yaşanması veya zihin bulanıklığı oluşması,
 • Nefes darlığı yaşanması,
 • İdrar yaparken zorlanma, 
 • İdrar yapamama durumlarında gebelikte aşırı proteine bağlı olarak ciddi sıkıntılar oluşturabilir.

Gebelikte idrarda protein]]> Kilo Aldırıcı Protein Tozu https://www.protein.gen.tr/kilo-aldirici-protein-tozu.html Thu, 22 Nov 2018 14:10:29 +0000 Kilo aldırıcı protein tozu, takviye besin ürünleri arasında yer almaktadır. Bunlar daha çok karbonhidrat tozu olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bulunan protein tozu sayesinde protein tozu takviyesi olarak da kullanılm Kilo aldırıcı protein tozu, takviye besin ürünleri arasında yer almaktadır. Bunlar daha çok karbonhidrat tozu olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bulunan protein tozu sayesinde protein tozu takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Saf protein tozu içerikli besin takviyeleri vücut geliştirmek isteyen kişiler için yeterli olacaktır. Ancak kilo almayı da istiyorsanız saf protein tozu yeterli olmayacaktır. Bu yüzden de karbonhidrat tozu kullanmanız gerekir. Bu sebeple bu tozlara kilo aldıran protein tozları denmektedir.


Kilo Aldırıcı Protein Tozu
Kilo aldırıcı protein tozu sayesinde orantılı ve dengeli bir biçimde kilo alımı gerçekleştirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bunlar ana besin maddesi olarak kullanılmamalı normal beslenmenize ek olarak kullanılmalıdır. Sabah ve öğle yemeği arasında ayrıca gece yatmadan önce de su ya da sütle birlikte aldığınız zaman beklediğiniz etkiyi yaratması mümkün olacaktır. Hem kadınlar için hem de erkekler için hedefe ulaşılana dek bu takviyelerin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
]]>
Protein Çeşitleri https://www.protein.gen.tr/protein-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 10:05:24 +0000 Protein çeşitleri, Protein, amino asitlerin birleşmesinden oluşan organik  yapılı moleküllerdir. Organizmanın en önemli yapı taşıdır. Protein en önemli manasına gelmektedir. Gerçek olanda budur. Canlılar için önemli bir kav Protein çeşitleri, Protein, amino asitlerin birleşmesinden oluşan organik  yapılı moleküllerdir. Organizmanın en önemli yapı taşıdır. Protein en önemli manasına gelmektedir. Gerçek olanda budur. Canlılar için önemli bir kavramdır. Kas, karaciğer gibi organların ve dokuların yüzde doksanını proteinler oluşturur. Kemik sistemi ve yağ dokusunda protein azdır. İnsan vücudunda gelişme, büyüme, yaraların tamir edilmesi, çeşitli maddelerin sindirimi, mikroplara karşı vücudu koruma, ve sıvı dengesinin sağlanması için çok gereklidir. Zeka geliştirmede önemli rol oynamaktadır.  En önemli ve bilinen protein, anne sütü ve yumurta sarısıdır.

Protein Çeşitleri
Protein çeşitleri şunlardır: Basit proteinler, bileşik proteinler, ve türev proteinler.

Basit proteinler:
 • Albüminler
 • Globülinler
 • Globinler
 • Prolaminler
 • Elastin
 • Histonlar
 • Keratin
 • Fibrinojen
 • Miyozen
Bileşik proteinler:
 • Kollajen
 • Proteogliganlar
 • Miyoglobin
 • Kazein
 • Lipoproteinler
 • Seruloplazmin
 • Miyoglobin
 • Nükleoproteinler
Türev proteinler:
 • Metaprotein
 • Protean
 • Peptonlar
 • Petitler
 • Proteozlar
 • Peptitler
]]>
Protein Çikolatası https://www.protein.gen.tr/protein-cikolatasi.html Fri, 23 Nov 2018 16:47:39 +0000 Protein çikolatası, vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin çok fazla tüketmiş olduğu bir protein maddesi türüdür. İstenilen sağlıklı ve estetik görünümlü bir vücuda sahip olmak amacıyla öncelikle sağlıklı Protein çikolatası, vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin çok fazla tüketmiş olduğu bir protein maddesi türüdür. İstenilen sağlıklı ve estetik görünümlü bir vücuda sahip olmak amacıyla öncelikle sağlıklı bir beslenmemiz olması gerekir. Bunun için temel olarak protein ihtiyacının karşılanması en temel olan husustur. Fakat öyle ki her zaman protein içeren besinleri edinmek kolay değildir. Bundan dolayı alternatif pratik bir çözüm olarak protein çikolatası protein ihtiyacımızı karşılayacaktır. Sürekli olarak tüketilen proteinler genel olarak et ürünleri, süt ve süt ürünlerinden sağlanabileceği gibi birçok baklagil ürünlerinden ve tahıllardan da alınabilir. Kas oluşumunda en önemli rolü olan proteinler düzenli olarak alınmasa zaman kas gelişimi beklemek mantıksız bir davranış olur. Bundan dolayı kesinlikle protein alımının aksatılmaması gerekir.

Protein çikolatası 20-30 gram arasında değişiklik gösteren içerisinde yüksek protein maddesi olan, kişiye oldukça enerji veren çikolata türüdür. Tat ve görüntü açısından çikolata gibi ürünlere benzerlik gösterir. Bu noktaya dikkat etmek gerekir; tadının güzel olması tercih sebebinde en önemli faktör olmaktadır. Çoğu protein maddesinin bir çikolatanın verdiği tattan farkı yoktur. Hatta bazı protein çikolataları kişinin damak zevkine göre daha güzel olabilir. Protein çikolatasının kalori miktarı ürüne göre değişim gösterir. İhtiyacınız olan proteinin hesabını yaparak kullanmalısınız. Aksi takdirde gereğinden az veya gereğinden fazla protein çikolatası kullanımında kalori almanız size fayda sağlamaz zarar oluşturur. Protein çikolatası mantığını özetle belirtecek olursak eğer, bir haşlanmış yumurtanın 6 gram protein maddesi ve 60 kalori içerdiğini ele alırsak, sporcu olan kişi bu değerleri ve daha fazla enerji ihtiyacını bir adet protein çikolatasından karşılayabilir. Bu oldukça cazip olan bir alternatiftir noktadır. Bundan dolayıdır ki protein çikolatası tüketimi oldukça fazladır. Protein çikolatası çoğu zaman vücut geliştirme sporuna yeni başlamış olan kişilerin hem tat alması için, hem de gelişimimde yararı olsun diye tercih etmiş olduğu ürün olmaktadır. İlk başlarda oldukça teşvik edici ve yardımcı bir madde olarak kullanımı belirir. Daha sonra spor yapan kişilerin sürekli olarak alması gereken protein maddesi olduğunun kanısına varılır. 

Protein ÇikolatasıProtein Çikolatası Kullanımı Nasıl Olmalıdır

Protein çikolatası kullanmadan önce vücudunuzun ihtiyacı olan değerleri ilk olarak belirlemek gerekir. Vücut değerlerini belirledikten sonra genel olarak protein çikolatası antrenmandan yarım saat önce ve antrenmandan yarım saat sonra tüketilebilir. Protein çikolatası sadece vücut geliştirme sporu için değil diğer efor gerektiren sporlar için de son derece kullanışlı olan alternatif bir protein kaynağıdır. Antrenman mantığından yola çıkarak diğer günlük gerçekleştirdiğiniz işlerinizde de bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca dağcılık gibi sporlarda spora başlamadan yarım saat önce kullanacağınız protein çikolatası spor esnasında size oldukça enerji sağlar. Önemle belirtilmesi gereklidir ki kişilerin kullanmış oldukları protein çikolatalarının miktarı, ve kullanım şekli oldukça önemlidir. Aşırı derece fazla kullanımından dolayı olumsuz etkiler oluşturabilir.

]]>
Protein C https://www.protein.gen.tr/protein-c.html Fri, 23 Nov 2018 23:07:31 +0000 Protein C, iltihaplanma ve kan pıhtılaşması belirtisi olan süreçlerde yer alan bir protein olarak bilinmektedir. Aktif olmayan durumlarda kanda dolaşır ve sadece trombin adı verilen başka bir proteine bağlandığında a
Protein C, iltihaplanma ve kan pıhtılaşması belirtisi olan süreçlerde yer alan bir protein olarak bilinmektedir. Aktif olmayan durumlarda kanda dolaşır ve sadece trombin adı verilen başka bir proteine bağlandığında aktif hale gelir. Aktive edildiği vakit, faktör V ve faktör VIIIa gibi proteinlerin parçalanmasını sağlar. Bu proteinler normal olarak trombin düzeylerini attırırlar. Bu sayede Protein C bir negatif geri besleme mekanizması olarak görev üstlenir. Özünde ise bu aktivite üzerine kan pıhtısı oluşumunu engellemektedir. Enfeksiyonlara karşı şiddetli olarak bağışıklık tepkisi oluşturarak sepsis adlı yaşamı tehdit eden bir duruma neden olabilir. 

Protein C şiddetli sepsis tedavisi uygulanmasında başarılı bir şekilde kullanımı gerçekleşir. Lökosit maddelerin yanı sıra endotel hücreleri benzeri olan beyaz kan hücrelerinin iltihap tepkisini azaltmaktadır. Protein C maddesinin var olması durumunda, hücreler düşük seviyede bazı interlökin maddeleri ve tümör nekroz faktör-alfa maddesini serbest bırakır. Bu bileşikler, iltihaplanma oluşumu ve septik şoka, yakınında olan hücreleri korumak amacıyla yardımcı olan üretimini yok eder. Protein C maddesinin dokuyu korumasının bir diğer önemli yeri, kan damarları üzerinde bulunan etkileri aracılığıyla olmaktadır. Kan damarları çevreleyen endotel hücreleri, bağışıklık hücrelerinin dokuya girmesine neden olan bir bağışıklık tepkisi esnasında normal olarak geçirgen hale getirir. Protein C maddesi bulunması durumunda, bu hücreler hedeflenen dokunun yıkımı amacıyla bağışıklık hücrelerine engel olur ve geçirgen olmaya devam etmektedir. Bu koruyucu etkilerden dolayı Protein C onaylanmış septik bir şok tedavi haline gelmiştir.

Protein C
Fareler kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalarda sepsis yani kan zehirlenmesi sonrasında Protein C maddesinin sağ kalım oranını arttırdığı belirlenmiştir. Hem endotelyal hücrelerde ve lökositler yüzeylerinde protein C maddesine rastlanır. Protein C reseptörlere bağlandığı vakit bir hücre sinyal sistemi devreye girmektedir. Etkilenen endotel hücreleri de kan basıncını dengede tutmak amacıyla ve dokudan sıvı sızmasını önlemek amacıyla çalışmaktadır. Lökositler daha az pro-inflamatuar bileşik maddelerinin serbest bırakılmasına neden olurlar ve Protein C  maddesine bağlandıktan sonra bu bileşiklere gitgide yok olan bir tepki belirtirler. Protein C maddesi için gen kodlaması yapılmasının kusurlu durumları hastalık belirtilerine katkı sağlar. Değişim hücreleri Protein C üretemez hale gelir. Bu genlerin tek bir kopyasına sahip olmak, venöz tromboz olarak adlandırıan damarlarında kan pıhtılarının görülmesine sebep olabilir. İki kusurlu kopya yaygın olarak kan pıhtılaşmasına neden olur ve genellikle öldürücü olan bir etki belirtir. Diğer tıbbi koşullarda protein maddelerinin hatalı bir şekilde üretildiği yerlerde Protein C maddesine bir direnç gerek duyar. Bu değişim çoğunlukla Protein C  maddesiyle bağlanamaz duruma gelmesi ve Faktör V ve Faktör VIIIa maddesini etkisiz hale getirmesiyle son bulur. Bu direncin belirtileriyse Protein C maddesinin kısmi olarak yada tamamen yetersizliğinden dolayı ayırt edilemez hale gelmesidir. Sonuç olarak, bu değişime  sahip kişilerde çok daha muhtemel bir şekilde tromboz gelişimi olmaktadır.
]]>
1 Yumurtada Ne Kadar Protein Var https://www.protein.gen.tr/1-yumurtada-ne-kadar-protein-var.html Sat, 24 Nov 2018 14:40:23 +0000 1 yumurtada ne kadar protein var,  günlük hayatımızda yediğimiz yumurta  yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Bir yumurtada yaklaşık 6 gram protein vardır. Yumurta proteinin %45 i sarısında kalan %55 i ise beyazında bulunur. 1 yumurtada ne kadar protein var,  günlük hayatımızda yediğimiz yumurta  yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Bir yumurtada yaklaşık 6 gram protein vardır. Yumurta proteinin %45 i sarısında kalan %55 i ise beyazında bulunur. Proteinlerin vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rolü vardır. Aminoasit adını verdiğimiz yapı taşlarından oluşurlar. İnsan vücut  hücreleri amino asitlerin çoğunu üretebilmekle birlikte bazılarını üretemez. Bunlara esansiyel amino asitler denir. Yumurta bu esansiyel amino asitlerin tamamını uygun miktar ve oranlarda içermektedir. Bu nedenle yumurta proteinlerinin tamamı vücut proteinlerine çevrilebilir. 

1 Yumurtada Ne Kadar Protein Var

Aminoasit örüntüsü anne sütüne benziyor. Tahıllar ve kuru baklagillerden sağlanan proteinler, vücutta tam olarak kullanmadıklarından düşük kaliteli protein gibi kabul edilmiştir. Karışım olarak tüketilmeli ve ya yumurta proteinleriyle zenginleştirilmelidir. Yumurta proteini, diğer hayvansal kaynaklı proteinlerle karşılaştırıldığında, fiyatı  düşük olsa bile  yüksek kaliteli protein içerir. Çocukların  fiziki yönden hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde yumurta tüketmesi gerekiyordur. Bebeklere altıncı aydan itibaren ek gıda olarak yumurta sarısına başlanılmalıdır. Çocuklarınıza sabah kahvaltısında yumurta, peynir, süt gibi besinlerin tüketilmesi, yüksek kaliteli protein içeriği nedeniyle  kan şekerinin daha geç düşmesini sağlar ve yeteneklerini artıracaktır. 

]]>
Kan Proteinleri https://www.protein.gen.tr/kan-proteinleri.html Sun, 25 Nov 2018 05:37:04 +0000 Kan proteinleri; kanımız şekilli elemanlar ve proteinlerden oluşur. Plazma da ortalama olarak 7-8 g/dl protein bulunmaktadır. Plazma proteinleri 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar; albümin, globülin, fibrinojendir. Bu proteinler plazma Kan proteinleri; kanımız şekilli elemanlar ve proteinlerden oluşur. Plazma da ortalama olarak 7-8 g/dl protein bulunmaktadır. Plazma proteinleri 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar; albümin, globülin, fibrinojendir. Bu proteinler plazmanın içinde yada hücreler arası sıvılarda bulunurlar. Plazma proteinleri hücreler tarafından kullanıldığı için plazmadan ayrılmazlar. Hücreler kendi proteinlerini yapmak için  plazmadaki aminoasitleri kullanırlar. 

Kan Proteinlerinde bulunan albümin, insan ve diğer memeliler de bulunan en yaygın protein maddesidir. Kanda bulunun proteinlerin %60'ını oluşturmaktadır. Doku sıvılarında, kas ve deride, az miktarda göz yaşında, ter, mide suları ve safra da bulunmaktadır. Vücudumuzda ki toplam albümin miktarı kanda % 30-40 kadardır. En önemli işlevi kan ve doku sıvıları arasında suyun dengelenmesini sağlamaktır. Ayrıca yağ asitleri ve başka maddeleri kanda taşımaktadır. Globülin, molekül ağırlığı yüksek sodyum klorür, sodyum sülfat, magnezyum sülfat  elektrolitleri  ihtiva eden zayıf tuzlu sular da çözülen bir proteindir. Suda zorlukla erir veya erimez. Suda erimeyen globülin e gerçek globülin, az oranda kanda çözülen globüline ise yalancı globülin denmektedir. Globülin ler ultrasantrifüj ve elektro forez gibi metotlar ile incelendiği zaman alfa, beta ve gama gibi bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölünmede birbirlerine oranı değişiklik göstermektedir. Hastalıklara ve hastalığın çeşidine göre kanda bu oran büyür yada küçülür.

Kan Proteinleri
Yumurta ve sütte de bulunmaktadır. Kanda litrede 32 gram kadardır. Yumurtadaki adı ovoglobülin adını alan globülin hayatımız da önemli rol oynamaktadır. Antikorlar, gama globülin fraksiyonudur ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Kızıl, kızamık, çocuk felci ve karaciğer iltihabı gibi hastalıklar da başka bir canlıdan üretilerek  alınan özel globülinler hastaya serum şeklinde verilir. Fibrinojen, kanın pıhtılaşmasın da görev almaktadır. Suda erir. Kan plazmasında yaklaşık olarak %5 fibronejendir. Isı gördüğünde pıhtılaşır. Karaciğer de sentez edilen kan plazmasında bulunarak kanın pıhtılaşmasında görev yapan kan proteini dir. Pıhtılaşma oluşurken fibronejen trombin maddesi etkisiyle ve iyonize kalsiyum ile fibrine dönüşerek pıhtıyı oluşturur. Fibrinoje sadece kan proteinlerinde değil bazı vücut sıvılarında da bulunmaktadır. Bunlar, lenf sıvısı, iltihabi sıvı birikintileri ve benzeri sıvılar dır. Plazmadaki fibrinojen miktarı yaklaşık 5 gram/litre kadardır. Çeşitli karaciğer rahatsızlıklarında kandaki fibrinojen miktarı azalmaktadır. Gebelik, eklem romatizması ve iltihabi durumlarda kanda fibrinojen miktarı artmaktadır. Doğumsal olarak yada sonradan olan bazı hastalıklardan fibrinojen görev yapamaması söz konusu olmaktadır. Böyle durumlar da insan plazmasın da yoğunlaştırılmış fibrinojen hasta kişiye verilir ve eksiklik giderilmiş olunur.  
]]>
Protein Tozu Zararları https://www.protein.gen.tr/protein-tozu-zararlari.html Sun, 25 Nov 2018 12:46:25 +0000 Protein tozu zararları, günümüzde insanların çokça kullandıkları ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle sürekli ve düzenli bir şekilde vücut geliştirme egzersizleri yanak insanlar bu gibi tozları kullanarak v Protein tozu zararları
, günümüzde insanların çokça kullandıkları ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle sürekli ve düzenli bir şekilde vücut geliştirme egzersizleri yanak insanlar bu gibi tozları kullanarak vücut gelişimlerini hızlandırmaktadır. Son derece yaygın olarak kullanılan bu ürünün birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle vücut kaslarının gelişimi üzerinde birçok fayda sağlayan bu tür ürünler maddi olarak oldukça etkili olabilmektedir. Protein tozu olarak kullanılan bu maddeler kişilerde kas gücünün arttırılması ve aynı zamanda kişinin yüksek performans sağlanması amacı ile kullanılmaktadır. Fakat birçok kişinin düşünmeden bu ürünleri tükettiği bir durum vardır ki protein tozu zararları kişilerde çok büyük etkiler meydana getirmektedir. En çok spor yapan insanların ihtiyaç duyduğu bu maddenin aşırı dozlarda kullanılması durumunda da birçok zarar görülebilmektedir. Aslında bu ürünlerin kullanımından önce kişinin bazı tıbbi testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu testlerden en önemlisi ise kişinin vücudundaki protein miktarıdır. Bu testler sonrasında kişinin vücudunun protein eksikliği belirlenir ve buna göre kişi protein tozlarını tüketebilmektedir. Aksi halde kişinin tüketmiş olduğu protein tozu kişilerde farklı yan etkilere neden olarak birçok soruna neden olmaktadır. Protein tozunu ölçülü dozlarda tüketmenin çok fazla bir zararı bulunmamaktadır. Protein tozu kullanımının kişilerde en büyük etkisi ise kemiklerin zayıflamasıdır. Sürekli olarak kullanılan protein tozları kişilerde kas güçlenmesi gibi bir duruma etki etmesi gerekirken bu durum zamanla kişilerin kemiklerine zarar vererek yavaş yavaş kemiklerin güçsüzleşmesi gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu durum ise özellikle gençlerde ve yaşlılarda çok büyük problem olmaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise proteinin miktarının artması ile vücutta artması ile kan içerisindeki asit miktarı artar ve bu durumda kemikler içerisindeki kalsiyum vücuttan atılmaktadır. 
Protein Tozu Zararları
 • Sürekli olarak protein kullanan kişilerde zamanla farklı böbrek hastalıkları meydana gelebilmektedir. Bu duruma neden olan fazla protein nedeniyle böbrekler görevlerini yapamaz hale gelerek proteini ayırma işlemine yoğunlaşırlar ve bu durumda kişilerde böbrek yetmezliği gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda genellikle kişide bulantı, kusma gibi sorunlar görülebilmektedir. 
 • Protein tozu zararları daha öncede söylediğimiz gibi bu tozun aşırı dozda kullanımından dolayı ortaya çıkmaktadır.  Bu durumda kişilerde böbreklerin bu gibi sorunlardan etkilenmesinin yanı sıra kişide karaciğer tahribatları çokça görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durum midenin üst tarafında şiddetli ağrılar ile kişinin karşısına çıkarak kendisini gösterir. Karaciğer sorunu olan insanlar kesinlikle protein tozundan uzak durmalıdır. 
 • Yapılan birçok araştırmaya göre proteinin ve protein ürünlerinin kalp atışını çok fazla hızlandırması nedeni ile özellikle kalp hastalıkları olan insanlarda çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kalp ve damar hastalığı bulunanlar ya da varlığından şüphe duyan insanlar kesinlikle bu gibi durumlarda protein tozundan uzak durmalıdır.
 • Protein tozu ile vücuda alınan protein aniden vücuda yüklendiği için bu durum kişilerde farklı etkiler meydana getirmektedir. Meydana gelen etkiler ise en çok cilt ve sindirim sistemi üzerinde görülür. 
 • Protein tozunun zararları arasında yer alan çok önemli bir durum ise sindirim sistemi üzerindeki durumlardır. Aniden vücuda giren protein tozu kişinin ishal olmasına ya da kabızlık problemleri yaşamasına neden olarak çok olumsuz durumları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle protein tozu kullanımına dikkat edilmesi sağlık açısından çok daha önemlidir. Protein tozu zararları çok fazla tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. 
]]> Kuru Fasulye Protein https://www.protein.gen.tr/kuru-fasulye-protein.html Mon, 26 Nov 2018 00:01:21 +0000 Kuru fasulye protein, bakımından çok zengindir. Vücuda protein ve bol bol kalori verir.Kuru fasulye proteini  B gurubu vitaminlerin, patasyum, magnezyum,demir,çinko ve lif açısından çok zengind
Kuru fasulye protein, bakımından çok zengindir. Vücuda protein ve bol bol kalori verir.Kuru fasulye proteini  B gurubu vitaminlerin, patasyum, magnezyum,demir,çinko ve lif açısından çok zengindir.Kuru fasulye tam bir protein deposudur. Çok faydalı bir besindir.Kuru fasulye protein yönünden çok zengin oldugu için çocukların ve yetişkinlerin faydalanması gerekir. Hayvansal olmayan proteini içerdigi için ve lif yapısı ile kırmızı etten bir eksikliği yoktur.

Beslenmenizde çok faydalı olan kuru fasilyenin 100 gramı yenildiğinde 281 kalori elde edersiniz.İçerisinde protein de lif de önemli bir seviyededir.100 gram fasulyede 21 gram bulunur. Yağ oranı oldukça düşüktür. Lif yapısı yanı sıra karbonhidrat değeri de 30 gramdır.Kuru fasulye yemeği tüketilmelidir ve Çok besleyicidir. Kuru fasulye protein bakımından vitamin ve minaral deposu olduğu için bundan faydalanmanız gerekir İçerisindeki protin yapısı ile kuru fasulyenin kırmızı etten bir eksiği yoktur.Kırmızı et yemeyenler protein almaları için kuru fasulye yesinler. Kuru fasulye protein bakımından çok zengin olduğu için hamile kadınların yemesi çok faydalıdır. Vücuda enerji verir, zihin ve beden yorgunluğunu giderir.
 Kuru Fasulye Protein
Kuru fasulye kışın soframızın vazgeçilmez bir lezzetidir.Kışın daha çok hasta olduğumuz için haftada 2-3 kere kuru fasulye yeyip  kuru fasulye proteini almalıyız. Pişirirken değerinin düşmemesi için ısı 100 derecenin üstüne çıkarılmaması gerekir. Kuru fasulyenin yapısında azotlu bileşikler, vitamin, mineral bulunur.  Kuru fasulye kalp krizini azaltır. Lifli olduğundan bağırsakların çalışmasında çok etkilidir. Kan şekerini düzenler. Kandaki kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Diyet yapanlar da yiyebilir. Türk mutfağının vazgeçilmez yemeğidir. Kuru fasulyenin protein ve organik tuzlar bakımından çok zengindir. Kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Pişirmeden önce 8 saat suda bekletin. Çünkü gaz yapısının önlemini almış olursunuz.
]]>
Bıldırcın Yumurtası Protein https://www.protein.gen.tr/bildircin-yumurtasi-protein.html Mon, 26 Nov 2018 14:14:29 +0000 Bıldırcın yumurtası protein, bildiğimiz tavuk yumurtasını nazaran 6 kat daha fazla fosfor, 9 kat demir, 10 kat protein ve kalori içerir. Bıldırcın yumurtası ılık süt ve balla karıştırılıp tüketilirse astıma, öksürüğe Bıldırcın yumurtası protein, bildiğimiz tavuk yumurtasını nazaran 6 kat daha fazla fosfor, 9 kat demir, 10 kat protein ve kalori içerir. Bıldırcın yumurtası ılık süt ve balla karıştırılıp tüketilirse astıma, öksürüğe ve alerjik reaksiyonlara iyi gelir. Bıldırcın yumurtasını sağlık sorunları için tüketmeyi düşünüyorsanız çiğ tüketmenizi öneririz çünkü çiğ tüketildiğinde sağlık açısından daha faydalıdır. Çiğ tüketmekten korkanlara normal tavuk yumurtasında olan salmonella mikrobu bıldırcının vücut ısısı yüksek olduğu için bıldırcın yumurtasında asla bulunmaz güvenle tükete bilirsiniz. Bu yumurtalarda yüksek oranlarda bakteri öldüren bir mekanizma vardır ve bu mekanizma vücudumuzu mikrobik enfeksiyonlara korur. Günlük 4- 6 bıldırcın yumurtası yemek metabolizmayı güçlendirir vücut direncimizi arttırır bizi hastalıklara karşı korur enerji verir.Bıldırcın yumurtasını düzenli bir biçimde 4- 5 ay tükettiğimizde sağlığımızda önemli ölçüde düzelme görünür. Ayrı yeten bıldırcın yumurtasında ldl halk dilinde kötü kolestrol olarak bilinen rahatsızlığı önler, düşük olan kolesterolü yani iyi kolesterolü yükselttiği için diyet ve rejim listelerinde bolca bulunur. 

Bıldırcın yumurtası protein, 
 • Mide ülseri, gastrit, kolit, bağırsak hastalıkları prostat gibi bir çok hastalığın giderilmesinde kullanılır.
 • Kandaki hemoglobin seviyesini arttırıp kanın akış hızını etkileyip kansızlığın önüne geçer.
 • Vücudumuzda bulunan zehir ve mikropları ve metal birleşenleri yok eder.
 • Tüberküloz astım, bronşit, şeker gibi hastalıkları önler.
 • Karaciğer iltabında böbrek taşlarının düşmesinde önemli rol oynar.
 • Kalp kasını güçlü hale getirip taşikardiyi önler.
 • Cinsel gücü ve performansı arttırır. 
 • Beyindeki bütün hastalıkları önler hafıza geriliğini geçirir alzaymıra faydalıdır.
 • Beyin kıvrımlarını elastikiyatını korur.
 • bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklardan korunmamızı sağlar organlarımızın genç kalmasına yardımcı olur.
 • Derimizin rengini güzelleştirir saçlarımızın çabuk uzamasını sağlığına kavuşmasını sağlayıp kırılmasını önler 
 • Bıldırcın yumurtasını özellikle yüzümüze maske yaparsak cildimiz güzelleşir.
Bıldırcın Yumurtası Protein
Bıldırcın yumurtası protein, özellikle bıldırcın yumurtasının yaşlanmayı önlediği gentolojik testlerde kanıtlanmıştır. Bıldırcın yumurtasını 12 hafta sürekli günde iki tane tüketen insanın kanında lipoken ve protein oranı artarken, yaşlanma hormonunun azaldığı gözle görünmüştür.

Bıldırcın yumurtası cildi gençleştirir. Bıldırcın yumurtasını birçok profösör gençlik aşısı olarak tanımlar. Bıldırcın yumurtasını özellikle inşaat işçileri, çok sigara tüketenler, moloz işinde çalışanlar, kömür ve maden ocağı işçileri tüketirse organlarında yüksek oranda dumana maruz kalan insanların organlarında iyileşmelere yol açar. 

Bıldırcın yumurtası protein, içeriğindeki maddeler:

185 kalori enerji içerir. Bıldırcın yumurtası yüzde 16 protein içerirken tavuk yumurtası ise yüzde 10 protein içerir. Bıldırcın yumurtasında 3 kat b, a, c, d ve b2 vitaminleri vardır. Tavuk yumurtasından 6 kat fazla demir, potasyum, fosfor içerir. 

Bıldırcın yumurtası protein, sağlık açısından bilinmeyenler:
 • Sindirim sistemini düzenler kilo almayı önler gastrit, kolit, mide ülseri ve bir çok ülseri tedavi eder
 • Kan sayımızı hemoglobini arttırır hastalıklara karşı bizi sanki duvar gibi korur önümüze bent gerer
 • Anemiyi önler
 • Tüberkülozu, veremi, karaciğer ve akciğer iltihabını karaciğer ve akciğer ödemini önler
 • Güçlü vitamin ve mineral özellikleriyle kanseri önler 
 • Karaciğer, böbrek, safra kesesi taşlarını düşürmeye yardımcı olup sancılanma mızı da önler
 • Hafızamızı güçlendirip alz]]>