İzole Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

İzole Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İzole protein, en saf içerikli protein türlerinden biridir. Özel filtreleme teknolojileriyle üretilen bu ürünlerde yağ, şeker ve karbonhidrat oranı yok denecek kadar azdır. İzole proteinin en önemli özelliği, oldukça hızlı bir şekilde kana karışmasıdır. Kullanılan protein, kaslara ne kadar hızlı etki ederse, kas yıkımı o kadar hızlı olur. Yüksek oranda saf protein tüketmek isteyen veya kilo kontrolüne dikkat eden kişiler, izole protein tüketimini tercih ederler.

İzole Protein ve Üretim Süreci

İzole proteinlerin üretiminde çeşitli kimyasal maddeler ve teknolojik işlemler kullanılır. Bu proteinler, gördükleri kimyasal işlemlere göre alt gruplara ayrılır. Ancak hangi kimyasal reaksiyonu geçirirse geçirsin, temel amaç aynıdır: proteinleri izole etmek, yani protein olanı olmayandan ayırarak daha saf bir kaynak elde etmek. Konsantre proteinlerde bulunan yağ ve karbonhidrat gibi diğer besin maddelerinin azaltılması sağlanır. Bu şekilde protein, diğer ürünlerden izole edilir. Bu nedenle izole protein ürünleri, düşük kalori oluşturması sayesinde diyet yapan sporculara önerilir.

İzole Proteinin Faydaları

İzole protein, biyolojik elverişliliği oldukça yüksek olan ve en hızlı sindirilen proteinlerden biridir. Yüksek oranda BCAA (dallı zincirli amino asitler) içerir. BCAA'lar kaslarda yoğun olarak bulunur ve kasların çalışmasında, protein sentezinde hayati öneme sahiptir. Kısacası, izole protein kasların gelişmesine yardımcı olur. Çoğu izole protein yağı ve laktozu az miktarda içerir, bu nedenle karbonhidrat oranı da düşüktür.

Bir ölçü izole whey proteininde ortalama olarak 20 gram protein, 2-5 gram karbonhidrat ve 0 gram yağ bulunur. İzole whey proteinin içindeki laktoz, iyon değişimi işleminde tamamen yok olur. Düşük karbonhidratlı diyet yapan kişiler için ideal bir protein kaynağıdır. İzole protein, antrenman öncesinde ve sonrasında kullanıma çok uygundur. Hızlı bir şekilde kana karıştığı için kasların ihtiyaç duyduğu besin desteğini sağlar ve kasların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca, laktoz içermediği için konsantre protein kullanamayanlar için de ideal bir kaynaktır.

İzole Proteinin Üretim Yöntemleri

İzole proteinleri ayırmak amacıyla özel olarak üretilen filtreler kullanılır. Bu filtreleme işlemine mikro-filtreleme veya ultra-filtreleme adı verilir. İzole proteinlerin filtrelenmesi için kullanılan filtrelerin üzerindeki delikler mikroskobik boyuttadır. İzole protein, iyon değişimi yöntemiyle saflaştırılır. İyon değişim kulesine oturtulur ve kimyasal bir saflaştırma işlemi yapılır.

İzole Protein Kullanımı

İzole protein kullanımı spor yapan kişiler arasında oldukça fazla rağbet görür. İzole protein, vücutta hızlı bir şekilde sindirildiği için antrenmandan sonra hızlı bir şekilde katabolik kas yıkımından anabolik kas yapımına geçişi sağlar. Doğal bir amino asit kaynağı olan izole protein, büyümeyi desteklediği için bebek mamalarında da kullanılır. Besinlerdeki protein oranını artırmak amacıyla enerji çikolatalarında, süt ürünlerinde, atıştırmalıklarda ve mısır gevrekleri gibi hazır gıdalarda kullanılır.

En saf izole protein, izole whey proteinidir. İzole protein, konsantre proteinlerin iyon değişimi veya mikrofiltreleme işleminden geçirilerek saflaştırılmasıyla elde edilir.

  • En saf protein türlerinden biridir.
  • Yağ, şeker ve karbonhidrat oranı düşüktür.
  • Hızlı bir şekilde kana karışır.
  • Kas gelişimine yardımcı olur.
  • Düşük kalorili diyetler için uygundur.
  • BCAA içerir.
  • Mikro-filtreleme ve iyon değişimi ile üretilir.

İzole Protein Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Protein C Nedir?

Protein C Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Proteinlerin Sindirimi

Proteinlerin Sindirimi

Protein Ağırlıklı Besinler Nelerdir?

Protein Ağırlıklı Besinler Nelerdir?

Protein Bar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protein Bar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Saf Protein Nedir?

Saf Protein Nedir?

Güncel

Kan Proteinleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kan Proteinleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Protein Ağırlıklı Beslenme

Protein Ağırlıklı Beslenme