Protein Bar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Protein Bar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protein bar, protein bar adı verilen ve standart çikolatalı gofretler pek protein besin takviyesi aslında yıllardır ülkemizde de satışı yapılan ürünler arasındadır. Peki bu ürünleri kimler kullanabilir hangi zamanlarda nasıl tüketilmeli. Protein bar denilince akla gelen ilk şey aslında çok basittir; içeriğinde bol miktarda protein ve benzeri besleyici madde içerendir (Çoğu zaman çikolatalı) atıştırmalıklar. Çoğu zaman gofret veya klasik bir çikolatalı snickers benzeri“atıştırmalıklar” olarak adlandırılabilecek şekle sahipler. Bol miktarda protein içeren ve protein tozu, kilo aldırıcı ürünlere muadil olarak kullanılabilecek ürün olarak tanımlanır.

Protein bar kimler kullanabilir ve nasıl kullanılır?

Protein tozu, hazır içeceği kullanmaya ihtiyacı olan herkes tarafından ikincil bir protein olarak tercih edilebilir. Ayrıca, gün içerisinde daha yüksek protein tüketmek isteyen kişiler spor yapmasalar da bu ürünleri tercih ederler, bu açıdan tüketimleri ve kullanım alanları protein tozu ile oldukça benzerlik gösterirler. Kas yapmak amaçlı tüketildiğinde çoğu zaman idmandan hemen sonra tüketilir. Protein tozu aksine protein barlarının içeriğinde çoğunlukla bol miktarda tatlandırıcılar, şeker ve diğer karbonhidratlar bulunduğu için sabah kalkar kalkmaz kullanıma pek uygun değildir. Ayrıca çoğu protein bar yine bu sebepten ötürü kan şekeri değerini hızlı yükseldiğinden yağ kaybetmek, yağ yakmak isteyenler için uygun olmamaktadır.

Protein bar satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Her şeyden ilk önce, fiyat performansının değerlendirilmesi gerekmektedir ve bunun için de bir porsiyonun bulunan içerik (Protein ve kalori) miktarını benzer supplementlerin diğer formlarında olanlarıyla kıyaslamanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sırada, ürünün içeriğinde de mümkün mertebe az veya hiç suni tatlandırıcı, hurma çekirdeği yağı gibi maddelerin bulunmamasına dikkat etmelidir.

Kullanım tavsiyesi: Bize kalırsa protein barların en iyi kullanım alanları, diğer protein supplementlerinin karıştırılması / hazırlanması ve tüketilmesinin zor olduğu durumlarda (Yolda, spor salonunda, seyahatte acil durumda vs) ve içeriklerinin profiline göre öğün yerine ikame olarak (Meal replacement) kullanılabilmektedir.

Protein barların avantajları
  • Kullanım kolaylığı ve rahatlığı
  • Karıştırma derdi yok
  • Ölçek derdi yok
  • Kalp temizleme ve yıkama derdi yok.
Dezavantajları
  • Piyasadaki birçok ürünün içeriği çoğunlukla ya yetersiz ya kalitesiz veya bol miktarda ıvır zıvır madde (Koruyucular, gereksiz fazla karbonhidrat, kötü yağlar vs.) içeriyordur.
  • Fiyatları nispeten pahalıdır.
  • Ülkemizde pek fazla çeşidini bulmak mümkün değil, en azından sürekli olarak ve taze şekildedir.

Protein Bar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein Kaynakları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması Belirtileri

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması Belirtileri

100 Whey Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

100 Whey Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Leblebi Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Leblebi Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?