Leblebi Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Leblebi Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Leblebi protein, karbonhidrat, protein, B sınıfı vitaminleri, potasyum, fosfor, demir, çinko ve lif muhtevası yüksek bir besindir. Lif oranı fazla olduğu için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelliğinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Çoğumuzun aklına protein denildiğinde et, süt, yumurta vb. bir şeyler geliyor. Ama kuruyemişlerde bulunan protein miktarı da göz ardı edilemeyecek kadar yüksektir. Beyaz leblebi, 100 gramında 268 kalori, 20 gr protein ve 40 gr karbonhidrat bulundurur. Diğer kuruyemişlerden büyük bir farkı ise içerdiği yağ miktarıdır. 100 gramında sadece 3.4 gr yağ bulunur. Ayrıca beyaz leblebi açlığınızı bastırmada da birebirdir. Beyaz leblebi ve ayran birlikte tüketildiğinde açlık hissi ortadan kalkar. Böylelikle acıktığınızda zararlı yiyeceklere yönelmek yerine ayran ve beyaz leblebiyi tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun protein ihtiyacını karşılamış olur ve aşırıya kaçmadıkça diyetinize zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı bir ara öğün arıyorsanız, beyaz leblebi bu işi gayet iyi yerine getirir. Günlük olarak yanınızda bir avuç beyaz leblebi bulundurmakta fayda var. Yağ oranı konusunda endişeleniyorsanız, bu tabloda leblebinin tercih edilmesi mantıklıdır: 19-23 gr protein, 5-7 gr yağ ve 50-60 gr karbonhidrat içerir.

Atıştırmayı çok sevdiğimden dolayı bir arayışa girmiştim ve hem uygun maliyetli hem de az yağ içeren bir kuruyemiş olduğundan dolayı leblebi tüketmekte sorun yaşanacağını düşünmemekteyim. Protein açısından oldukça zengindir. Leblebi, nohudun kavrulmasıyla elde edilen bir çerez ve atıştırmalık yiyecektir. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde yaygın olarak tüketilen leblebi, özellikle Türkiye, İran ve Cezayir gibi ülkelerde farklı şekillerde üretilmektedir. En bilinen leblebi türleri sarı leblebi, beyaz leblebi, sakız leblebi ve Girit leblebisidir. Kuzey Afrika, Orta Doğu, Asya'nın bir bölümü ve Avrupa'ya leblebi girişi Türkiye aracılığıyla gerçekleşmiştir. Özellikle Türkiye'de, Çorum ilinde üretilen leblebiler meşhurdur. Bunun yanı sıra Mardin leblebisi de ünlüdür. Leblebi bu saydığımız ülkeler dışında, İran, Hindistan ve Pakistan'da da çerez olarak yaygın şekilde tüketilmektedir. Leblebi, tuzlu, acı baharat soslu, çeşnili ya da şekerli ve çikolatalı şekillerde üretilmektedir. Nohutlar, şekil, büyüklük, kalite, hasarlı olup olmamaları ve hasat zamanları dikkate alınarak yapılan leblebi, çoğunlukla sarı renkli olmakla beraber, beyaz ve krem renklerinde de olabilir. Yüksek lif içeren leblebi, bir miktar da tuz içermektedir. Yarım kase leblebide yaklaşık 130 kalori bulunmakla beraber, 6 gr lif ve 7 gr protein yer almaktadır. Ayrıca leblebi, karbonhidrat içermesinin yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi bazı mineralleri de içermektedir.

Leblebinin sağlık açısından faydaları nelerdir?

Yüksek oranda lif içeren leblebi, sindirim sistemi faaliyetlerini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Leblebi, nohuttan yapıldığı için, nohutta kalp sağlığını koruduğu için, leblebi kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Leblebi açlığı kontrol eder ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olabilir.

Leblebinin Faydaları Nelerdir?
  • Kadın sütünü artırır.
  • Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır.
  • Hemen hemen yok denecek kadar az yağ içerir ve içindeki yağlar vücuda faydalıdır.
  • Tokluk hissi verir. Bu nedenle diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır.

Leblebi Protein Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Protein Karbonhidrat

Protein Karbonhidrat

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Protein Besinleri Nelerdir?

Protein Besinleri Nelerdir?

Protein Shake Tarifi ve Malzemeleri

Protein Shake Tarifi ve Malzemeleri

İdrarda Protein Kaçağı Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Protein Kaçağı Belirtileri ve Tedavisi

Soya Proteini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soya Proteini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavuk Göğsü Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavuk Göğsü Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?