Protein Ürünleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Protein Ürünleri Nelerdir?

Protein ürünleri, protein vücutta kas yapma işlevi ile bilinir, lakin proteinin fonksiyonları bununla sınırlı değildir. Vücutta sayıları trilyondan fazla olan hücrelerin işlevlerini yerine getirmek için 100 binden fazla değişik protein görev yapmaktadır. Büyüme çağında protein tüketimi ilerleyen dönemlerde hayati önem taşımaktadır. Bunun yanında ergen kişilerde ise hücre ve kas sağlığı için oldukça önem taşır. Protein güçlü bağışıklık sistemi oluşturmak ve vücuda giren zararlı maddeleri dışarı atan, antikorlar farklı formatlara dönüşen proteinden başka bir şey değildir. Proteinler olmadan vücudun savunma mekanizması çok zayıf kalır. Vücutta protein eksikliği sayısız hastalığın oluşmasına sebep olmaktadır.

Protein ürünleri Nelerdir?

Vücut sağlığının korunması için düzenli olarak protein alımı yapılması gerekir. Günümüzde başka yolları olsa da en sağlıklı protein alımı, protein oranı yüksek ürünleri ancak tüketmekle gerçekleşebilir. Vücuttaki protein değerini sağlıklı seviyelerde tutmak ya da protein eksiğini gidermek maksadıyla yüksek protein içeren ürünler tüketilebilir. Yüksek derecede protein içeren bazı ürünler şunlardır; hindi, balık, tavuk özellikle somon balığı, sığır eti, peynir, fasulye, yumurta, süt yoğurt, karpuz, fıstık, badem, kabak ve kabak tohumlarıdır. Düzenli şekilde bu ürünleri aşırıya gitmeden tüketmek bünyede protein eksikliği problemiyle karşılaşmayı engeller. Ancak vücudun protein ihtiyacını karşılamanın yanında aşırıya kaçmamak da önemli olacaktır. Örneğin aşırı miktarda kabak, fıstık, kabak çekirdeği tüketmek cilt hastalıklarına sebep olabilir, sivilce başta olmak üzere iş kilo almaya kadar gidebilmektedir. Aynı şekilde protein deposu olan kırmızı et tüketiminde aşırıya gidilirse kolesterol sağlığını bozar, bu da kalp sağlığını tehdit eder.

Somon: 85 gram somon yaklaşım 23 gr protein içermektedir. Somon ayrıca omega-3 açısından oldukça zengin bir besindir. Bu yüzden cilt sağlığından, zihin sağlığına kadar faydaları vardır.

Biftek: 85 gram biftek yaklaşık olarak 23 gr. Protein içerir. Tam bir protein deposu olan biftek özellikle kalça kısmından yapılıyorsa protein değeri daha yüksektir.

Yoğurt: 226 gramlık bir porsiyon yoğurt ortalama 23 gr protein içerir.

Yumurta: Büyük bir yumurta yaklaşık 6 gr protein içermektedir. Yumurta aynı zamanda kas sağlığı için harika besin kaynağıdır. Amino asitlerin seviyesini önemli ölçüde belirlemektedir.

Tavuk (Kemiksiz Derisiz): 85 gram tavuk eti ortalama 24 gr, protein içeriyor. Tavuk eti kas sağlığı için oldukça yararlıdır. Bundan ziyade zayıflamak isteyenlerin menülerinin en başında bulunmaktadır.

Hamsi: 85 gram hamsi yaklaşık olarak 22 gram protein içermektedir. Hamsiler çok küçük olmalarına rağmen sağlık bakımından bilhassa toksinleri vücudun dışına atma işleminde önemlidir.

Protein Ürünleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Ürünleri Nelerdir?

Protein Ürünleri Nelerdir?

Fitness Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fitness Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Sentezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Sentezi Nedir ve Nasıl Yapılır?