Fitness Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Fitness Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fitness protein, yıllardır Avrupa ve ABD'de 7'den 70'e hemen herkesin kullandığı protein tozları son 5-10 yıldır ülkemizde de çok yaygın olmaya başladı. Tahminimizce herhangi bir spor branşıyla uğraşan sporcuların %75 civarı bu tozları kullanmaktadır. Hem de Avrupa ve ABD'ye oranla 3 katı fiyatına satılmasına rağmen ülkemizde inanılmaz rağbet görmektedir. Fitness proteinlerin yeri tartışılmaz. Kasların sporda deformasyona uğrayan bölgelerindeki tahribatı tamir etmek için proteinlerin gerekli olduğu tıp dünyasında da kanıtlanmış durumdadır. Peki proteini ne zaman kullanmalıyız hangi durumlarda nasıl bir etkiye sahip inceleyelim. Proteinleri kullanma saatleri sporcu için önemlidir bu yüzden proteini hangi durumda nasıl almalı çok iyi bir şekilde bilmeli ve ona göre düzenli bir şekilde tüketmelidir. Gelin hep beraber protein hangi saatlerde alınır ve yaratacağı etkilere bakalım.

Fitness protein antrenman öncesi alımı

Antrenmandan bir yarım saat kırk beş dakika önce içeceğiniz protein tozu, sizde en sağlam etkiyi bırakacaktır. Eğer tozu tükettikten birkaç saat sonra antrenmana başlarsanız çok da faydasını göremezsiniz. Sadece proteinden oluşan bir toz içmemeniz de yararınıza olacaktır; çünkü protein yönünden kuvvetli ama karbonhidrat yönünden zayıf bir toz çok da sağlıklı olmayacaktır ve kas hasarlarına sebebiyet gösterebilir.

Fitness protein antrenman sonrası alımı

Yağ alımı için uygun bir yer ve zaman mümkün elbet, fakat idman sonrası yağ için uygun bir zaman kesinlikle değildir! Vücudumuzdaki insülin salgılanımını uyandırdığı için karbonhidratlı protein tozları daha uygun olabilir. Kas dokunuzdaki işlemin hızını artırır. Peynir altı suyu proteinli olanlar en iyi tercih olacaktır; en çabuk sindirilen protein türüdür ve çok çabuk kaslara ulaşarak işlevini yerine getirmeye başlar.

Düzenli ve programlı bir şekilde egzersiz yapanlar için, vücut ağırlıklarının her bir kilogramı başına 2.5 gram protein almak çok verimli olacaktır. Fakat kendinizi protein tozuna alıştırmak da doğru bir tercih değildir; bir zamandan sonra istediğiniz kadar alın, bir işe yaramayacaktır. Antrenmandan hemen sonra almak ise zamansal anlamda doğru tercihtir.

Fitness uyku öncesi protein alımı

Bu işin optimumu, uykudan bir buçuk saat öncesidir, fakat bir kesimimiz bunu daha erken saatlere almayı tercih edebilir. Rahat bir uyku uyumak için. Kazein ağırlıklı protein tozları vücutta işleme gayet yavaş bir biçimde sokulur. Uyku sırasında salgılanan gelişme hormonları sayesinde maksimum seviyede performans alırsın. Tozlara fazla bulaşmak istemiyorsanız, bir bardak süt ve muz iyi bir tercih olacaktır. Süt yoğun bir şekilde kazein içerir ve uyku esansında kas gelişimini tetikler.

Fitness Protein Yorumları

soru

Sönmez

23 Mayıs 2024 Perşembe

Fitnees sporuna yeni başladım. Ciddi anlamda vücudum etkieniyor ama herhangi bir protein katkısı uygulamadım. Sizce protein kullanmalı mıyım? yoksa bu şekilde devam mı etmeliyim. En güzel vücut geliştirme hangi şekilde gerçekleşir.

Cevap yaz
cevap

Mustafa

23 Mayıs 2024 Perşembe

Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin Fitness Protein kullanması sonrasında kısa süre içinde bölgesel faydalar görülmektedir. Ekstra protein takviyesi vücudun hızlı gelişmesini sağlamaktadır. Ancak mümkünse bitkisel ürün kullanarak ve doğal yollarla vücudunuzu geliştirmeye gayret gösterin. Şayet doğal yöntemlerle vücut gelişmiyorsa fitness protein kullanılarak sağlıklı vücut geliştirebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Protein C Nedir?

Protein C Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Karbonhidrat Protein Yağ

Karbonhidrat Protein Yağ

Güncel

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?