Protein Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Protein Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?


Protein Hapı, Vücudun bütün hücrelerinin büyük bir kısmı proteinden oluşur ve bu hücreler sürekli değişim içerisinde olarak kendini yeniler. Sonuç itibariyle vücuttan bir miktar protein eksilir. Protein kas dokusunun temel yapı taşı olmaktadır. Bu nedenden dolayı vücut protein ihtiyacı duyar. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı olan yetişkin bir kişi günlük protein ihtiyacını besinlerden rahatça karşılar. Örnek verecek olursak günlük ortalama 2 porsiyon süt ve yoğurt tüketmek, 2-4 porsiyon et, tavuk, balık, yumurta, peynir tüketmek, 5-6 porsiyon tahıl tüketmek, toplam 5 porsiyon sebze ile meyve tüketimiyle 70 kilo olan bir kişinin protein ihtiyacı rahatlıkla karşılanmaktadır. Fakat gereksinimin arttığı zaman yoğun spor yapma durumlarında besinlerden alınan protein ihtiyacımızı karşılamaz. Protein hapı, halter sporu veya yoğun ağırlık idmanları yapan kişiler de gereksinim iki katına kadar çıkabileceği göz önünde bulundurulduğu zaman bu kadar besini tüketmek oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra besinler doğada saf karbonhidrat maddesi, protein maddesi, yağ kaynakları şeklinde bulunmamaktadır. Bütün besinler kendi içerisinde belirli oranlarda karbonhidrat maddesi, protein maddesi, yağ içermektedir ve bunları ayrıştırarak tüketebilme imkânımız yoktur. İhtiyacımız olan protein miktarını sağlayacak kadar protein kaynaklı doğal beslenmeye ek olarak karbonhidrat ve yağ maddesinden dolayı kilo almamıza neden olur. Hayvansal kaynaklı olan doğal protein kaynaklarının aynı zamanda doymuş yağ oranı ve kolesterol açısından da zengin olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bu durumda amatör veya profesyonel olarak sporla uğraşan kişilere ek protein takviyesi gerekir. Protein hapı takviyesi olarak iki grupla karşılaşılır. Whey protein hapı ve Kazein proteini hapı olmaktadır: Peynirin mayalanması esnasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak imal edilen bir protein maddesidir. Sütten peynir elde edilirken peynir suyuna geçen proteinlerin birçoğu laktoalbüm maddesi ve laktoglobülin maddesidir. Kazein protein hapı çoğunlukla peynirde kalır. Peynir altı suyunun kurutulmasıyla elde edilen ürün laktoz ve protein açısından oldukça değerlidir.

Peynir Hapı İşlevleri
  • Hücrelerin büyümesini ve hücrelerin gelişmesini sağlar, hücreleri onarıcı etki oluşturur, yeniler.
  • Enfeksiyonlarla savaşan antikorların üremesine olanak sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan hemoglobinin madde yapımında görev alır.
  • Hücre içinde ve hücre dışında sıvıların ozmotik dengede tutulmasını sağlamaktadır.
  • Beden fonksiyonlarıyla beraber, sinir ve kas çalışmalarını koordine eden hormonlar, enzimler için yapı taşı görevi görür.
  • Egzersize bağlı olarak kas fibrillerindeki mikro hasarın onarılmasında ve enerji sağlanmasında görev yapar.
Protein Hapı Faydalı Olduğu Alanlar

Sporcu beslenmesinde Protein Hapı: Atletler ve diğer sporcuların protein ihtiyacı diğer sporculardan daha fazla olmaktadır. Sindirimi en hızlı olan protein kaynağı protein hapıdır. Özellikle antrenman esnasında protein açığını kapatmak amacıyla emilimi çok hızlı olan bu proteinden kullanılır. İçerisinde bulunan lösin aminoasiti sayesinde kas oluşumu hız kazanır. Vücutta glutatyon oranını arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar. Yaşlılık dönemindeki kas erimelerine karşı kullanımı sağlanır.

Kilo Vermede Protein Hapı: Kilo verme sürecinde protein hapı kullanımının faydası oldukça fazladır. Vücut proteinleri yakmak amacıyla diğer besin maddelerine oranla daha fazla enerji harcar ve bu da ağırlık kaybında etkili oluşturur. İçerisinde karonhidrat ve yağ maddesi olmasından dolayı düşük glisemik indeksli idyetler amacıyla alternatif bir kaynak olarak kullanılmaktadır.

Protein Hapı Kalp ve Damar Sağlığına Faydası: Protein hapı yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol için olumlu etkileri belirlenmiştir. Kalp hastalarının doktor kontrolünde protein hapı kullanmaları uygun görülür.

Protein Hapı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Leblebi Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Leblebi Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Muscletech Protein Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Muscletech Protein Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Besinleri Nelerdir?

Protein Besinleri Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Ağırlıklı Diyet

Protein Ağırlıklı Diyet

Güncel

Fındık Protein Değeri

Fındık Protein Değeri

Güncel

Proteinli Yiyecekler Türleri ve Özellikleri

Proteinli Yiyecekler Türleri ve Özellikleri

İzole Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İzole Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protein C Nedir?

Protein C Nedir?

En İyi Protein Tozu

En İyi Protein Tozu

Protein Cetveli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Cetveli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

İdrarda Protein Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Protein Belirtileri ve Tedavisi