Protein Yemekleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein yemekleri, vücudun ve vücutta bulunan bütün hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan, içerisinde amino asit barındıran moleküllere protein denir. Vücutta bulunan en küçüğünden en büyüğüne tüm yapıtaşları, hücreler ve dokular protein olmazsa var olamazlar. Kas sisteminde, cilt yapısında, iskelet sisteminde ve vücudun daha pek çok alanında büyük ölçüde protein bulunmaktadır. Vücudun yaklaşık %20'lik bir ağırlığı proteinlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla vücutta sudan sonra en fazla bulunan bileşen proteindir. Hormonlar, enzimler, antikorlar hepsi ayrı ayrı proteinlerdir. Kanda oksijen taşıma içinde görevli olan proteinler, ufak ünitelerden meydana gelmektedir. Bu üniteler ise protein yapı taşı olarak tanımlanan amino asitlerdir. Bilindik 20 tür amino asit bulunmaktadır. Çoğu protein amino asitlerin zincirleme birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Bu sayede proteinler büyük bir molekül haline gelir. Gıdalar yoluyla vücuda aldığımız proteinin kalitesi sağlık için oldukça önemlidir. Vücutta bulunan protein etkinliği veya kalitesi proteini oluşturan amino asitlerin miktarı ve çeşitliliğine bağlı olarak değişir. Sekiz amino asit vücutta bir arada bulunmaz ve bu aminoasitlerin dışarıdan gıdalar yoluyla alınması gerekir. Bu sekizli aminoasit temel amino asit olarak adlandırılır. Protein ve ne işe yaradığını kısaca açıkladıktan sonra protein yemeklerine gelin hep birlikte geçelim. Protein yemekleri, tamamen doğal besinler kullanılarak evde kolaylıkla hazırlanabilir.

Protein yemekleri

Proteinli sebzeli tavuk için gerekli malzemeler
 • 500 gr kuşbaşı doğranmış tavuk göğsü
 • 1 tane yeşilbiber
 • 1 tane orta boy domates
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 tane havuç
 • Nane, tuz
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
Proteinli sebzeli tavuk nasıl yapılır?

Kuşbaşı doğranmış tavuklar bir kabın içine alınır. Havucun, patatesin ve domatesin kabukları soyulduktan sonra tavukların üzerine küp şeklinde doğranıp eklenir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra, çukur bir kabın içinde salça bir miktar suyla açılır. Üzerine tuz ve nane eklenip karıştırıldıktan sonra malzemelere eklenip harmanlanır. Uygun bir tava ocağa alınıp, yarısına gelecek şekilde su eklenir. Üzerine tavuk ve sebze karışımı ilave edilir. Tavaya alınan malzemeler karıştırıldıktan sonra protein sebzeli tavuk pişmeye bırakılır.

Afiyet olsun.

Protein deposu pizza tarifi için gerekli malzemeler
 • 1 kâse iri mısır unu
 • 3/4 kâse tavuk suyu
 • 1/2 kâse su
 • 1 su bardağı rendelenmiş parmesan peyniri
Protein Yemekleri Üzeri için
 • 7-8 dal ıspanak
 • 250 gram haşlanmış ve ince kıyılmış tavuk
 • Yarım su bardağı pizza sosu
Protein deposu pizza nasıl yapılır?

Uygun bir tencereye tavuk suyu ve yarım kâse su eklenir. Ocağın altı kısılarak suyun kaynaması beklenir. Kaynayan suya yavaş yavaş mısır unu ilave edilire ve bir taraftan devamlı karıştırılır. Karışım koyulaşmaya başladığında bir iki dakika beklenerek rendelenmiş parmesan peyniri ilave edilir. Ocağın altı kapatılarak karışımın soğuması beklenir. Fırın kabının her tarafı yağlanır. Ocakta hazırlanan karışım tepsiye dökülerek elle yayılır. Fırın önceden en yüksek devirde ısıtılır. Isınan fırına tepsi sürülerek 12 dakika kadar pişirilir. Pişen pizza hamuru fırından alınır ve üzerine istenilen bir sos, ince kıyılmış tavuk, ıspanak yerleştirilir. Pizza tekrar fırına alınıp 10-15 dakika kadar pişirilerek servis edilir.

Afiyet olsun.

Proteinli ıspanaklı omlet için gerekli malzemeler
 • 200 gram ıspanak
 • 50 gram lor peyniri
 • 4 tane yumurta
Proteinli ıspanaklı omlet nasıl yapılır?

Ispanaklar bol suyla birkaç el yıkandıktan sonra ince ince kıyılır. Tava ocağa alınarak kısık ateşte ısıtılır. Tercihe göre çok az miktarda sıvıyağ kullanılabilir. Isınan tavaya doğranan ıspanaklar eklenir. Üzerine lor peynir eklenir. Son olarak yumurtalar çukur bir kabın içinde iyice çırpıldıktan sonra tavaya ilave edilir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırılarak omlet istenilen kıvama gelene kadar pişirilir. Tercihe göre tuz ve baharat kullanılabilir. Pişen omlet düz bir servis tabağına alınarak servise sunulur.

Afiyet olsun.

Protein Yemekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyaz Peynir Protein Değerleri?

Beyaz Peynir Protein Değerleri?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Protein Karbonhidrat

Protein Karbonhidrat

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karbonhidrat Protein Yağ

Karbonhidrat Protein Yağ

En Çok Protein İçeren Besinler?

En Çok Protein İçeren Besinler?

Kuru Fasulye Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Fasulye Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Proteinli Besinler Türleri ve Özellikleri

Proteinli Besinler Türleri ve Özellikleri

Protein Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Protein Yemekleri Nelerdir?

Protein Yemekleri Nelerdir?

Güncel

Protein Kaçağı Belirtileri ve Tedavisi

Protein Kaçağı Belirtileri ve Tedavisi