Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Protein Tozu Çeşitleri, Protein tozu, sporcuların sağlıklı ve de hızlı bir şekilde günlük olarak almaları gereken protein ihtiyaçlarını karşılayan gıdalara denilmektedir. Bu toz sayesinde vücut kas oluşumu daha kolay olmaktadır. Sporcular tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Birçok Uzman tarafından da bu gıdanın kullanımı önerilmektedir. Protein tozunun birçok yararı bulunmaktadır. Örneğin; Hücreleri onarmakla birlikte yenilemektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Enerji sağlayıp, güç vermektedir. Yaralarımızın daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein ihtiyacını gidermektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunup, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Yararının yanında zararıda bulunmaktadır. Aşırı protein tozu kullanmak böbreklerimizin ve ciğerlerimizin daha fazla çalışacağı gibi bu organlarımızın faaliyetlerini aksatmaya sebebiyet verebilir ve birtakım sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Bu gıda tüketilirken doktor kontrolü ile tüketilmesi önerilmektedir. Kullanıldığı zaman kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda protein tozu çeşitleri oldukça fazladır.


Whey Konsantresi; Pek çok protein tozu içerisinde bulunan en temel protein türüdür. Diğer protein tozlarından daha ucuzdur. Bu nedenle protein tozuna yeni başlayanlar ve diyetine daha fazla protein eklemek isteyenlere daha uygun bir seçenek olacaktır. Bu protein tozu, antrenmandan önce ve sonra kullanılmaktadır. Antrenman öncesi kullanıldığında kas yıkımını azaltmaktadır. Antrenman sonrası ise kas oluşumunu desteklemektedir.

Kazein Proteini; bu protein tozu yavaş sindirilmektedir ve etkisi saatlerce sürmektedir. Gece yatmadan önce tüketilmekte olup, tüm gece boyu vücudunuz anabolik durumda olacak ve protein sentezleyecektir. Suda çözülememektedir ve midede uzun süre jel halinde kalmaktadır. Tamamen sindirilip kana karışması 5-8 saat arası sürmektedir.

Whey İzolesi; En hızlı sindirilen protein tozlarından biridir ve oldukça pahalıdır. Düşük karbonhidratlı veya karbonhidratsız diyet yapanlar için idealdir. İçerisinde hemen hemen şeker ve karbonhidrat yoktur. Antrenman öncesi ve sonrası kullanılması uygundur.

Hidrolize Protein; İzole protein gibi pahalı ve kaliteli proteinler arasındadır. En hızlı emilime sahip olduğu bilinmektedir ve anabolik etkisi oldukça güçlüdür. Whey proteininin hidrolize edilmesiyle elde edilmektedir. Antrenman öncesi veya sonrası ya da sabah uyandıktan sonra kullanılması uygundur.

Soya Proteini; Vücut geliştirme veya başka sporla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bir protein değildir. Vejetaryen ve veganların tercih ettiği bir proteindir ve kullanıldığında oldukça faydalıdır. Soya fasulyesinden elde edilmiştir ve bitkisel kaynaklı olduğundan sağlıklı kolesterol profiline sahiptir.

Süt Proteini İzolesi; İnek sütü ile aynı proteinlere sahiptir. Hem kazein hem de whey proteini içermektedir. Whey proteininden ucuzdur ve faydaları aynıdır. Gün içerisinde kullanılması uygundur.

Protein Tozu Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karbonhidrat Protein Yağ

Karbonhidrat Protein Yağ

En İyi Protein Tozu

En İyi Protein Tozu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadar Olmalı

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadar Olmalı

Süt Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Süt Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Amino Asit Mi Protein Tozu Mu?

Amino Asit Mi Protein Tozu Mu?

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Protein İçeceği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein İçeceği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Protein İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Protein İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Güncel

Protein Tozu Tavsiye

Protein Tozu Tavsiye

Güncel

Protein Karbonhidrat

Protein Karbonhidrat