Egg Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Egg Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Egg protein, protein türlerinden bir tanesidir. Egg Türkçede yumurtanın karşılığıdır. Yani dolayısıyla yumurta proteini manasına gelmektedir. Proteinler bildiğiniz gibi kas kütlemizin düzgün kalması ve gelişebilmesi için olmazsa olmaz bir besindir. Günlük belli oranlarda protein gereksinimimiz vardır. Kg başına 0.8-1 gr protein normal süreçte ihtiyacımız vardır. Ancak ağırlık çalışanlar için protein gereksinimi biraz daha farklıdır. Protein ihtiyacı kilo başına 2 grama kadar çıkabilmektedir. Egg protein çeşitli markalarda olabilmektedir.

Egg protein (Yumurta proteini) nasıldır?

Egg proteinler genellikle yumurtanın beyazından elde edilmektedirler. İçeriği muazzam bir aminoasit profili içermekte olan egg protein ihtiyacınızı diğer protein tozları gibi karşılamaktadır. Neredeyse hiç yağ ve kolesterol içermeyen egg proteinin kalori oranı da oldukça düşüktür. Bu özellikleri sayesinde hem daha hızlı sonuçlar alabilecek hem de yağsız kas kütlesi daha muazzam bir şekilde ortaya çıkabilecektir. Egg protein dahil tüm aminoasitler kasların gelişimi ve iyileşme sürecinde çok önem taşıyan maddeler olmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de önemli bir yeri vardır. Amino asitler içinde mTOR sinyal yolunu aktif etmekle sorumlu temel amino asit lösindir. Yumurta beyazında bulunan protein bütün amino asit türlerini içermekte ve yüksek biyolojik değere sahiptir. Aynı zamanda sindirilme oranı da çok yüksektir. Egg protein yüksek miktarda lösin içermektedir. Egg protein çeşidi laktoz veya glüten içermediği için vejetaryenler ya da başka beslenme kısıtlamaları olan kişiler tarafından da kullanılabilir. Egg protein tüketimi kas kütlesi ve kuvvetinde artış meydana getirirken, atletik performans ve dayanıklılığı da geliştirir.

Olası yan etkiler nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir, egg protein ve benzeri ürünler asla normal beslenmenin yerini almamalıdırlar. Bu tür ürünler çok yoğun günlerinizde ya da yiyeceklerden almanız gereken miktarda protein alamadığınız günlerde destek ürün olarak kullanılmalıdır. Ürünü kullanım esnasında bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Böbrek rahatsızlığı ya da benzeri ciddi rahatsızlıkları olanlar doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdırlar. Böbrekte oluşan semptomların ağırlaşmasına neden olabilmektedir.

Egg Protein Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein Kaynakları Nelerdir?

Muscletech Protein Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Muscletech Protein Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Ürünleri Nelerdir?

Protein Ürünleri Nelerdir?

Protein Tozu Tavsiye

Protein Tozu Tavsiye

C Reaktif Protein Nedir?

C Reaktif Protein Nedir?

Güncel

Fındık Protein Değeri

Fındık Protein Değeri

Güncel

Protein Sindirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Sindirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Protein C Nedir?

Protein C Nedir?