Süt Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Süt Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Süt protein, süt içeriği bakımından tam yağlı, fosfor ve kalsiyum kaynağı, aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Süt içeriğinde çoğu küçük oranlarda bulunan yüzlerce tür protein barındırır. Bu proteinler fiziksel ve kimyasal özelliklerine, biyolojik işlevlerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma genel olarak kazein, peynir altı suyu proteini ve azınlık proteinler şeklinde olur. Yağ küreciklerinin yüzeyindeki protein ve enzimler azınlık proteini grubuna girer. Peynir altı suyu proteini genellikle süt serum proteinleri için kullanılır. Ancak peynir yapımındaki peynir altı suyunda olan proteinler içinde kullanılmalıdır.

Sütte olan 3 temel protein grubu var oluşları ve davranış şekilleriyle ayırt edilir. Sütte bulunan baskın protein grubu kazeindir. Bu proteinler insan sütünde ve diğer tüm süt türlerinde bulunur. Özellikle inek sütünde %80 oranında kazein protein olur. Yani 1 litre süt 26 g kazein içerir.

Peynir altı suyu proteini süt serum proteinleri için kullanılır. Yağsız sütün inorganik asitle kazeinden ayrıştırılması sonrasında kalan protein grubu süt serum proteinleridir. Bunlar peynir yapımında elde edilen gerçek peynir altı suyundaki proteinleri içermektedir ve onlara benzerler. Sütte olan proteinlerin %20 kadarını bu grup proteinler oluşturur.

Süt protein bakımından insan sağlığına oldukça faydalı bir besindir. Mükemmel bir besin olarak değerlendirilen süt, vücudun yapı taşı olan proteinlerin önemli bir kaynağıdır. Süt proteinindeki biyolojik değer bitkisel proteinlere göre oldukça yüksektir. Vücudumuz süt proteinlerinden diğer proteinlere göre daha iyi yararlanır. Bu proteinler vücuttaki hücre ve dokuların oluşmasında oldukça önemli bir etkendir. Özellikle gelişme çağında büyümeye katkı sağlar. Saçların ve tırnakların sağlıklı olmasında, oluşmasında etkili olur. Vücutta kasların kasılmasında etkin rol oynar. Ayrıca süt protein grupları vücutta ödeme neden olan sıvıların toplanmasını engeller. Süt proteinlerinin önemli bir bölümü esansiyel amino asit olan 23 adet amino asit içermektedir. Bu amino asitler vücudumuz için yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle süt tüketimi oldukça önemlidir. Anca sütün yağ oranı dikkate alınarak, tüketiminde aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir. Süt sadece protein kaynağı değil, önemli bir kalsiyum kaynağı da olduğundan, düzenli olarak çocukların, yetişkinlerin, yaşlıların tüketmesi uygun görülen bir besindir.

Süt Protein Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fındık Protein Değeri

Fındık Protein Değeri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Protein Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pirinç Proteini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pirinç Proteini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Amino Asit Mi Protein Tozu Mu?

Amino Asit Mi Protein Tozu Mu?

Protein İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Besinleri Nelerdir?

Protein Besinleri Nelerdir?